У Росії відверто заговорили про завоювання Європи

Союзникам варто обміркувати мобілізаційні заходи на "паску безпеки" вздовж ближчих до Росії кордонів

Командувач російським угрупованням військ "Центр А.Мордвічов про тривалість війни: "Если мы говорим о Восточной Европе, которую нам придется… Конечно, будет дольше. [Украина только промежуточный этап?] Да, совершенно верно. Это только начало".

* * *

Командувач угрупованням військ — це не воєнкор котрийсь і не учасник шоу Скабєєвої. І якщо представник військового командування країни-агресора заявляє в офіційному ЗМІ, що строки військової кампанії визначаються, зважаючи на задачі завоювання країн Східної Європи за кордонами України, — то варто це сприймати як реальну прикладну задачу в рамках нової військової доктрини РФ.

Буде ця задача вирішуватись чи ні — але її, очевидно, поставлено. І офіційні особи Польщі (зокрема, міністр оборони та посол у Франції) вже публічно відреагували на озвучування погроз. Країни Балтії від початку тільки нарощують мобілізованість і тепер активно зменшують чисельність російських агентів, депортуючи їх назад.

Читайте також: Російські дрони у Румунії: у відповідь — тиша

Румунії теж варто зважити на останню абсурдну заяву їхньої відкритої трансляторки інтересів Кремля Шошоаке: що держава мусить ігнорувати всі збройні інциденти з вини Росії. Це, очевидно, слід читати як гарантію, що російських ракет і дронів над Румунією стане більше, можливі руйнування і жертви. Відповідно, і Румунія мала б мобілізуватись для захисту власних кордонів.

Дмитро Медведєв, звісно, алкоголік і ідіот, але також і заступник голови Радбезу РФ та перший заступник голови Військово-промислової комісії. І його заяву про необхідність "призупинення дипломатичних стосунків Росії з ЄС" з погрозою "посольства евакують перед цілком певними подіями" варто як мінімум брати до уваги при оцінюванні загальних настроїв в Кремлі.

Це все до теми не тільки підтримки осінньої частини контрнаступу ЗСУ, але і загалом необхідності збільшувати, а не вповільнювати максимально серйозну допомогу Україні з боку союзників. Бо хто гарантує, що Путіну ніхто не підкинув геніальної ідеї для передвиборчої кампанії до 17 березня 2024: якщо вже нагнітати патріотизм і затягування пасків через "нову вітчизняну війну", то епічніше для цього дійсно влізти в протистояння з цілою "гнилою Європою", а не з "побавленою власних ресурсів" Україною.

Читайте також: Безлімітна війна

Це більш вигідно з пропагандистської точки зору, бо тут якраз ніхто не очікуватиме жодних перемог: навпаки, буде тотальне самозречення "народу-страждальця" і абсолютна підтримка царя.

Практичної потреби в такому нагнітанні жодної — Путіна і так підтримує достатня кількість росіян, навіть без особливого напружування адмінресурсу. Але ідея однозначно спокуслива як на світогляд Путіна.

Висновок: союзникам варто обміркувати не тільки мобілізаційні заходи на "паску безпеки" вздовж ближчих до Росії кордонів, але й можливість нарешті масованого удару в економічній і військовій сфері. Бо безпечніше просто не давати можливість Путіну для небажаних кроків, а не розгрібати наслідки. Хоча мілітарна сфера ЄС і США, звісно, добре оновилась коштом звантаження застарілих ресурсів до України. І їхні економіки (і наука, і освіта, і демографія слідом) добре активізуються шляхом нових розширених військових замовлень на спустошені склади. Але крапку варто ставити вчасно.

Джерело

Про автора. Олексій Голобуцький, політолог

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.