
Другий день засідання Північноатлантичної ради НАТО: підсумкові заяви генсека Рютте
У п’ятницю, 4 квітня, у Брюсселі тривав другий день засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ
За підсумками зустрічі на пресконференції, яку транслювало Еспресо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що отримав сигнали від держсекретаря США Рубіо й союзників щодо того, що Канада та Європа мають переймати на себе більше зобов'язань щодо безпеки.
"За ці два дні ми дійшли певного консенсусу. Ми маємо зараз неабияку потребу в Альянсі й ми об'єднані як ніколи", - сказав він.
Рютте наголосив, що зобов'язання є практичними, адже "зараз ми дивимося в обличчя прямої загрози з боку Росії". Він додав, що союзники - в повній готовності.
"Ми маємо все для того, щоб стримати й запобігти агресії. Думаємо, що ніхто не хоче зробити помилку й атакувати нас", - додав він.
Окрім того, Рютте повідомив, що союзники домовилися інвестувати дедалі більше в оборону й робити це якомога оперативніше. Зараз члени НАТО працюють над усуненням бюрократичних перепон, аби діяти ефективніше й покривати потреби в оборонному секторі.
"Стійкий мир для України" - щоб Путін більше ніколи не намагався спробувати захопити жодного кілометра української землі
Відповідаючи на запитання про те, яким Рютте бачить "стійкий мир для України", генсек НАТО зауважив: "Найкоротша відповідь на ваше запитання – це має бути таким мир, щоб Путін більше ніколи не намагався спробувати захопити жодного квадратного кілометра української землі. Коли він знатиме, що тут є заходи стримування й оборони, які забезпечують, що на Україну вже не можна напасти".
Він додав, що зусилля багатьох країн-членів НАТО спрямовані саме на те, щоб забезпечити Україну необхідним для продовження опору. Також Рютте згадав про зусилля Коаліції охочих під лідерством Франції та Британії.
Говорячи про підсумки засідання Ради Україна - НАТО, Рютте нагадав, що НАТО зобов'язалося надати Києву 20 млрд євро підтримки у перші три місяці 2025 року.
Раніше про початок другого дня засідання повідомила телеканалу Еспресо журналістка Тетяна Висоцька.
Міністри прибули до штаб-квартири НАТО, там о 10:00 за місцевим часом розпочалася робоча зустріч, присвячена питанням безпеки за участі очільниці європейської дипломатії Каї Каллас.
Фото: Тетяна Висоцька
Під час виступу перед засіданням генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що Європейський Союз значно нарощує свої зусилля з оборони.
"Нова Біла книга ЄС щодо готовності до європейської оборони до 2030 року стала важливою віхою, і тепер ми сподіваємося на подальшу тісну співпрацю в її реалізації. ЄС також прагне відігравати більшу роль у підтримці України. У більш небезпечному світі ми всі маємо внести свою справедливу частку", - саказав він.
Генсек НАТО додав, що незмінна відданість США сильному трансатлантичному Альянсу залишається основою безпеки.
"Тож сьогодні я з нетерпінням чекаю на обговорення того, як ми можемо ще більше зміцнити зв’язок між Європою та Північною Америкою та перетворити НАТО на сильніший, справедливіший і смертоносніший Альянс на нашому саміті в Гаазі", - зауважив він.
2 квітня пресслужба українського МЗС повідомляла, що міністр закордонних справ Андрій Сибіга здійснить візит до штаб-квартири НАТО у Брюсселі, де візьме участь у засіданні Ради Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.
Зазначалося, що ключовими темами переговорів із союзниками будуть зміцнення міжнародної підтримки України, пріоритетні військові потреби, наближення справедливого миру в Україні та майбутні гарантії безпеки.
Також відомо, що державний секретар США Марко Рубіо відвідає Брюссель з 2 по 4 квітня, де візьме участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.
Повідомлялося, що, під час зустрічі посадовці зокрема говоритимуть про забезпечення тривалого миру в Україні. Рубіо, серед іншого, обговорить пріоритети безпеки НАТО, в тому числі збільшення інвестицій Альянсу в оборону і забезпечення тривалого миру в Україні, відзначила Брюс. Також сторони обговорять спільну загрозу Китаю для Євроатлантичного й Індо-Тихоокеанського альянсів та плани щодо саміту НАТО в Гаазі цього літа.
- Актуальне
- Важливе









