NAVI - чемпіони світу. Як Україна стала одним із лідерів у кіберспорті, звідки там мільйони та скільки заробляють найкращі гравці. Пояснюємо

Кіберспорт з аматорських мережевих змагань із комп'ютерних ігор перетворився на індустрію, в якій обертаються мільйони доларів. Команда NAVI, яка виграла PGL Major Copenhagen та стала першим чемпіоном світу з Counter-Strike 2, вкотре довела, що Україна є в ній одним із лідерів

31 березня українська кіберспортивна команда здобула одну з найбільших своїх перемог. Natus Vincere перемогла на престижному турнірі в Данії PGL Major Copenhagen з Counter-Strike 2. NAVI стала першим чемпіоном світу в дисципліні CS2 - новій частині ігрової франшизи Counter-Strike, яка вийшла 27 вересня 2023 року.

У фіналі NAVI перемогла американську команду FaZe Clan на двох мапах з трьох із рахунком 2:1 (Ancient – 13:9, Mirage – 2:13, Inferno – 13:3).

У складі "Народжених перемагати" виступали українці Валерій b1t Ваховський, Ігор w0nderful Жданов, литовець Юстінас jL Лекавічус, фін Алексі Aleksib Віролайнен та румун Міхай iM Іван. Тренує команду Андрій B1ad3 Городенський. 

За перемогу в турнірі NAVI отримали $500 тис. Загалом призовий фонд PGL Major Copenhagen склав $1 млн 250 тис. За змаганнями на трибунах Royal Arena у Копенгагені стежили 17 тис. глядачів. А на піку трансляції аудиторія турніру сягнула 1,85 млн. 

Про що у статті:

Що таке кіберспорт

Кіберспорт є змаганнями з відеоігор - індивідуальних та командних. До кінця 2000-х років вони були переважно аматорськими, а на професійний рівень вийшли з появою таких онлайн-платформ, як YouTube і Twitch, що дозволило залучити гравців та глядачів зі всього світу. 

Уже на початку 2010-х років кіберспорт перетворився на важливу частину індустрії комп'ютерних відеоігор, а багато їхніх розробників стали фінансувати турніри.

Кіберспорт спочатку набув популярності у Китаї та Південній Кореї, де ще на початку 2000-х років ліцензії отримали перші професійні гравці. Поступово він захопив і Європу та Північну Америку. 

Фото: twitter.com/pglesports

 

Які види кіберспорту найпопулярніші у світі та в Україні

Наразі найпопулярнішими кіберспортивними іграми у світі є League of Legends, Dota, Counter-Strike, eFootball, Valorant, Overwatch, Street Fighter, Super Smash Bros., StarCraft. Набувають популярності й мобільні ігри Mobile Legends: Bang Bang та PUBG Mobile, головною перевагою яких є набагато більші доступність та охоплення.  

Провідними жанрами кіберспортивних ігор є стратегії MOBA (багатокористувацька онлайн-арена), в яких кілька команд воюють одна проти одної (Dota, League of Legends). Шутери, в яких дві команди змагаються між собою (CS-2). Та симулятори на зразок eFootball.

Згідно з дослідженням Esports Charts, яке ґрунтувалося на кількості трансляцій рідною мовою та проведених в кожній країні турнірів, найпопулярнішою в Україні кіберспортивною грою є Counter-Strike. Водночас найбільше змагань проводилося з Dota 2. 

Загалом у 2023 році Україна виявилася головною кіберспортивною локацією у Східній Європі та прийняла 31 турнір з Dota 2 - майже половину всіх проведених змагань у дисципліні. 20 із них організувала найбільша в Україні кіберспортивна платформа ESportsBattle, яка запропонувала $120 тис. призових та згенерувала 1,2 млн годин переглядів трансляцій. 

У вересні 2020 року в Україні кіберспорт було визнано офіційним видом спорту. У липні 2021 року Федерація кіберспорту України, яка була заснована у 2018 році, отримала статус національної. Під її егідою спортсмени беруть участь в аматорських змаганнях під егідою IESF - Міжнародної федерації кіберспорту. Проте у цьому виді спорту більшість найпрестижніших професійних турнірів організовують комерційні платформи - такі як PGL, ESL та інші.   

 

Фото: twitter.com/pglesports

 

Які найвідоміші українські команди та гравці  

Найвідомішою українською кіберкомандою є NAVI, яку було створено ще у 2009 році. Після перемоги на PGL Major Copenhagen "Народжені перемагати" стали першими, хто виграв мейджори в усіх трьох ключових версіях Counter-Strike - CS 1.6, CS:GO і CS2.

Новий титул дозволив NAVI піднятися в рейтингу найкращих команд світу в дисципліні CS-2 за версією HLTV.org на другу сходинку. Українці поступаються лише FaZe Clan, яких вони здолали у фіналі в Данії. 

До попередніх перемог NAVI причетні чимало російських гравців. Після повномасштабного вторгнення команда позбулася останніх із них, мотивувавши таке рішення "репутаційними ризиками". У травні 2022 року Natus Vincere залишив Кирило BoombI4 Михайлов. Пізніше - Денис Electronic Шаріпов та Ілля Perfecto Залуцький.  

У листопаді 2022 року NAVI розпочали співпрацю з платформою UNITED24, а тодішній лідер команди Олександр s1mple Костилєв зробив перший донат у $100 тис. 

Головним конкурентом NAVI в Україні зараз є Monte. У 2023 році вони перемогли Natus Vincere на турнірі BLAST.tv Paris Major. Трансляцію того матчу переглядали рекордні на той час для українського сегменту кіберспорту 59 тис. глядачів.

У листопаді 2023 року Monte виграли на ESL Challenger Jonkoping та здобули свою першу перемогу на турнірах подібного рангу. За неї вони отримали $50 тис. 

Найпопулярнішим та найтитулованішим українським гравцем є Олександр s1mple Костилєв, який з 2016 до 2023 року виступав за NAVI. У 26 років він є справжньою легендою кіберспорту. Разом з командою він став чемпіоном PGL Major Stockholm 2021. Костилєв тричі визнавався найкращим гравцем року за версією HLTV.org  - у 2018-му, 2021-му, 2022-му. За час виступів у "Народжених перемагати" він отримав 21 титул найкориснішого гравця турнірів - MVP. 

У листопаді 2022 року s1mple визнали найкращим гравцем десятиріччя у відеогрі CS:GO за версією Electronic Sports League. 

Наприкінці 2023 року було оголошено, що Костилєв вирішив зробити паузу в кар'єрі та залишає NAVI. Пізніше стало відомо, що він на правах оренди виступатиме за французьку команду Falcons. 

 

Олександр Костилєв, Фото: Getty Images

 

Скільки заробляють найсильніші кіберспортсмени

Олександр Костилєв є лідером серед українців за заробленими коштами серед гравців у Counter-Strike. За кар'єру він виграв $1,7 млн призових. Іншим українським гравцем, який перетнув мільйонну позначку в цій дисципліні, став Валерій b1t Ваховський - $1,2 млн. 

Проте рекордсменами за призовими серед українців у кіберспорті є гравці в дисципліні Dota 2 - Ілля yatoro Мулярчук з Бучі та Мирослав mira Колпаков, який народився у Луцьку. Обидва виступають за російську команду Team Spirit, яка зараз базується у Сербії. У її складі вони стали переможцями турніру The International 2021 та отримали за цю перемогу по $3,6 млн. Загалом за кар'єру вони заробили по $5,4 млн та входять до топ-10 світового рейтингу за призовими. Очолює список 30-річний данець Йохан N0tail Сундштайн із $7,2 млн. Він зараз є вільним агентом, а відомий завдяки виступам за OG, яка позиціонує себе командою не з певної країни, а представницею Європи.   

 

Йохан Сундштайн (праворуч), Фото: Getty Images

 

Скільки призових отримують найкращі команди 

Завдяки перемозі на PGL Major Copenhagen 2024 NAVI стала першою у світі командою в історії Counter-Strike, яка заробила понад $10 млн призових - лише у цій грі вони зібрали $10,3 млн призових. Попередній рекорд належав данцям з Astralis – $9,9 млн. 

Загалом в дисциплінах Natus Vincere заробила за час свого існування $21,7 млн та входить за цим показником до п'ятірки найкращих. Очолює список із $48,6 млн нідерландська Team Liquid. Далі розташувалися OG ($38,2 млн), Team Spirit ($29,7 млн) та американська Evil Geniuses ($28,56 млн). 

Вражають розміром призових і найбільші турніри. Рекордний гонорарний фонд було зафіксовано на The International 2021 (чемпіонат світу з Dota-2) - $40 млн. Саме турніри цієї серії посідають сім перших сходинок рейтингу за призовими за даними esportsearnings. Що стосується Counter-Strike, то загальні призові тут скромніші - максимальними вони були на PGL Major Stockholm 2021 - $2 млн. 

Найбільшим турніром, який відбувся в Україні, став Kyiv Major-2017 із Dota 2, що проходив у столичному Палаці "Україна". Призовий фонд тих змагань склав $3 млн, а організувала їх компанія Starladder, яка провела в Україні понад 100 турнірів. 

Ще один масштабний кіберспортивний проєкт започаткував засновник команди Natus Vincere Олександр Кохановський, який у 2020 році купив готель "Дніпро" у центрі Києва. На аукціоні Фонду держмайна ТОВ "Смартленд" заплатило за об'єкт 1,1 млрд грн - у 14 разів більше за стартову ціну. 

Кохановський тоді заявив про бажання перетворити "Дніпро" в перший у світі готель для кіберспортивних івентів з тренувальними зонами, кіберспортивною сценою та спеціальними номерами для професійних гравців. Проте пандемія Covid-19 та повномасштабне вторгнення РФ в Україну внесли в плани корективи. Також варто зауважити, що Кохановський ще у 2018 році продав NAVI іншому українському бізнесмену - Максиму Кріппі. 

Kyiv Major-2017, Фото: joindota.com

 

Що таке Maincast і яку аудиторію збирають кіберспортивні трансляції

Високий рівень призових у кіберспорті забезпечує багатомільйонна аудиторія вболівальників, яка приваблює потужних спонсорів. Передовсім - зі сфери комп'ютерної техніки та ігор. 

Українці за популярністю також тримаються серед лідерів. Скажімо, у CS першість належить NAVI, яка на піку переглядів трансляції збирала рекордну для цієї гри аудиторію в 2,75 млн глядачів. 

Попит кіберспортивні трансляції мають і в Україні. Показ PGL Major Copenhagen 2024 українською мовою став другим за популярністю після англомовного у світі та зібрав на піку 137 тис. глядачів на Twitch та YouTube. 

В Україні кіберспортивні події показує Maincast, який є найбільшим у Східній Європі транслятором цих змагань. Платформа з'явилася у 2018 році, а її співзасновником став відомий кіберспортивний коментатор Віталій V1lat Волочай. 

Maincast викупив права на трансляції змагань з комп’ютерних ігор російською мовою до 2027 року, проте після повномасштабного вторгнення РФ відмовився від частини прав та зараз працює лише українською.  

Це призвело до зменшення прибутків, проте, за словами Волочая, за два роки зростання україномовних трансляцій сягнуло 4500%.  

"Починають з’являтися нові спонсорські контракти. В нас зацікавлений український і західний бізнес". - розповів Волочай. 

За його словами, у 2023 році Maincast зібрав 46,5 млн переглядів турнірів з Dota 2 і Counter-Strike. А за перші місяці 2024 року продовжує зростати - у порівнянні з минулим роком кількість переглядів зросла на 20%. 

 Фото: facebook Віталія Волочая

 

Через популярність, доступність та величезну аудиторію комп'ютерних ігор кіберспорт в Україні та світі продовжує стрімко розвиватися. За кількістю глядачів він уже зараз перевершив більшість класичних видів спорту. А найкращі українські прогеймери за призовими поступаються лише зіркам футболу, топовим боксерам рівня Володимира Кличка та Олександра Усика і тенісистам калібру Еліни Світоліної. Комп'ютерні ігри однозначно стали не лише розвагою, а й виросли в окремому сегменті у професійний вид спорту.  Вид, майбутнє якого виглядає надзвичайно привабливо. 

Фото: twitter.com/pglesports