Зеленський на День Вишиванки вдягнув вишиванку, схожу на російську косоворотку. ФОТОФАКТ

20 травня президент України Володимир Зеленський відсвяткував День Вишиванки, вдягнувши сорочку, схожу на російську косоворотку

Відповідні світлини до Дня Вишиванки оприлюднили президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська у Instagram.

"У День вишиванки я чомусь завжди згадую прабабусю Шуру. Можливо, тому, що вона вишивала. У мене залишилося декілька картин, які вона вишила хрестиком (було в неї таке хобі). Вони й зараз висять у моєму домі. На жаль, у мене не залишилося жодної її вишитої сорочки! Як би я хотіла мати з нею ще й такий зв’язок – через вишитий код, у якому вона, можливо, передала б мені своє послання. Знаю, що якби в мене була така сорочка, вона мала б приблизно такий орнамент, як сьогодні у нас із Володимиром”, - написала Олена Зеленська у мережі

Вона додала, що на Дніпропетровщині, де народилося президентське подружжя, традиційні чорно-червоні вишивки, а крій жіночої сорочки – особливий, з квадратним вирізом – каре.

Вбрання ж президента викликало дискусію в соцмережах, мовляв, глава держави одягнув російську народну сорочку - косоворотку, яка від української вишиванки відрізняється розрізом коміру. В української вишиванки комір посередині, в російської - з боку. Також відмінною рисою косоворотки є носіння її "на випуск", тобто не заправляючи в штани.
 







Дизайнер вбрання президента та першої леді Артем Климчук у коментарі Vogue розповів: "Під час створення вишиванки для Володимира за основу ми взяли національний костюм Дніпровщини. Для сходу України боковий викот на сорочці був досить типовим елементом, дуже популярним у XIX столітті. Проте втратив свою актуальність після всього того, що з нашою країною зробив Радянський Союз. Також ми використали традиційні орнаменти регіону й характерний для жіночої сорочки викот квадратної форми. Візерунки ми трішки стилізували, вишили їх хрестиком і ретязем, переосмислили дизайн і осучаснили вишиванку, хоча її створено за мотивами історичних сорочок, які зберігаються в музеях.

У коментарі BBC News Україна Олена Дідик, дизайнерка, яка спеціалізується на вишиванках, зазначила: "Такі сорочки косовороткового типу були більше поширені в Росії та Білорусі. Традиційно поширені в нас такі не були".

Водночас етнологиня, кандидат історичних наук і старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України Оксана Косміна розповіла, що насправді зміщений вбік комірець - не завжди є ознакою саме російської косоворотки.

"Щодо зміщеної вбік застібки і того, що це обов'язково російська косоворотка - ні, не обов'язково. Такий крій був так само характерним і для традиційних українських сорочок. До речі, як чоловічих, так і жіночих. Тобто в самому крої немає нічого такого, про що можна було б говорити, що це щось не наше і обов'язково російське", - каже пані Косміна в розмові з BBC News Україна.

Проте у випадку із вбранням Володимира Зеленського, каже вона, є інший підвох - адже в українських традиціях навіть при зміщеному вбік розрізі сорочки вишивка все одно розташовувалася по центру.

Нагадаємо, у 2020 році президент привітав українців з цим святом у традиційній вишиванці.