У Білгородській області РФ упав військово-транспортний літак Іл-76

У середу, 24 січня, у Корочанскому районі Білгородської області впав військово-транспортний російський літак Іл-76

Про це повідомляє тг-канал BAZA.

Зазначається, що оперативні служби перевіряють інформацію про падіння військово-транспортного літака Іл-76 у Білгородській області. Попередньо, літак міг зазнати краху в районі хутора Кривого.

Натомість губернатор Білгородської області Вячеслав Гладков заявив, що наразі на місці працюють слідча група та співробітники МНС. Проте він не надав подробиці. Пізніше Гладков підтвердив падіння літака й додав, що він це сталося у полі неподалік населеного пункту. 

"Усі, хто перебував на борту, загинули. Наразі місце аварії оточене. Усі оперативні служби перебувають на місці, проводяться слідчі заходи. До місця прямує комісія для встановлення причин катастрофи", - написав губернатор.

Крім цього, російській тг-канал "112" повідомив із посиланням на власні джерела, що на борту літака нібито перебували 63 людини. Усі вони загинули. Водночас пропагандистська державна інформагенція Росії РІА "Новости" пише із посиланням на міноборони РФ, що начебто на борту були українські військовополонені, яких перевозили в Білгородську область для обміну.

Увечері очільник МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що РФ запросила термінове проведення Радбезу ООН через падіння літака.

За його словами, обмін військовополоненими нібито був погоджений. Міністр звинуватив в ударі по літаку Україну.

Заява Генштабу на тлі інформації росіян про падіння ІЛ-76

"ЗСУ вживають усіх заходів для захисту України та українців. Неспроможність противника досягти будь-яких результатів на полі бою, продовжує його стратегію терору, зокрема і на Харківському напрямку. Застосування ракетного ураження з метою знищення Харкова та вбивства цивільних ми бачимо і в інших містах України", - пише Генштаб.

У повідомленні наголошують, що лише за останній тиждень ворог завдав 19 ракетних ударів по Харківщині. Застосовано: 26 ракети С-300 та 3 балістичні ракети "Іскандер-М". Внаслідок чого загинуло 16 осіб, у тому числі одна дитина. Поранено - 78 осіб. Зруйновано 13 будівель, у тому числі - одна лікарня, три заклади освіти, шість житлових будинків. 

"Задля зменшення саме ракетної загрози, ЗСУ не тільки контролюють повітряний простір, а й детально відстежують точки запусків ракет та логістику їх постачання, особливо, з застосуванням засобів військово-транспортної авіації.  Зафіксована інтенсивність обстрілів прямо повʼязана із зростанням кількості військово-транспортних літаків, що протягом останнього часу направлялися до аеродрому Бєлгорода. З урахуванням цього, ЗСУ будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку", - йдеться у повідомленні.

Заява ГУР щодо обміну полоненими, який мав відбутися 24 січня

"Сьогодні мав відбутися обмін полоненими, який не відбувся. За твердженням російської сторони, це сталося внаслідок збиття російського літака Іл-76, який буцімто перевозив наших полонених". - зазначили в розвідці. 

В ГУР наголосили, що наразі не мають достовірної та вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості. 

"Зі свого боку, Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців було вчасно доставлено на обумовлену точку для обміну, де вони перебували у безпеці. Безпеку ж наших захисників, згідно з домовленостями, повинна була забезпечити російська сторона. Водночас українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому", - йдеться у заяві. 

У відомстві додали, що Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених.

"Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії Росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених.  Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну. Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави", - підсумували в ГУР.

Що кажуть в Україні

За інформацією УП, яка посилається на власні джерела, літак міг перевозити ракети С-300.

У Міністерстві оборони України в коментарі Суспільному зазначили, що наразі "ще з’ясовують інформацію".

Водночас у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими прокоментували заяву міноборони РФ про падіння літака та закликали утриматися від поширення неперевіреної інформації до оприлюднення офіційних заяв.

"Координаційний штаб та інші профільні структури збирають та аналізують всю необхідну інформацію. До оприлюднення офіційних заяв або коментарів уповноваженими особами або органами закликаємо ЗМІ та громадян утриматися від поширення неперевіреної інформації", - йдеться у повідомленні.

Також падіння літака підтвердив омбудсмен Дмитро Лубінець. За його словами, він з'ясовує всі деталі події та аналізує отриману інформацію. 

"Закликаю представників ЗМІ та громадян України не робити передчасних висновків та довіряти лише офіційним джерелам. А також прошу не розповсюджувати недостовірну інформацію", - написав Лубінець.

Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов у коментарі "Радіо Свобода" підтвердив, що на сьогодні готувався обмін полоненими.

"Але я можу констатувати, що запланований на сьогодні обмін наразі не відбувається", - сказав він.

Радник президента України Михайло Подоляк у коментарі Reuters щодо падіння літака зазначив, що інформація буде "трохи пізніше".

"Потрібен час, щоб уточнити всі дані", - зауважив він.

Речник Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександр Власенко розповів Суспільному, що організація не бере участі в обміні полоненими.

"Сторони домовляються між собою безпосередньо. Ми беремо участь тільки в обміні тілами загиблих. Про обмін військовополонених ми так само дізнаємося постфактум. Наша делегація в Росії намагається з'ясувати, хто там був на борту, але поки що інформації ніякої нема", - сказав він.

Водночас Власенко додав, що представники МКЧХ відвідують українських військовополонених, які є у реєстрі комітету.

"Може статися так, якщо вони дійсно були на борту, там міг бути хтось з тих, кого ми відвідували, тоді може отримаємо якусь інформацію", - зазначив представник Червоного хреста.

Реакція Білого дому

США наразі не можуть підтвердити наявність українських полонених в російському Іл-76. Про це заявив координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, повідомив Укрінформ.

"Ми бачили повідомлення, але не можемо підтвердити їх", - сказав він на прохання прокоментувати заяви РФ, що Україна збила літак, який перевозив військовополонених.

Кірбі наголосив, що США роблять все можливе для того, щоб мати більше інформації, пов’язаної з падінням Іл-76.