Міжнародний суд ООН поновив слухання за позовом України проти Росії за конвенцією про геноцид

Міжнародний суд ООН розгляне другу справу за позовом України проти РФ - за конвенцією про геноцид. Слухання триватимуть з 18 до 27 вересня, але рішення про юрисдикцію буде винесено пізніше

Про це повідомляє Deutsche Welle.

Міжнародний Суд ООН у Гаазі поновив слухання по справі України проти РФ "Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього". 

"Особливість процесу уже в тому, що в головному суді ООН зустрінуться дві воюючі сторони, які не взаємодіють одна з одною ані на політичних, ані на дипломатичних майданчиках, і з'ясовуватимуть, як зауважують фахівці, нетипове питання. Більше того, в спір втрутились 32 інші держави, і це безпрецедентно", - йдеться у повідомленні.

Російські чиновники продовжують звинувачувати Україну в геноциді. У понеділок Росія повторила звинувачення в тому, що "русофобський і неонацистський режим у Києві" використовує Конвенцію про геноцид 1948 року, учасниками якої є обидві країни, як привід для "перетягування" справи до суду.

Росія хоче, щоб справу було відхилено, вона назвала її «безнадійно помилковою» справою, яка оскаржує аргумент Москви про те, що її вторгнення в Україну було здійснено для запобігання геноциду. РФ каже, що суд не має юрисдикції. Слухання, які триватимуть до 27 вересня, не будуть розглядати суть справи, а натомість зосереджені на правових аргументах щодо юрисдикції.

Москва каже, що Україна використовує цю справу як обхідний спосіб отримати рішення щодо загальної законності військових дій Росії.

Деякі експерти кажуть, що рішення на користь Києва не зупинить війну, але може вплинути на майбутні репараційні виплати.

Україна заявляє, що не було ризику геноциду на сході України, де вона воювала з підтримуваними Росією силами з 2014 року, і що договір про геноцид ні в якому разі не дозволяє вторгнення для припинення ймовірного геноциду.

За словами експертів, уперше головне питання полягає не в звинуваченнях у геноциді, а в звинуваченнях у неправомірних звинуваченнях у геноциді. Центральне питання нинішнього етапу якраз і полягає в тому, чи може суд розглядати цей спір по суті. 

Одна зі сторін - традиційно це відповідач - може оскаржити юрисдикцію суду у справі або заявити, що суд не може розглядати справу з інших причин, пояснили в пресслужбі Міжнародного суду ООН. У разі такої сторони висуває заперечення проти юрисдикції суду або прийнятності скарги, а суд передбачає розгляд по суті. Інші сторони пропонуються відповісти на ці заперечення. Письмові заяви будуть опубліковані судом у перший день слухання, що допоможе краще досягти їхньої позиції, кажуть експерти.

Міжнародний Суд ООН заслухає сторони і винесе рішення. Якщо він визнає, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятим, розгляд по суті відновитися. В іншому випадку - завершиться.

Цей етап слухань триватиме до 27 вересня, але рішення про юрисдикцію буде винесено пізніше. Чи розглядати справу по суті - вкрай важливо ще й тому, що це вплине на забезпечувальні заходи, які хочуть і суто юридично, але є чинними. Якщо суд погодиться з РФ і визнає, що не має юрисдикції, то забезпечувальні заходи будуть скасовані.