Зеленський підписав закон про пробаційний нагляд замість арешту. Що це означає

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №9185 про новий спосіб покарання - пробаційний нагляд, який стане альтернативною обмеженню чи позбавленню волі

Про це йдеться на сайті Верховної Ради України.

Йдеться про законопроєкт №9185 від 05.04.2023 року про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань в умовах воєнного стану.

Відповідно до нього вплив на правопорушника відбуватиметься без ізоляції від суспільства, це альтернатива обмеженню волі.

"Прийняття запропонованих законопроєктом змін дозволить розширити перелік видів покарань альтернативних позбавленню волі, оптимізувати діяльність слідчих ізоляторів, що сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях несвободи, забезпечить додаткові можливості для виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства", - йдеться у пояснювальній записці.

Депутати вважають за необхідне замінити арешт у всіх санкціях, окрім кримінальних правопорушень, вчинених військовослужбовцями, на пробаційний нагляд.

Яке передбачене покарання

Пробаційний нагляд передбачає покарання від одного до п'яти років, для неповнолітніх 1-2 роки.

Нове покарання можливе через:

У пресслужбі Міністерства Юстиції повідомили, що впровадження пробаційного нагляду сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей для виправлення особи. Також дасть змогу виконати рекомендації ЄСПЛ про необхідність оптимізації пенітенціарної системи і зменшення кількості засуджених.

При обранні нового покарання суд покладає на засудженого періодично з'являтися для реєстрації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання та не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Крім цього, на засудженого можуть покласти й інші обов'язки:

ВРУ ухвалила законопроєкт у цілому 23 серпня. Він набуде чинності через пів року після публікування.