Суд ООН підтвердив, що РФ у Криму порушила конвенцію про заборону расової дискримінації. Україна відреагувала

У середу, 31 січня, Міжнародний суд ООН виніс рішення щодо позову України проти Росії про порушення РФ конвенції про заборону расової дискримінації

Про це повідомляє "Європейська правда".

Україна подала позов проти Росії у 2017 році. Він не стосується дій країни-агресора після початку повномасштабного вторгнення. Міжнародний суд визнав, що РФ порушила свої зобов’язання щодо "недискримінації української меншини у сфері освіти". 

Зазначається, що президія суду звернула увагу на дані про "вибухове зменшення" кількості школярів, що навчаються українською.

"Було зниження на 80% у перший рік (після протиправної анексії Криму, - ред.) і ще на 50% у подальший", - заявила президентка суду Джоан Доног’ю.

Також вона пояснила, що Суд вважає непереконливими пояснення РФ про природні причини такого зниження. 

"Навіть зважаючи на те, що був суттєвий відплив українських родин на материкову Україну, Суд не вважає це обґрунтуванням різкого зменшення обсягу навчання на 90%", - зазначила Доног’ю.

Щоправда, Міжнародний суд ООН відхилив більшу частину звинувачень України на адресу РФ з цього позову, зокрема вважає недоведеним порушення Росією міжнародного права під час заборони діяльності меджлісу.  

Хоча суд підтвердив, що Росія порушувала наказ від 2017 року про тимчасові заходи (зокрема, щодо заборони меджлісу). Але оскільки в підсумку суд не знайшов у цьому порушення Міжнародної конвенції про заборону расової дискримінації, то жодних покарань за це Росії не призначили.

Реакція України

У МЗС України зазначили, що це "перший випадок в історії, коли Міжнародний суд ООН виніс остаточне рішення щодо порушень Росією норм міжнародного права".

"Справа, ініційована Україною, задокументувала кампанію терористичних актів, що розпочалась із 2014 року та принесла страждання українському народу. Контрольовані Росією особи та угруповання атакували українців, обстрілювали цивільні об’єкти, бомбили мирні міста. Йдеться, зокрема, про Волноваху, Маріуполь, Краматорськ, Авдіївку, Харків, Одесу. Крім того, Росія здійснювала кампанію, спрямовану на культурне знищення етнічних груп українців і кримських татар у тимчасово окупованому Криму починаючи з 2014 року. Рішення Міжнародного суду ООН не залишає жодних сумнівів у тому, що Російська Федерація зневажає міжнародне право", - йдеться у повідомленні пресслужби відомства.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь назвав рішення суду в Гаазі історичним.

"Це історичне рішення Суду в Гаазі наближає покарання Росії в тому числі за злочини лінгвоциду, які систематично здійснюються на тимчасово окупованих територіях із 2014 року", - заявив він.

За його словами, рішення суду підтвердило, що Росія на ТОТ веде цілеспрямовану політику винищення української мови в усіх сферах суспільного життя, позбавлення права громадян на користування, вивчення та навчання українською мовою, дискримінації та репресій щодо осіб, які публічно проявляють свою українську національну ідентичність, зокрема через спілкування українською мовою.