1941 року ОУН йшла проголошувати Українську державу в Києві. Дорогою збиралося тисячі підписів

На початку Другої світової війни ОУН Степана Бандери мала намір утворити Незалежну Україну зі столицею в Києві

Про це доктор наук Іван Патриляк розповів в програмі "Історична правда" з Вахтангом Кіпіані на Еспресо.TV.

Ще з 1939 року на Наддніпрянську Україну з Галичини відряджалися ідейно підготовлені члени революційної фракції Організації Українських Націоналістів. Здебільшого інтелігенція.

На 1941 рік це вже було 600-800 осіб.

Для надання своїм діям легітимності ОУН(б) через похідні групи збирала підписи на користь пролошення у Києві суверенної України. Так відбувалося у кожному місті чи селі, звідки відступала Червона армія.

"У нас в архіві на Солом'янці, в Центральному державному архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО), є тисячі оцих підписних листів з різних сіл на Правобережжі. На Київщині, на Житомирщині, на Вінниччині, де рухалися ці похідні групи", - зазначив Патриляк.

Читайте також: 10 важливих фактів про Степана Бандеру

Виконання місії було покладено на з часом останнього головнокомандувача Української Повстанської Армії Васия Кука.

"Спеціальна похідна група, яку очолював Василь Кук, мала зайти в Київ і повторити в Києві той самий трюк, який був у Львові. Організувати Тимчасовий уряд вже в Києві. Загальноукраїнський. А львівське Державне правління мало перетворитися на регіональне, яке підпорядковується Тимчасовому уряду в Києві", - додав Іван Патриляк.

Головою відновленої держави Україна, згідно із задумом ОУН(р), мав стати авторитний у суспільстві киянин чи хтось із Наддніпрянщині. Наприклад, науковець або письменник.

Зокрема, відомо, що майбутній американський історик українського походження, з часом професор Гарварду Омелян Пріцак завчасно прибув до Києва аби вивчити можливість запрошення на посаду глави держави академіка Олександра Богомольця.

Виконати свої намірі "бандерівці" не змогли. Цьому завадили як жорстке переслідування з боку гітлерівських спецслужб, так і конкуренція з боку ОУН Андрія Мельника. Обидві фракції мали відмінне бачення шляхів політико-правового розвитку України.

Останні підписи було зібрано на Макарівщині та Фастівщині.
 


Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb