10 важливих фактів про Степана Бандеру

Дмитро Добрий
1 січня, 2020 середа
13:08

Бандера - герой. Безумовно. Але як він став героєм? У чому був, власне, героїзм? І чому можна стверджувати, що за наявних у нього можливостей він зробив неймовірне і навіть більше? Сподіваємося, наблизитися до відповідей на ці та інші запитання вам допоможуть 10 фактів з життєпису політика, котрі ми підібрали на його 111-ий день народження

Хоча лишається все менше тих, хто живе штампами радянської пропаганди щодо "фашистського прихвостня" й "наймита світового імперіалізму", як раніше іменували голову революційної фракції Організації Українських Націоналістів (ОУН) Степана Андрійовича Бандеру (1909-1959), навколо його постаті досі побутує чимало своєрідних уявлень - від окремих сторінок біографії до психологічних особливостей цієї людини - через що не припиняються спроби звинуватити цього, без перебільшення, одного з найвидатніших українських політиків ХХ ст., якщо не у якійсь "маніакальності", то принаймні у "самозакоханості", "схильності до надмірного ризику" тощо. Безумовно, "Бийлихо", як називали побратими свого Провідника, прожив надзвичайно яскраве життя, однак чого в ньому було більше - далекоглядної стратегії чи азарту, жертовності чи політичного розрахунку, служіння майбутній Незалежності або власних примх - у тому краще розібратися кожному з нам самому.

Так, Бандера - герой. Безумовно. Але як він став героєм? У чому був, власне, героїзм? І чому можна стверджувати, що за наявних у нього можливостей він зробив неймовірне і навіть більше?

Сподіваємося, наблизитися до відповідей на ці та інші запитання вам допоможуть 10 фактів з життєпису політика, котрі ми підібрали на його 111-ий день народження.

1. Як і чимало знакових для України постатей того часу (насамперед можна згадати автора "Самостійної України" Миколу Міхновського, а також академіка Сергія Єфремова і головреда паризької газети "Українське слово" Олега Штуля) Бандера народився у родині сільського священика. Не єпископа чи митрополита, а звичайного пароха, котрий мав однаково добре знати як "небесне", Святе Письмо, закон Божий і теологію, так і "земне", життя, звичаї, мрії та сподівання просто люду.

2. Тато Бандери роздавав селянам зброю під час Першої світової війни, служив капеланом в Українській галицькій армії (УГА).

3. У 12 років втратив матір, у 21 - найкращого друга.

Мирослава Бандера хворіла на сухоти. Тоді як Степан Охримович не витримав тортур від польської поліції.

Ті, хто близько знав Степана, згодом казали, що саме ці дві трагічні події виявилися визначальними для подальшого формування його особистості.

4. За проукраїнську діяльність сім’ю Андрія Бандери вислали зі Станіславщини на Львівщину, де Степан закінчує Стрийську гімназію.

Здібний, цілеспрямований юнак збирався поступати на навчання до Української сільськогосподарської академії (Подєбради, Чехія). Однак, паспорта для виїзду за кордон йому не дали, тож Бандера лишається вдома й аби вивчитися на агронома вдається до запасного варіанту - стає студентом Львівської політехніки (1928-1933).

Диплом про вищу освіту не отримав, бо з другого курсу, після появи ОУН, віддавав перевагу підпіллю.

5. Після того, як 23-річного Бандеру призначили крайовим провідником ОУН на Західній Україні замість покійного Охримовича, ця найбільш радикальна тоді організація, не ховаючись, поряд з інформаційно-просвітницькою роботою й заволодіння грошима робить ставку на терор. Першою вдало проведеною за його наказом спецоперацією стало вбивство секретаря радянського консульства Андрія Майлова, здійснене 21 жовтня 1933 року Миколою Лемиком. Мета акції - покарання за Голодомор й привернення уваги всього світу до сталінського геноциду на теренах Великої України.

Далі був демонстративний замах на відповідального за насильницьку полонізацію українців міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького (1934). Дванадцятьох причетних судили під час відкритого "Варшавського процесу" (1935), що замість ілюстрації екстремізму української молоді став для них потужною рекламою чи, як би сказали сьогодні, PR’ом. Тоді ж Бандера отримав й перший вирок - смертна кара, замінена довічним ув’язненням.

За рік відбувся наступний гучний процес - "Львівський" (1936). До усунення Пєрацького було додано епізоди з наміром напасти на волинського воєводу Юзевського і з ліквідацією куратора освіти Гадомського, директора гімназії Бабія та студента Бачинського - співпрацю з поляками. І знову присудили довічне, себто вже подвійне довічне.

Коли заарештованих питали про громадянство, вони заявляли: "Українське". Бандера, до того ж, на запитання про його відношення до військової служби відповів: "Я є членом Української Військової Організації".

До речі, підсудні виступали виключно рідною мовою. Кінцеву відповідальність за вчинене Бандера брав особисто на себе.

"Під час не одного політичного процесу над УВО чи ОУН прокурор не раз висував закид, що провідники висилають рядових бойовиків, а самі ховаються поза їхні плечі. Тепер став комендант українського революційного підпілля, мужньо відкрив свій шолом та признався, що прийняв на себе обов’язок здійснювати ідею своєї нації шляхом революції", - коментував Володимир Горбовий, адвокат Бандери.

Нова тактика опору змусила польську владу рахуватися з вимогами українців.

Цитуємо статтю публіциста Ксаверія Прушинського у часописі "Літературні відомості" (Wiadomości literackie) :

" …Три четвертини польської преси, що протягом 17років не хотіли знати слова "український", протягом цих трьох тижнів навчилися цього слова і вже його не забудуть. А люди, які писали не інакше, як про "гайдамаків", сьогодні соромляться тої дурної банальності (…) 17 років товкмачили нам, що поширювання, навіть з допомогою насильства, на окраїнах польської мови є рівнозначним поширюванню польськости, прищепленню любові до Польщі. А ось тут ці люди, хоч і знають польську мову, не хочуть розмовляти польською (…) Вчили нас, що уся та "Україна" є штучним творивом, яке зникне з останніми слідами австрійської держави, твором якої вона була. А тим часом та "Україна" своєю ненавистю до нас бухає сьогодні сильніше, ніж за тих давніх, неспокійних часів".

Термін покарання Бандера відбував до осені 1939 року.

"П’ять і чверть року я просидів у найтяжчих в’язницях Польщі, з того більшу частину в суворій ізоляції. За той час провів я 3 голодівки по 9, 13 і 16 днів", - напише він пізніше у своїй автобіографії.

6. До наступного ув’язнення Бандера був засуджений після несподіваного для гітлерівців Акту відновлення Української держави 30 червня 1941 року та утворення у Львові за підтримки Дружин українських націоналістів (за німецькою термінологією - батальйони "Роланд" та "Нахтігаль") власного уряду під назвою "Українське державне правління" на чолі з Ярославом Стецьком. Вже за тиждень його узяли під домашній арешт у Кракові, потім перевели до Берлінської в’язниці, а у січні 1942-го відправили до нацистського концтабору Заксенгаузен.

Бандера наполягав: "Будівництво і організація українського життя можуть бути зреалізовані в першу чергу лише українцями на замешкалій ними території".

Узгоджувати ці дії з німцями він не збирався. Як і виконувати їхні накази.

7. За даними сучасного історика Миколи Посівнича, братів Бандери - Олександра і Василя було закатовано в концтаборі Аушвіц-Біркенау (Освєнцім). Брата Богдана ґестапо розстріляло в Херсоні, а у Львові також брата дружини. Тещу стратила боївка польської Армії Крайової (АК). Своєю чергою НКВС розстріляло батька Бандери о. Андрія, а двох сестер Володимиру і Оксану вивезли до Сибіру. Не виключено, що Бандера-старший похований у київській Биківні.

8. На відміну від деяких галицьких інтелектуалів різних епох політик мислив загальноукраїнськими масштабами й програмою максимум називав створення Української самостійної соборної держави (УССД) "в національних етнографічних кордонах з демократичною системою урядування, яка гарантувала б всім громадянам України демократичні свободи в усіх ділянках життя, а головно в ділянці духового, культурного, політичного і соціального буття". З відступом Червоної армії похідні групи ОУН йшли на Схід - у Київ, Дніпро, на Донбас, в Крим та на Кубань, де створювали місцеві осередки, долучалися до можливих тоді форм національно-культурного відродження та чекали наступної слушної нагоди активно заявити про права й свободи українців.

Одним з керівником таких похідних груп був згаданий нами вище Лемик. Як і багатьох інших ґестапо стратило його у Миргороді на Полтавщині.

9. Іншим не завжди було зручно з Бандерою, котрого за життя часом сприймали як "вождя", і який у стосунках з іншими тогочасними патріотичними силами і рухами сам переважно діяв аж надто рішуче та безкомпромісно. Але суворі реалії боротьби з двома-трьома зовнішніми ворогами одночасно розставляли крапки над "і", змушуючи опонентів поступатися перед надто вимогливим політиком, або ж примирюючи їх у інший, подеколи доволі показовий спосіб.

Скажімо, конфлікт мельниківської ОУН з бандерівською ОУН, а з початком Великої війни - мельниківської УПА (діяла з 1941 року) з бандерівською УПА (діяла з 1942 року) зрештою скінчився тим, що полковника Андрія Мельника, близького до нього Олега Ольжича й генерала Тараса Боровця ("Бульбу") помістили в Заксенгаузені до камери, сусідньої зі Степаном Бандерою, а потім, вже під час похорону провідника ОУН (р) генерал виступатиме на могилі свого візаві з поховальною промовою.

А істотні ідейні розходження з Левом Ребетом, противником підходу "Україна для українців" й поборником необхідності розбудови політичної нації, за наказом Хрущова припинив агент КДБ Богдан Сташинський, з різницею в два роки та три дні вбивши обох у Мюнхені, де тоді напівлегально діяв справжній український еміграційний уряд. Ребета у 1957-му, Бандеру - у 1959-му.

1959 року генсек збирався з офіційними відвідинами до Сполучених Штатів і йому не хотілося, аби під час перемовин Вашингтон послуговувався таким потужним козирем як підтримуване Заходом українське підпілля під орудою широко відомого у світі політика. Окрім того, під боком були непередбачувані Польща, з її лише удаваною радянськістю,  Угорщина, яку втопили у крові в 1956-му, Чехословаччина, де пасивний опір 1968-го зміниться на активний  й, і зовсім непередбачувані Югославія та Румунія, чиї правителі відмовлялися від присутності радянських військ.

Остаточно неупокорена Україна була важелем протистоянь і всередині Кремля. Зокрема, після смерті Сталіна фактор Бандери та бандерівців  активно використовував Берія. Аби піти їм на поступки й очолити на цій ліберальній хвилі СРСР. І, поза всяким сумнівом, виторгувати собі щось від Європи та США.

10. Нагороджений орденом Бойового Червоного Прапора вбивця Бандери, українець Богдан Сташинський завдяки своїй німецькій дружині Інге Поль здався владі ФРН. В усьому розкаявся. Засуджений до 8 років як терорист, замовником його злочину названо радянський уряд.

Згідно різних відомостей, Совітам вдалося позбутися Бандери лише з 8-10 разу.

Найвідоміший український націоналіст, чиїм прізвищем тепер називають цілий народ, себто нас із вами, й понині не дає спокою ворогам. Пам’ятник біля музею Степана Бандери у рідному йому селі Старий Угринів Калуського району Івано-Франківської області двічі - у 90-му та 91-му підривали невідомі. При цьому вдруге було поранено молодого охоронця. Ще один вибух біля музею, облаштованого коло батьківської хати, стався в лютому 2018-го.

* * *

Всупереч різним уявленням Степан Бандера активно займався публічною політикою не лише під час Другої світової війни - а жив нею 15 років до та стільки ж років після. І йдеться не суто про "ідеолога" та "доктринера", а вольового керівника, котрого дехто звинувачував ще й у "авторитаризмі" та "наполеонізмі". У національно-визвольному русі він ніколи не пас задніх. Він завжди брав усе на себе. Чим надихав і продовжує надихати тих, хто готовий відгукнутися на такий своєчасний тепер бойовий клич "Слава Україні!".

Героям слава!

Читайте також:
Реджеп Ердоган
23 жовтня, 2021 субота
Ердоган наказав вислати з Туреччини послів США, Німеччини та Франції
Василь Ломаченко
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Ломаченко став головним претендентом на бій за титул WBC
Наталка Діденко
22 жовтня, 2021 п'ятниця
До України йде похолодання, дощі та рвучкий вітер, - синоптик Наталка Діденко
Київ
+6
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.45
 • EUR
  Купівля 30.35
  Продаж 30.76
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
23 жовтня
22:59
осінь
У Києві побито температурний рекорд, який тримався 141 рік
22:46
Валентин Гапонцев
У США помер російський мільярдер, який через санкції "відхрестився" від Путіна
22:23
газ
"Газпром" погрожує повністю припинити постачання газу до Молдови
21:50
Ірина Венедіктова
"Пощади не чекайте": Венедіктова попередила про наслідки підробки COVID-сертифікатів
21:25
Чорноморець
УПЛ: "Чорноморець" відібрав очки у "Львова", результати інших матчів 12-го туру
21:16
Телеканал ДОМ
“Дом” - телеканал з колосальними бюджетами та мізерними переглядами, - розслідування журналістів “Еспресо”
21:09
Північний потік-2
Європа може погодитися на запуск "Північного потоку-2" без сертифікації, - Зеркаль
20:47
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
Ф'юрі дізнався дату наступного бою та імена потенційних суперників
20:25
тролейбус
На Буковині посилили карантин та назвали умови користування громадським транспортом
19:55
Казахстан - Україна
Збірна України отримала потенційних суперників під час жеребкування Ліги націй
19:29
МВФ
Шмигаль розповів, коли Україна отримає транш у $700 млн від МВФ
19:17
Газпром
Путін розпочав політику газового шантажу Європи, - Кулеба
18:55
Ворскла - Шахтар
"Шахтар" у більшості переміг "Ворсклу" та наздогнав "Динамо" в УПЛ
18:32
хакери
Facebook звинувачує українського хакера у крадіжці даних 178 млн користувачів
18:31
Микола Чаус
РНБО вирішила безкоштовно позичити 1 млрд кубів газу Молдові. ОП намагається закрити справу з вивезення Чауса?, - джерело
18:18
Реджеп Ердоган
Ердоган наказав вислати з Туреччини послів США, Німеччини та Франції
17:53
Путін Меркель
Меркель зізналася, що не могла уявити, що Путін анексує Крим і розв'яже війну на Донбасі
17:32
ООС
23 жовтня на фронті: російські окупанти поранили двох українських військових
17:20
Олександр Усик
Усик зухвало висловився про Ф'юрі
17:04
Людмила Буймістер
"Виключили зі "Слуги народу", коли сказала, що влада розвертає нас у бік Росії в енергетичній політиці", − Людмила Буймістер
16:44
Олексій Резніков
У Офісі президента визначилися із кандидатурою нового міністра оборони, - ЗМІ
16:18
Верес - Маріуполь
УПЛ: "Верес" переміг "Маріуполь", результати інших матчів 12-го туру
16:01
Ексклюзив
Метью Брайза
Росія та Китай не створюватимуть єдиний фронт проти Заходу через ряд розбіжностей, - Брайза
15:50
Галина Гатчінс
Оприлюднено подробиці загибелі українки, яку на знімальному майданчику застрелив американський актор Болдвін
15:26
Олександр Усик
Промоутер Джошуа пообіцяв Усику за реванш величезні гроші
14:59
Генрі Кіссінджер
Кіссінджер закликав до глобальної співпраці в ім'я перемоги над коронавірусом та зміною клімату
14:35
Щеплення робитимуть на усіх великих вокзалах, поштамтах та в аеропортах
14:17
Адвокатеса з Черкас продавала підробні COVID-сертифікати по 500 грн
14:00
Киянам дали тепло в оселі
13:42
Соня Плакидюк, Даша Астаф'єва, Аніта Луценко, Ірина Данилевська, Діана Глостер і всі-всі-всі на показі Andre Tan x Катя Осадча
13:30
Підпал будинку заступника Єрмака: затриманим оголошено підозру
13:13
В онкоцентрі окупованого Донецька пацієнт викинувся з вікна 8-го поверху, - ЗМІ
13:00
На українських АЕС виробляють безкоштовний кисень для хворих на COVID
12:40
"Білоруського Сноудена" оголосили у розшук
12:13
Рівненська та Миколаївська області переходять у червону зону
11:51
Норберт Вальтер-Бор'янс
Німецькі соціал-демократи пояснили, для чого ФРН потрібен "Північний потік-2"
11:33
На Сумщині знешкодили 50 бандитів угрупування "авторитетів" з Грузії та Росії
11:14
Ізраїль та Емірати спільно висадяться на Місяці
10:56
Усім, хто хоче постачати газ через Україну, запропоновано знижку, - Зеркаль
10:30
100 грн за годину. У "червоному" Дніпрі з'явилися персональні COVID-шопери
Більше новин