Верхівка айсбергу. Дослідник Голокосту пояснив, чому українців - рятівників євреїв було значно більше за 2 тисячі

Для того, щоб отримати від Ізраїлю звання Праведника народів світу, слід було пройти процедуру підтвердження від врятованих осіб, майже не можливу за доби СРСР та "залізної завіси"

Саме тому, переважна більшість з тих 2 тис. українців, чиї імена є серед європейців, яким євреї зобов'язані свої порятунком під час Другої світової війни, отримали відповідний статус вже після 1991 року. Про це історик, кандидат наук Юрій Скіра заявив у випуску програми "Історична правда" з Вахтангом Кіпіані, що ввечері 6 червня 2021 року вийшов на Еспресо.TV.

"Є один дуже важливий момент. Щоби комісія (організації "Яд Вашем" - ред.) дала позитивний результат, потрібно, щоб цей єврей освідчив: "Він мені надав допомогу". А це є дуже складно. Дивіться, Омелян Ковч... Ми маємо цілі передання, як він в Перемишлянах рятував, давав метрики, робив різні речі. Але в чому є проблема? А проблема є в тому, що немає конкретної людини, яка конкретно заявляє: "Ось він мене врятував". І щоб вона завірила", - пояснив дослідник.



Також дається взнаки й та обставина, що чимало учасників цих подій, з огляду на свій вік, йдуть з життя. Часом разом з ними зникають і їхні особисті архіви.

"Наприклад, сестри-служебниці (жіночий чернечий орден УГКЦ - ред.). Я займався сестрами-служебницями. З ними є ціла катастрофа, тому що сестри-служебниці - це є здоровезний пласт порятунку людей. Яких людей? Дітей від 0, назвемо це так, до 7 років, маленьких дітей. І ці маленькі діти почали інші життя й не зафіксували ці спогади. Я натрапив лише на один слід. Це сестра Пахомія Мишок, яка врятувала в Городку трьох єврейських дітей. Ті троє єврейських дітей після здобуття Україною Незалежності знайшли сестру через Червоний Хрест. Я просто не знаю, як вони це зробили. Вони писали листи, вони пропонували їй приїхати в Ізраїль на місяць, все оплачували, щоб вона відпочила. Вони ставились до неї як до рідної людини. Але ці листи взяли й загубилися, бо сестра Пахомія померла, а увесь її особистий архів не відомо де дівся", - розповів Юрій Скіра.
 


Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb