Без Москви та Бєлгорода: Харків почав велике перейменування. Але не всім це подобається

Влада другого за чисельністю міста в Україні, яке вже третій місяць щоденно потерпає від ударів російських гармат, ракет та авіації, змінила назви кількох топонімів, пов'язаних з країною-агресором. Громадськість просить не поспішати

Рішення про перейменування було ухвалене 11 травня на позачерговій сесії Харківської міської ради. Із 75 депутатів жоден не проголосував проти, четверо "слуг народу" утрималися.

Надалі найбільш населений район Харкова – Московський – носитиме назву Салтівський. Саме 500-тисячна Салтівка зазнала наймасштабніших руйнувань внаслідок російських бомбардувань. У цьому спальному районі ворогом знищено багато житлових будинків, лікарень, шкіл, дитячих садків, торгових центрів та ринків.

Московський проспект, який вважається головною та найбільшою транспортною магістраллю півторамільйонного мегаполісу, перейменований на проспект Героїв Харкова. Білгородське шосе стало Харківським шосе, а Білгородський узвіз носитиме назву вулиця Героїв Рятувальників.

Як зауважив міський голова Ігор Терехов, депутати змінили назви лише кількох знакових для харків’ян місць, а саме – топонімів, пов’язаних з Росією, хоча у Харкові таких значно більше. 

"У нас сьогодні дійсно дуже багато назв вулиць, пов’язаних з країною-агресором. Тому я пропоную на наступну сесію підготувати перелік топонімів, які підлягатимуть перейменуванню. І тоді ми врахуємо і Маріуполь, і багато інших міст, які було зруйновано російським агресором, в яких загинули славні воїни ЗСУ та мирні жителі", - сказав Терехов. 

"Я впевнений, - додав він, - що у нас вистачить і вулиць, і провулків, і шкіл для їх перейменування на честь героїв, які віддали своє життя за незалежність України".


Фото Єфрема Лукацького

Раніше Харківська міськрада попросила харків’ян надсилати пропозиції щодо перейменування вулиць, площ, провулків та районів міста. Це буде зроблено, як вважається, у зв’язку з несприйняттям більшістю мешканців Харкова топонімів, пов’язаних із Росією, яка чинить брутальну агресію проти України.  

Ми ніколи не будемо побратимами

Водночас Харківська міськрада в односторонньому порядку розірвала побратимські відносини з містами країни-агресора. 

"Не можуть у нас бути побратимські відносини з людьми, які вбивають українців і знищують нашу Батьківщину. Тому я пропоную сьогодні розірвати ці відносини. Таких міст-побратимів у Харкова не може бути", - сказав перед голосуванням мер міста Терехов. 

За офіційними даними, Харків мав п'ять російських міст-побратимів: Москву, Санкт-Петербург, Новосибірськ, Нижній Новгород та Бєлгород.

Топонімічна група просить врахувати думку громадськості та науковців

Напередодні сесії Громадська ініціатива "Харківська топонімічна група" (ХТГ) закликала міського голову Ігоря Терехова та депутатів міськради відмовитися від кулуарного, як вона вважає, перейменування вулиць та розпочати публічну фахову дискусію щодо питань топоніміки.

"Повномасштабне російське вторгнення в Україну актуалізувало проблему очищення символічного простору українських міст від маркерів "русского міра", - написали автори листа. 

За їхніми словами, бажання харків’ян прибрати з вулиць міста згадки про міста та "героїв" країни, яка щодня вбиває українців, абсолютно справедливе. І визнання міською владою необхідності топонімічних змін та бажання їх робити можна лише вітати та підтримувати.


Фото Сергія Козлова

Але, як заявила ХТГ, "не можна мовчки спостерігати те, у який спосіб це робиться сьогодні у Харкові. Без належного фахового обговорення. Без залучення дослідників харківської топоніміки, історії Харкова, моральних авторитетів. Без виваженої та фахової дискусії". 

Автори листа, зокрема, вважають, що нова назва Московського району – Салтівський – гармонійно впишеться у наявний топонімічний ландшафт Харкова. ХТГ ще 2015 року пропонувала здійснити це перейменування, але тоді для цього не було політичної волі. 

На думку ХТГ, обговорення решти пропозицій викликало відчуття поспіху та дефіциту ідей. Виникають питання: "Як виглядатиме на мапі Харкова Харківське шосе? Як називатиметься найбільший проспект у місті – Героїв Харкова чи Захисників Харкова? Чи варто нам змінювати тип топоніма з узвоза на вулицю? Адже узвози – це родзинка історичного Нагірного району, їх можна перерахувати на пальцях, а вулиць у Харкові – тисячі".

"На жаль, міська влада не продемонструвала системного підходу та не презентувала зрозумілої концепції. Що не може не викликати занепокоєння з огляду на необхідність перейменування сотень вулиць, у більшості з яких немає історичних назв, які можна було б відродити", - заявили у зверненні до влади Харкова представники громадськості.

Вони наполягали на тому, щоб на сесію Харківської міськради 11 травня було винесено питання лише про перейменування Московського району на Салтівський, а решту перейменувань – перенести на наступну сесію для доопрацювання.

У своєму зверненні Харківська топонімічна група внесла такі пропозиції:


Фото Сергія Бобка 

Як пише місцева преса, днями група активістів у Харкові провела мистецьку акцію "перейменування" Московського проспекту на проспект Григорія Сковороди. Учасники акції зняли і викинули на смітник табличку з будинку по Московському проспекту та замінили її на табличку з портретом великого українського філософа, який частину свого життя мешкав та працював на Харківщині.

Учасники акції заявили, що не наполягають саме на такій назві проспекту, але символічною акцією прагнуть започаткувати широке обговорення перейменування топонімів міста у межах всеукраїнського процесу "деімперіалізації". 

Як повідомила у Facebook керівниця Північно-Східного відділу Українського інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова, за оцінками фахівців, загалом належить перейменувати не менш як 400 назв із понад 3000 наявних у Харкові. 

Вона закликала владу утриматися від поспішного та непродуманого перейменування топонімів, тому що ця копітка та відповідальна робота потребує багато часу.

"Звісно, якщо ми розраховуємо отримати якісний продукт, а не перейменування заради перейменування", - наголосила Тахтаулова.