
"Без інформації система працювати не може": капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про зброю, на яку вплине зупинка надання Україні розвідданих
Капітан 1 рангу запасу ВМС ЗС України, стратегічний експерт компанії "Соната", заступник начальника штабу ВМС ЗСУ у 2004-2020 роках Андрій Риженко розповів про те, якими можуть бути наслідки обмеження надання Україні розвідданих
Про це він розповів в етері Еспресо.
"Інформація про зліт, наприклад, літаків російських з аеродромів на великій відстані, вона, я так думаю, фіксується різними способами. Самий, можливо, ефективний і швидкий - це супутникові засоби. Тобто розвідувальні супутники, які знаходяться в космосі. І, звичайно, вони замикаються на цю систему лінк. У нас таких немає. Ми один побудували супутник, але він працював в технологіях ще 50 років назад. Але у нас інші є засоби, у нас є інші засоби розвідки, способи розвідки для того, щоб фіксувати оцей зліт літаків, в тому числі агентурна розвідка. І я думаю, що цю складову якимось чином, можливо, будуть нарощувати або активувати. Потім знову ж літак F-16 і інші літаки НАТОвські, вся інформація між цими літаками передається не голосом, як це було в Радянському Союзі: "Від тебе 30° дистанція така, ціль така". Все передається електронно через всі ці оболонки, система передачі інформації. І тут також є обмеження", - сказав він.
Андрій Риженко зауважив, що постраждає і система наведення HIMARS, він порівняв це із періодом, коли була заборона бити по об'єктах на території Росії, і були обмежені цифрові карти.
"HIMARS, початок стрільби починається з того, що екіпаж отримує інформацію по району стрільби. В цифровому вигляді ну з джерел розвідувальних. І сама машина здійснює розрахунки, які вводяться в ракети, і калькулюється траєкторія самого снаряда. І без доступу до цієї інформації, звичайно, цього не буде. Якщо пам'ятаєте, була така історія, коли, наприклад, не дозволялось бити по території Російської Федерації, був такий етап, то в принципі ці цифрові карти обмежувались територією України тільки. Тобто те, що було далі наші розрахунки не бачили. Після того, як цю заборону було знято, то можна було побачити і цілі, які знаходяться на території Російської Федерації, військових, які якраз впливають на ведення агресії проти України. І тоді ми почали бити цими системами якраз і по командних пунктах, по об'єктам логістики, по аеродромах", - зазначив він.
Такий самий процес вказання цілі і для ракет ATACMS: "Вони ж запускаються із тих самих пускових установок і процес цілевказання фактично ідентичний. Тобто видається фактично інформація в оцифрованому виді по якійсь там території. Вона опрацьовує у вигляді оцих от даних для вводу в ракету або в керований снаряд. І потім система здійснює запуск. Тобто без інформації система працювати не може".
Чи посиляться російські удари по Україні?
Андрій Риженко розповів, що через обмеження розвідданими в українських військових може бути менше часу для приведення у бойову готовність систем ППО для відбиття російських ударів.
"У нас буде менше часу реагувати на ці удари. По-перше у нас по ракетах серйозна залежність по системі Patriot від постачання від Сполучених Штатів. І це основна наша ракета, яка діє проти найбільш небезпечних ракет, в тому числі і балістичних ракет, надзвукових і гіперзвукових. А, по-друге, те, що ми будемо виявляти ці літаки, наприклад, пізніше, або ракети, може привести до того, що ми будемо мати боєготовними менше систем протиповітряної оборони. Тому що, я так розумію, що в залежності від архітектури удару, ми знаємо, де будуть проходити ці ракети, ми можемо якимось чином зманеврувати вогневими засобами протиповітряної оборони. Десь перекинути, десь перенацілити і так далі. Тобто тут часу на реагування буде менше і тому з цими пов'язано те, що, можливо, збивати можемо менше цих ракет, тому що просто не буде часу на це", - розповів він.
- 5 березня директор ЦРУ Джон Реткліфф офіційно заявив про тимчасову зупинку надання Україні зброї та розвідувальних даних. Водночас Bloomberg із посиланням на українського чиновника стверджує: Київ отримує інформацію розвідки США.
- 6 березня зазначалось, що країни-члени НАТО стурбовані, як відбуватиметься обмін даними розвідки в Альянсі: через дії президента США Дональда Трампа ситуація може погіршитися.
- 6 березня повідомлялось, що призупинення обміну розвідувальною інформацією між США та Україною дозволить Росії посилити свої безпілотні та ракетні удари по українських містах.



- Актуальне
- Важливе











