Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Залучення інвестицій під час війни є складним завданням. Воєнні ризики нівелюють ринкові ефекти від вкладення інвестицій

Тобто вищий ризик не компенсується додатковою дохідністю, оскільки війни – це неринкове явище. До того ж війна породжує кардинальне скорочення споживчого попиту, що підриває рентабельність бізнесу.

Стандартні рекомендації для залучення інвестицій в умовах мирного часу включають набір таких заходів політики:

- проведення інституційних реформ, розвиток правового поля інвестування, спрощення регулятивного середовища для ведення бізнесу, зниження корупційних ризиків;

- розвиток інфраструктури: транспортної, енергетичної, телекомунікаційної;

- політика фінансової підтримки малих та середніх підприємств;

- стимулювання залучення іноземних інвесторів (спеціальні зони вільної торгівлі, надання пільг, забезпечення правової стабільності, створення умов макроекономічної стабільності);

- підтримка розвитку інновацій;

- підвищення рівня освіти для формування  ринку кваліфікованої робочої сили.

Читайте також: Уряд визначився з пріоритетами розвитку України

Однак, такі рекомендації, бувши по суті абсолютно правильними, в умовах воєнних конфліктів є недостатніми. Залучення інвестицій в умовах війни є менш передбачуваним та більш ризикованим, ніж у мирний час. Дві основні проблеми, які турбують інвестора при вкладанні коштів у воєнну економіку:

Розв’язання обох завдань вимагає відповідної державної політики, підкріпленої достатніми та надійними фінансовими ресурсами.

Наявність чіткої програми відбудови економіки, з визначеними ресурсами на підтримку відновлення тих чи інших галузей економіки – важлива передумова та орієнтир для стратегічних інвесторів. Допомога держави (в т.ч. коштом міжнародних партнерів) є важливою складовою підтримки економічної ефективності бізнес-проєктів в умовах низького пропиту на початковому етапі відновлення.

Наявність чіткої програми відбудови економіки, з визначеними ресурсами на підтримку відновлення тих чи інших галузей економіки – важлива передумова та орієнтир для стратегічних інвесторів. Допомога держави (в т.ч. коштом міжнародних партнерів) є важливою складовою підтримки економічної ефективності бізнес-проєктів в умовах низького пропиту на початковому етапі відновлення

Читайте також: Падіння реального ВВП в Україні 2022 року не перевищить 35%

Не менш важливою є проблема довіри інвесторів до України в питанні захисту  їх інвестицій. Заходи, які можуть допомогти підвищити довіру інвесторів:

Потрібно враховувати масштаб та тривалість воєнних дій, які можуть підвищувати ризики інвестування. Заходи прямої дії, гарантії та компенсації, можуть бути більш прийнятними для запуску інвестиційного проєкту, ніж тривалі структурні реформи.

Ефективне спілкування з інвесторами допоможе збільшити довіру, забезпечення інвесторів інформацією про рівень ризиків та дії уряду щодо їх пом'якшення можуть допомогти підвищити рівень довіри в умовах військового конфлікту

Читайте також: Надходження до держбюджету майже удвічі менші за касові видатки

Можливі шляхи для залучення інвестицій в умовах війни:

Зазначені інструменти можуть допомогти зменшити ризик втрат для інвесторів та підтримати стійкість економіки під час воєнних конфліктів. Загалом захист прав інвесторів в умовах військового конфлікту є складним завданням, але за певних умов можна забезпечити достатній рівень захисту для залучення та утримання інвесторів.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.