
Рада схвалила у першому читанні законопроєкт про кримінальну відповідальність за порушення з боку керівників ТЦК і членів ВЛК. Нардепи розповіли, що саме він передбачає
Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №12442 про запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками ТЦК та головами й членами ВЛК
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Зазначається, що це рішення підтримали документ 273 депутатів.
Законопроєктом пропонують запровадження кримінальної відповідальності за:
- порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) для визначення придатності за станом здоров’я до військової служби;
- порушення військовослужбовою особою порядку призову (прийняття) громадян на військову службу.
Крім того, ухвалено розширити коло суб’єктів корупційного кримінального правопорушення, передбаченого статтею про незаконне збагачення, додавши до цього списку голів, їхніх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій або лікарсько-льотних комісій.
Цей законопроєкт підготували депутати з ініціативи Генштабу. Він покликаний посилити відповідальність за порушення порядку призову та передбачає покарання для керівників ТЦК та СП і членів ВЛК, які мобілізують непридатних і, навпаки, "відмазують" придатних до служби.
"Розробили після системних випадків порушення прав військовозобов'язаних": народні депутати прокоментували законопроєкт
У кулуарах Ради, де працювала кореспондентка Еспресо Катерина Галко, депутати докладніше розповіли про цей законопроєкт.
"Однозначно, до нього ще подаватимуть правки, він буде коригуватися. Зараз там є основні норми про притягнення до відповідальності працівників ТЦК, якщо вони, перевищуючи свої повноваження, наприклад, мобілізують людей, які або мають право на відстрочку, або перебувають на підприємстві ОПК з відстрочкою. Такі випадки, на жаль, є. За це ніхто не несе відповідальності. Таким чином зараз встановлюють відповідальність. Також це стосується лікарів, які визнають людину здоровою, якщо вона такою не є", - зазначив народний депутат Роман Костенко.
На уточнювальне запитання про те, чи наразі йдеться про покарання певних категорій військовозобов’язаних, а не форми мобілізацій, депутат відповів, що в законопроєкті мова про випадки, коли людина була неправомірно мобілізована. Питання випадків, коли до людини застосовували фізичну силу, на його думку, врегулюють уже на рівні другого читання.
Олександр Бакумов зазначив, що розробку законопроєкту спричинили системні випадки порушення прав військовозобов’язаних. Він наголосив, що законопроєкт не має дестабілізувати роботу органів, але має забезпечити правопорядок. Адже йдеться про відповідальність кожного суб’єкта під час ухвалення тих чи інших рішень.
"За моєї ініціативи було проведене спільне засідання двох комітетів – з питань національної безпеки, оборони та розвідки і правоохоронного комітету. Після цього почалася робота із розробки законопроєкту, який посилить відповідальність там, де порушуються права та свободи людини й громадянина. Разом з Генеральним штабом ми розробили проєкт закону, який посилює таку відповідальність. По-перше, вона пов’язана з такою категорією осіб, як члени військово-лікарських комісій, голови військово-лікарських комісій, які з тих чи інших підстав, зловживаючи своїми посадовими обов’язками, своїм посадовим статусом, ухвалюють рішення, якими встановлюють придатність осіб до військової служби, що фактично непридатні для такої служби. І навпаки встановлюють непридатність тих, які мали б служити в українському війську", - прокоментував він.
Бакумов навів як приклад інформацію, яку мають нардепи, "про десятки генералів, які фактично були списані за допомогою військово-лікарських комісій".
"Ці висновки є доволі сумнівним. Я вважаю, якщо ми говоримо про старший і середній офіцерські склади - це серйозні виклики. Кожний медик, кожна посадова особа, яка бере участь в медичному огляді, має повною мірою розуміти рівень своєї відповідальності. Якщо вона йде на цей крок, то має відповідати перед законом відповідно до умов воєнного часу. І ця відповідальність буде доволі суворою", - уточнив він.
Також Бакумов згадав про представників територіальних центрів комплектування та численні випадки порушення прав громадян, застосування неправомірно й невиправдано фізичної сили, а також застосування спеціальних заходів і застосування зброї.
"Збройні Сили й інші військові формування не можуть бути взагалі використані для обмеження прав та свобод людини і громадянина України. Сили оборони використовуються для того, щоб запобігти нападу ворога, здійснити опір ворогу, а не для того, щоб обмежити певні свободи і права громадянина. Для цього діють правоохоронні органи, такі як Національна поліція, Державне бюро розслідувань чи інші класичні правоохоронні органи. Працівники ТЦК не можуть застосовувати ані зброю, ані фізичну силу до громадянина України. Для цього є спеціальні суб’єкти", - переконаний народний депутат.
Відтак нардеп наголосив, що напрацьований законопроєкт встановлює сувору кримінальну відповідальність для співробітників ТЦК за перевищення влади і зловживання своїми повноваженнями. Окрім того, метою законопроєкту є унеможливити випадки, коли працівники й посадові особи ТЦК призивають на військову службу людей, які не мають бути призвані й мобілізовані, адже згідно з законом мають право на відстрочку.
"І навпаки ми з вами всі бачимо ситуації, коли особи, які за законом мали б виконувати свій військовий обов’язок щодо захисту Вітчизни, не виконують цього з тих чи інших необ’єктивних обставин, коли працівники і посадові особи ТЦК та СП ухвалюють невиправдані, незаконні, незрозумілі рішення і фактично не реалізують свій обов’язок щодо призову і мобілізації категорій громадян", - додав нардеп.
Народний депутат Єгор Чернєв зазначив, що законопроєкт визначає покарання за перевищення повноважень і незаконні дії співробітників ТЦК.
"Усі ці незаконні дії, у тому числі бусифікація чи незаконне затримання людей, які є заброньованими або не мають бути мобілізованими, підпадають під кримінальну відповідальність", - сказав він.



- Актуальне
- Важливе








