Води слонам, милиці для атланта, маніпуляція заради слави – 5 книг з екзотичними сюжетами

Історії, розказані у цих книжках, захоплюють незвичним сюжетом, загадковою інтригою, яскравими образами і подіями. Соціальна драма і фентезі, реальне життя і його проблеми з радістю і смутком – усе в цих оповідях, які нікого не залишать байдужим



Сара Груен. Води слонам. –Х.: Фабула, 2020

Мало хто здогадується, що коїться за лаштунками циркового шоу, які пристрасті там вирують і які злидні насправді чекають кожного, хто вирішить поринути у це життя. Саме так, наче у воду шубовснув, потрапляє головний герой цього роману, студент-ветеринар, до світу мандрівного цирку, часів Великої депресії. Парад-але, клоуни, дресировані леви і слони, карлики і силачі, фанфари і крики «браво!», але насправді все виявляється зовсім не таким чарівним і прекрасним, як уявлялося юному Джейкобу спочатку. Звісно, були друзі й вороги, а також та єдина, заради якої можна витерпіти будь-які приниження і піти на подвиг, але вже зараз йому дев’яносто, він у будинку для престарілих, і всі згадують про цирковий потяг.
"- Мій батько водив нас до колій подивитися, як вони розвантажуються. Ох, там було на що подивитися. А потім шоу! Запах смаженого арахісу…- І попкорн! - І карамельні яблука, морозиво, лимонад! - І тирса! Вічно в носа залізала! - Я носив воду слонам,- каже містер Мак-Ґінті. У мене падає виделка, я піднімаю очі. Зі стариганя аж виливається самовдоволення, він чекає захоплення від дівчат. - Неправда,- кажу я. Усі змовкають. - Перепрошую? - питає він. - Ти не носив воду слонам. - Та ні, я точно кажу. - Ні, ти кажеш неправду. - Ти натякаєш, що я брехло? - повільно питає Мак-Ґінті. - Якщо ти кажеш, що носив воду слонам, то так. Жіночки витріщаються на мене з роззявленими ротами. У мене серце вистрибує. Не варто було мені це починати, але зупинитися теж не можу…"


Айн Ренд. Ми, живі. – К.: Наш Формат, 2021

Свого часу авторка цього роману видала світовий бестселер «Атлант розправив плечі», у контексті якого решта її творів мала б виглядати, як наслідок слави, щось на зразок «публічних» милиць. Але сталося інакше. Народившись у Санкт-Петербурзі в єврейській родині, яка після революції 1917 року переїхала до Криму, авторка залишилася вірною свої тематиці. Зокрема цей роман — маніфест проти комунізму, автобіографія "в інтелектуальному сенсі", спроба розповісти світові про більшовицьке зло. У 1926-му емігрувала до Америки, де працювала помічницею режисера в Голівуді. За сюжетом роману, головна героїня, волелюбна Кіра Арґунова, щосили намагається вирватися з міцних обіймів системи й порятувати коханого Лео. Але це нестерпно важко у світі, де добро і зло поєдналися в одну "державну" почвару, вчорашні борці стали пристосуванцями, а партійні ідеалісти ідуть на на компроміс із совістю. І навіть коли все летить шкереберть, рідні й кохані зраджують, мряка та сірість огортають і місто, і душу, Кіра не здається, ідучи до мети.

"Кіра Аргунова в'їхала у Петроград на приступці товарного вагона. Стояла вона виструнчена, нерухома, повна граційної байдужості, властивої пасажирці розкішного океанського лайнера, зодягнена в старий костюм із вицвілого сукна, з-під якого видніли її засмаглі ноги без панчіх. На шиї мала стару картату шовкову хустку; а на копиці короткого нечесаного волосся -- плетений ковпачок із яскраво-жовтою китицею. Її губи були стулені у спокої, очі - ледь розширені, з виразом зухвалого захвату, урочистого та боязкого чекання, що його мав би воїн, який вступив до незнайомого міста і ще не відає, увійшов він у нього переможцем чи полоненим".


Ніл Ґейман. Скандинавська міфологія. – К.: КМ-Букс, 2021

Повертаючись до джерел, відомий автор пера, який давно черпав натхнення для створення власних фантастичних світів у стародавній міфології, презентує майстерну обробку величних історій півночі. Він залишається вірним міфам та пантеону скандинавських богів: Одін, головний бог, розумний, сміливий і хитрий; Тор, син Одіна, неймовірно сильний та не наймудріший з богів; Локі - син велетнів - кровний брат Одіна, ошуканець і неперевершений маніпулятор. Історія розпочинається з генезису легендарних дев'яти світів, занурюючи нас у подвиги божеств, карликів і велетнів. Для того, щоб повернути собі викрадений славнозвісний молот, Тору необхідно замаскуватися у жінку, що дуже важко зробити, беручи до уваги його бороду і величезний апетит. Гірка доля спіткає Квазіра - найпрозорливішого з богів - кров якого перетворюється в мед. Врешті все завершується Рагнароком, сутінками богів і відродженням нового часу та людей.

"Гігант пив молоко і ріс. Він назвав корову Аудумлою. Своїм рожевим язиком корова виліпила із криги людину: на перший день з'явилося лише волосся, на другий - голова, а третього дня із льоду постав чоловік. Це був Бурі, прабатько богів. Імір заснув, а уві сні породив дітей: з-під його лівої руки народилися велетень та велетка, а з-під ніг виріс шестиголовий гігант. Саме від дітей Іміра пішли всі гіганти. З цих гігантів Бурі взяв собі дружину, і вних народився син, якого вони назвали Бьором. Згодом Бьор одружився з донькою гіганта на ім'я Бестла і мав від неї трьох синів: Одіна, Вілі та Ве. Одін, Вілі та Ве - три сини Бьора - виросли і стали дорослими. Вони росли і бачили вдалині вогні Муспельхейма і морок Ніфльхейма, втім, знали, що у цих місцях на них чигає смерть. Брати назавжди застрягли в Гіннунгагапі - безмежній прірві між вогнем і туманом. Буття для них не надто відрізнялося від небуття".


Сара Гейвуд. Кактус. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2021

Цей роман став бестселером The New York Times, а відома акторка Різ Візерспун обрала цю книжку для свого читацького клубу Reese’s Book Club x Hello Sunshine. Загалом це історія жінки-колючки, якій необхідно тримати все під контролем. С’юзен Ґрін стримана й нетовариська (не надто приємна жінка, якщо чесно). Їй просто не до вподоби надмірна чутливість та емоційність. Сюрпризи? Ні-ні, сюрпризи С’юзен ні до чого. Найкраща подруга чи кохання всього життя? З цим теж не до неї. Усі ці соціальні зв’язки — такі часо- й енергозатратні Хіба воно того варте? Але все не так просто. Незапланована вагітність у 45 від партнера по сексу, раптова смерть матері, дуже дивний заповіт, ще й брат, з яким стосунки не склалися з дитинства, постійно псують життя Плани С’юзен руйнуються зі швидкістю світла. Тож від чого ж вона себе захищає, контролюючи все на світі? Невже кожна колючка цього кактуса, яким стала С’юзен, проростає з її дитинства? І взагалі, вміють ті "кактуси" цвісти чи ні?


Наталія Бонь. НЛО за селом. – Х.: Ранок, 2021

Ця весела, цікава та динамічна книжка розповість про невпізнані літаючі об’єкти, які приземляються там, де їх не мають побачити. І звичайно, роблять вони це вночі. Проте якщо НЛО вирішило здійснити посадку за селом Біленьким, таємниця навряд чи залишиться таємницею. Іншопланетні прибульці вирішили завоювати Землю, але в нашої планети є відважні захисники.

"Ти куди це так спозаранку? - зупинила його бабуся. - Дивись мені, нікуди не вшелепайся. Краще б посидів сьогодні вдома. Гороскоп нині несприятливий для всіх знаків Зодіаку. Просто нікудишній. Мені на роботу лячно йти. Хоч би нічого такого не трапилося, - кивнула вона на телевізор, що з висоти полиці продовжував завантажувати її свідомість всілякими новинами й порадами.- Бабусю... - Ти мені не переч, бо сьогодні ще Й за місячним календарем небезпечний день. - Авжеж. Сьогодні особливий четвер. Усе так жахливо! Треба негайно вжити заходів! Тому пропоную Мікронову будку з-підгруші перенести під шовковицю. А то як налетить буревій - зелені груші посипляться на землю. Чого доброго якась недоспіла груша хрясне собаку по спині. А під шовковицею нашому Мікрончикові боятись нічого. Хіба що стане плямистим. Ну як можна вірити чиїмось вигадкам? Відстій, бабусю, твої гороскопи. Он маму запитай, як вона їх для своєї газети вигадує. А виявляється, ще не перевелися люди, які в них вірять. Та з таким страхом і день краще не починати. Усі вже знають, що думки - матеріальні і треба мислити позитивно. Собака у дворі мовби почув, що про нього говорять, і загавкав. Бабуся виглянула у вікно. - О, знову цей на ровері. Промчав, мов реактивний літак. Тітушка чи гопник якийсь у нашому селі завівся. Уже вкотре бачу: мотається туди-сюди. У спортивному костюмі з каптуром у таку теплінь?.. Дивно".