Фіцо на зустрічі зі Шмигалем: Словаччина підтримає вступ України в ЄС та візьме участь у саміті миру

Прем'єр Денис Шмигаль прибув до Словаччини, де зустрівся з колегою Робертом Фіцо: він обіцяв підтримку України на шляху до ЄС та участь у саміті миру

Про це український прем’єр написав у Telegram.

"Високий рівень представництва з обох сторін дасть можливість міністрам наших країн встановити контакти й прагматично говорити про спільні інтереси, економіку, розвиток, відновлення України, про участь у проєктах логістики та про європейські фонди", - наголосив він.

На думку глави українського уряду консультації стануть поштовхом для міжрегіонального співробітництва, реалізації проєктів між містами та громадами України і Словаччини.

"Для нас також критично важлива підтримка наших євроінтеграційних прагнень і Формули миру Президента України. Зосередимо увагу на цих питаннях", - повідомив Шмигаль.

Він зазначив, що під час відкриття діалогу акцентував на постійних повітряних атаках Росії, зокрема, сьогодні. 

Словаччина допомагає Україні у розмінуванні

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Словаччина готова надавати допомогу Україні в гуманітарній сфері, зокрема з розмінуванням.

"Говорили про розмінування України. Словаччина готова допомагати і допомагає. Йдеться, зокрема, про спільне виробництво інженерної техніки та про надання вже готових машин для виявлення і знешкодження мін", – сказав Шмигаль.

Він подякував словацьким партнерам "за долучення до великої міжнародної коаліції з очищення наших земель від російського мінного сміття".

Словаччина підтримає Україну на шляху вступу в ЄС та візьме участь у саміті миру

Зі свого боку Фіцо запевнив, що Словаччина підтримує амбіції України стати членом ЄС, інформує "Європейська правда". "Це не спекуляція. Це – абсолютна повна підтримка", – сказав він.

"Ми не є країною, яка буде вам створювати перешкоди на вашому шляху (до ЄС). Навпаки – ми хочемо допомогти, поділитися з вами своїм досвідом, який стосується перемовин щодо вступу", – додав Фіцо.

Він запевнив, що Словаччина бажає Україні швидко стати членом Євросоюзу, тому що "це гарантія для перспектив країни, для розвитку країни і для мирного розвитку".

"Ми тримаємо кулаки за вас", – запевнив Роберт Фіцо.

Він також запевнив, що Словаччина візьме участь в інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.

"Ми говорили про підготовку великого Саміту миру у Швейцарії 15-16 червня, і ми будемо брати участь", – сказав Фіцо.

Він підкреслив, що це принесе стійкий та тривалий мир на європейський континент та для України, "яка його надзвичайно чекає, чекає, бореться за це та буде боротися стільки, скільки буде потрібно".

Фіцо, відомий антиукраїнською позицією, заявив, що його держава прагне мати дружні відносини з Україною. Він зазначив, наче зустріч показала, що "у нас є зацікавленість до добросусідства".

"Словаччина хоче бути доброю, дружньою країною-сусідкою України. Ми хочемо проявити солідарність з вами у тому нещасті, з яким ви боретеся", – заявив він, вочевидь, маючи на увазі повномасштабну війну Росії.

"Використання російської сили в Україні – це порушення міжнародних угод... Україна потребує допомоги і солідарності", – сказав словацький прем'єр.

"Усі ми бажаємо, щоб ми мали змогу знайти ті моменти, які підтримують ваш суверенітет і територіальну цілісність, які є невід’ємними для вас", – додав Фіцо.

Ситуація на кордоні та експорт агропродукції

Також прем'єри обговорили ситуацію на кордоні, де через блокування переходів у Польщі утворились великі черги.

Фіцо повідомив, що на міжурядових консультаціях вони обговорили модернізацію прикордонного переходу "Вишнє Нємецьке".

Він додав, що "певні протести" на польсько-українському кордоні мають наслідки і для словацького кордону.

"Водії вантажівок вирішили використовувати КПП зі Словаччиною. Словацькі та українські органи не можуть вчасно оформити такий потік. Сотні вантажівок і сотні водіїв залишаються без будь-якої допомоги, без води, без їжі…Ще сьогодні на засіданні словацького уряду, яке буде після нашої зустрічі, ми приймемо постанову, яка буде зобов’язувати відповідних міністрів зробити ситуацію на переходах комфортною", – сказав Фіцо.

Фіцо нагадав, що Словаччина забезпечує вільний перехід сільськогосподарської продукції, яка йде з України в інші країни Європи. За його словами, він "конструктивно пояснив", як для них важливо захищати інтереси словацьких сільськогосподарських працівників і фермерів.

"Коли ми не знайдемо спільного рішення, то буде просто заборона для 14 позицій продукції, які не будуть ввозитися з України. Чітко зрозуміло, що ми захищаємо свої національні інтереси, Україна захищає свої інтереси, хоче продати надлишок своєї сільськогосподарської продукції", – зазначив Фіцо.

Водночас він повідомив про дорожню карту, за якою сторони будуть намагатися знайти взаємовигідне рішення.