Карта переходів громад з московського патріархату станом на травень 2024 року
Релігійні громади України продовжують покидати московський патріархат, не чекаючи на прийняття закону про заборону організацій, пов'язаних із Росією. До слова, станом на травень на сайті парламенту тексту законопроєкту оприлюднено ще не було
У 2024 році УПЦ МП покинули 88 громад, а загалом проросійська конфесія втратила вже 15% парафій.
Еспресо підготував оновлену карту переходів від московського патріархату до Православної церкви України, станом на травень 2024 року.
Статистика переходів
Після надання Томосу Православній церкві України (січень 2019 року) про свій перехід від московського патріархату до ПЦУ заявили понад 1,7 тис. громад. Найбільше громад покинуло УПЦ МП у Хмельницькій області – 377. Понад 200 парафій змінили конфесійну приналежність на Київщині (238), на Волині (218) та на Вінниччині (210), більше сотні громад – у Житомирській та Рівненській областях.
До статистики не внесено окуповані території, оскільки здійснювати переходи на Луганщині чи в АР Крим поки що неможливо. По одній громаді МП змінили юрисдикцію у Донецькій та Запорізькій областях, по 8 парафій перейшли на Харківщині та Херсонщині, у столиці – 9.
Найменше парафій УПЦ МП залишилося на Галичині: 15 на Івано-Франківщині, 37 на Львівщині і 73 в Тернопільській області. Найвищий відсоток переходів від московського патріархату до ПЦУ на Івано-Франківщині. Тут московський патріархат втратив 53% своїх парафій, на Львівщині – рівно половину. У Тернопільській та Хмельницькій областях УПЦ МП не дорахувалась по 37% церков. Не набагато відстала і Київщина. Тут проросійська конфесія втратила 36% парафій.
На карті вказана інформація про кількість парафій по регіонах, які покинули УПЦ МП, станом на кінець квітня цього року. Дані зібрані з відкритих джерел, тому можлива похибка. З надходженням нових даних Еспресо оновлюватиме карту.
Переходи в 2024 році
За останні 4 місяці (з 23 грудня до 30 квітня) конфесійну приналежність змінили 88 громад, які раніше належали до УПЦ МП. Більш ніж половину цих переходів здійснили в трьох областях. Найактивніше московський патріархат покидали на Київщині (22 громади), на Хмельниччині (18) і на Вінниччині (17). По 5 парафій покинули московський патріархат у Волинській та Житомирській областях.
Є більше десятка регіонів, у яких у 2024 році церковну юрисдикцію не змінила жодна громада. Одна громада перейшла у Чернігівській області, по дві парафії московський патріархат втратив на Дніпропетровщині та на Буковині.
Покидати УПЦ МП вірянам перешкоджає місцева влада
У Сумській області цьогоріч від московського патріархату до ПЦУ перейшло три громади, а після повномасштабного вторгнення – більше десятка. Благочинний Охтирського благочиння ПЦУ протоієрей Андрій Бринчак розповідає, що переходів могло бути значно більше, якби їм не перешкоджала місцева влада.
"Маємо в деяких містах і громадах депутатів, які були в ОПЗЖ, і ці люди далі приймають рішення. Це ті самі люди, які 30 років в Україні будували "рускій мір", які є причиною і навіть співучасниками російських злочинів, бо вони просували ідею "руского міра". Так само як і священники московського патріархату просували антихристиянську ідеологію, яка стала виправданням російської агресії. На їхніх руках крові не менше, ніж крові на руках російських солдатів", – каже отець Андрій.
Попри те, що проти діячів УПЦ МП на Сумщині відкрито не одне кримінальне провадження, представники місцевої влади продовжують відкрито висловлювати підтримку проросійській конфесії, розповідає протоієрей.
"Нещодавно виконувач обов'язків мера Сум приходив вітав і обіймався з митрополитом московського патріархату Євлогієм, проти якого відкрито зараз кримінальне провадження. Це було раптом кілька тижнів тому", – зазначив благочинний.
Крім того, вірянам ПЦУ бракує храмів – всі вони в розпорядженні УПЦ МП.
"На жаль українській церкві на Сумщині у свій час не було надано жодного існуючого храму для звершення богослужінь. Всі храми, які на той час були на Сумщині, одіозний губернатор Щербань передав в користування московському патріархату. Храми по районах будували самі віряни, щоб мали де молитись. І ці люди (УПЦ МП – ред.) і надалі користуються соборами, які збудували наші діди та прадіди", – наголосив протоієрей Андрій Бринчак.
Фото: інфографіка Еспресо
Еспресо оновлюватиме карту переходів від УПЦ МП до ПЦУ релігійних громад
- Актуальне
- Важливе