З 7 білорусів, підозрюваних у "замаху" на Лукашенка та його синів, 4 живуть в Америці. Хто вони

Ввечері в неділю, 17 квітня 2021 року, в сюжеті на підконтрольному Лукашенку пропагандистському телеканалі ОНТ (Мінськ) показали сімох осіб, які нібито планували замах на Олександра Лукашенка і його синів, а також державний переворот

Білоруський інформаційний портал TUT.by підготував короткий життєпис кожного з них, передає Еспресо.TV.

Олександр Федута, 56 років

Відомий в Білорусі політолог, політконсультант, літературознавець і публіцист.

Автор численних публікацій і книг про політичне та суспільне життя Білорусі, а також про відомих літературних діячів. Серед його книг - "Сліди на снігу", присвячена оточенню Адама Міцкевича, "Мій маленький Париж" про життя Гродно в 1970-80-х роках.

У 2005 році опублікував книгу "Лукашенко. Політична біографія", в якій розповів, як Олександр Лукашенко прийшов до влади. Федута був не тільки свідком тих подій, а й безпосереднім їх учасником - в 1994 році він був членом передвиборчого штабу кандидата в президенти Олександра Лукашенка. Після цього очолив управління суспільно-політичної інформації Адміністрації президента, але пропрацював там менше року, пішов через незгоду із проведеною тоді політикою. Після звільнення в 1995 році політолог перейшов в опозицію до режиму Лукашенка.

У 2010 році Олександр Федута входив в команду кандидата в президенти Володимира Некляєва. Після виборів і масштабних акцій протесту його, як і інших лідерів опозиції, заарештували. Три місяці політконсультант провів в СІЗО, він проходив у справі про масові заворушення. У 2011 році його позбавили волі умовно з випробувальним терміном на два роки. Amnesty International визнала Федути в'язнем совісті.

У 2017 році Олександр Федута отримав докторський ступінь, захистивши докторську дисертацію з літературознавства в Ягеллонському університеті (Польща).

Григорій Костусєв, 64 роки

Політичний діяч, з 2017 року глава опозиційної партії "Білоруський Народний Фронт" (БНФ).

У 1980-х Костусєв працював головним інженером в радгоспі "Друть" Белинічского району, а потім директором радгоспу "Іскра" Белинічского району. З 1995 по 2001 роки був директором Шкловського районного виробничого об'єднання ЖКГ, що на батьківщині Лукашенко.

Політикою займається з кінця 1980-х, в 1993 році очолив Шкловський районну організацію Партії БНФ, з 1996 року - член Ради БНФ, на початку нульових очолює Могильовське обласне представництво партії. З тих пір Костусєв все вище просувався по сходинках структури політичної партії і в 2017 році став її лідером.

Тричі обирався депутатом місцевих рад. Під час президентської кампанії 2006 року був довіреною особою Олександра Мілінкевича, а в 2010 році сам став кандидатом на пост президента.

Був затриманий разом з іншими кандидатами після акції опозиції на площі Незалежності, вночі 20 грудня, за його словами, його допитували в КДБ, а на наступний день відпустили під підписку про невиїзд. Костусєв проходив підозрюваним у справі про масові заворушення в Мінську 19 грудня 2010 року. Після виборів намагався оскаржити їх результати і вимагав визнати їх недійсними.

Юрій Зенкович, 44 роки

Адвокат. Відомо, що у Зенковича два громадянства - білоруське і американське. Він багато років живе в США.

З початку 2000-х є активістом білоруської опозиції і складається в Партії БНФ. Свого часу обирався депутатом Ждановічского сільської ради. Був журналістом білоруських і зарубіжних видань. В середині нульових Юрій Зенкович поїхав в США, де будує кар'єру юриста. Зокрема, він допомагає білоруським мігрантам легалізуватися в США.
 
У 2007 році Зенкович, тоді член партії БНФ, був одним з організаторів акції "Чорнобильський шлях". Після що відбувся маршу його учасників притягували до адміністративної відповідальності за 23.34 (порушення громадського порядку під час проведення масових заходів). За нею ж були питання і до Зенковіч.

Юрій Зенкович висловлював бажання балотуватися в президенти на виборах 2020 роки від партії БНФ. У серпні минулого року за участь в акціях протесту в Мядельском районі Юрій відбував 10 діб адміністративного арешту. Відомо, що під час арешту він оголошував голодування.

Олександр Перепечко

Вчений, проживає в Сіетлі, США.

Закінчив аспірантуру Білоруського державного університету та докторантуру Вашингтонського університету в Сієтлі.

Кандидат географічних наук за спеціальністю "Економічна і соціальна географія". Доктор філософії за спеціальністю "Економічна, соціальна і політична географія".

Учасник міжнародних науково-аналітичних програм в Білорусі, Росії, США і Франції. Експерт з ГІС, статистичним моделям і Східній Європі.

Павло Кулаженком, 37 років

Колишній силовик, проживає в Нью-Йорку, США.

Павло Кулаженком починав строкову службу в в / ч 5530 під Полоцькому. Курси молодших командирів проходив в в / ч 3214 під керівництвом полковника Дмитра Павличенко. У 2011 році закінчив юрфак БГУ і завершив службу в вітебському ОМОН в званні прапорщика. Займався змішаними єдиноборствами.

У 2011 році він переїхав жити в Нью-Йорк по грін-карті, працює тренером.

Дмитро Щегельський

Лікар-психіатр, також проживає у Сполучених Штатах.

У 2001 році заочно поставив Олександру Лукашенку діагноз "мозаїчна психопатія". Після цього виїхав з Білорусі в США.

За інформацією ЗМІ, там він займається громадською діяльністю.

Ігор Макар, 43 роки

Колишній заступник командира бойової групи спецпідрозділу по боротьбі з тероризмом "Алмаз" МВС Білорусі, а нині представник громадянської ініціативи "Білоруський народний трибунал".

В "Алмаз" він служив з 1998 по 2003 рік. Потім звільнився, увійшов в команду Олександра Козуліна під час президентських виборів 2006 року. Після тих виборів Олександр Козулін був заарештований під час акції протесту, а Ігор Макар встиг виїхати до Європи і попросити політичного притулку. З того ж року живе в Литві в статусі політичного біженця.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb