Мюнхенські підсумки: Прохолодна війна проти санкцій

Дмитро Гомон
15 лютого, 2016 понедiлок
20:34

На Мюнхенській конференції з безпеки Україна нагадала Європі про Крим та зрозумілою європейським політикам мовою пояснила, чим загрожує їм путінська Росія

Конференція з питань безпеки, яка щороку відбувається в Мюнхені, традиційно стала місцем, де проводяться важливі міжнародні зустрічі та виголошуються промови, які дають розуміння намірів світових лідерів.

Зокрема, після "мюнхенської промови Путіна" 2007 року, з якою люблять носитися російські експерти, Захід зрозумів, чого чекати від господаря Кремля. А саме – спроб довести, що Росія є глобальним гравцем на геополітичній шахівниці, не гіршим за Штати. За рік погрози російського президента були втілені в реальність, коли Росія вдерлася з війною до Грузії.

Секретна жінка для Медвєдєва

Напередодні конференції різнокаліберні кремлівські "експерти" намагались вгадати, що ж цього року скаже Заходу господар Кремля? Він перетворив їхні прогнози на марну балаканину, вирішивши за краще не з'являтись в Мюнхені.

У 2015 році за Путіна на Мюнхенській конференції відбивався від гострих питань голова МЗС Сергій Лавров і його врешті-решт висміяли. Цьогоріч замість президента поїхав прем'єр-міністр Дмитро Медведєв.

Читайте також: Наночерчилль. Чому замість Путіна в Мюнхен поїхав Медведєв

Найяскравішою частиною промови російського прем'єра, якщо опустити традиційні мантри "без Росії подолати тероризм не вийде", стала згадка про карибську кризу.

"Залишається недружньою і закритою політична лінія НАТО щодо Росії. Можна сказати й різкіше: Ми скотились у часи нової холодної війни", - заявив Медведєв.

У західних ЗМІ слова Медведєва розцінили як свідчення агресивних настроїв, що панують в Кремлі: на Заході вважають, що "холодна війна" давно скінчилась, а в Росії так не думають.

Після промови він отримав перше запитання, яке коротко можна було б сформулювати так: "Чому ви всіх вбиваєте?" Його поставила народний депутат Світлана Заліщук, за що таблоїд Bild назвав її "найсміливішою жінкою та секретною жінкою на Конференції з безпеки".

"Я нагадала російському прем'єру, що саме він та президент Путін почали нову главу війни, агресії та нестабільності в Європі. Починаючи з убивств у Грузії, Україні та нині в Сирії", - написала Заліщук у своєму Facebook.

Російський прем'єр пробував загасити підривний ефект своїх слів у розмові з журналістом американського журналу Time. Вийшло це в нього так собі.

"Я ніде не говорив про те, що почалася нова холодна війна, але я говорив про те, що рішення НАТО підштовхують до виникнення нової холодної війни", - сказав голова російського уряду.

Російські ЗМІ цитували його за розшифровкою прес-служби Медвєдєва, випустивши в’їдливий коментар журналіста Time про те, що, власне, ніхто Медведєва не питав про "холодну війну", тобто він почав виправдовуватися сам, з власної ініціативи.

Замість російських паспортів – боротьба за збереження санкцій

Минулого року Порошенко показував у Мюнхені паспорти й військові квитки російських вояків. Цього разу він говорив про загрози, зрозумілі та близькі європейським політикам –  про повзучий розкол Євросоюзу, який провокує Росія.

"Головна загроза для всіх нас, європейців, - це альтернативна Європа з альтернативними цінностями. Вони несуть ізоляціонізм, нетолерантність, неповагу до прав людини, релігійний фанатизм, гомофобію. Ця альтернативна Європа має свого лідера, його ім'я – Путін. Ця альтернативна Європа має своїх рядових солдатів – їхнє ім'я проросійські та антиєвропейські партії всередині кожної європейської держави, які борються проти Європи", - сказав Порошенко.

За словами політолога Володимира Фесенка, президент обрав вдалу тактику для переконання європейців.

Також Порошенко провів цілу серію дуже важливих зустрічей. "І майже всюди обговорювалась тема санкцій. Порошенко отримав запевнення від Могеріні, від Керрі, що санкції проти Росії продовжать діяти. Власне, це головна мета, з якою він їхав", - сказав політолог в коментарі Еспресо.TV.

Також відбулася зустріч "нормандської четвірки", але лише на рівні міністрів закордонних справ. А цей формат зводиться, як правило, лише до взаємного обміну думками - важливі рішення ухвалюються під час зустрічей лідерів.

"Відсутність готових компромісних рішень по мінському процесу призвела до того, що зустріч була формальна, дуже коротка й всі проблеми відкладено", - сказав Фесенко.

А заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий сказав Еспресо.TV, що вважає дуже важливим той момент, що Порошенко особисто взяв участь у мюнхенській конференції.

"Відчувалося, що в останній час намічалося своєрідне похолодання і відносинах України зі своїми партнерами – особливо, німцями, які не зовсім зрозуміли рішення української влади в рамках так званого мінського процесу. Відчувалося, що Заходу (нашим ключовим партнерам) бракувало аргументів, пояснень. Мюнхенська конференція стала майданчиком для того, щоб зробити зрозумілою політику України", - розповів експерт.

За його словами, відсутність Путіна на цьому тлі виглядала символічно.

"Він звик вибудовувати непублічні, підкилимні формати кооперації із західними колегами. Ця політика підкилимності виявлена і в останніх "наїздах" російських представників щодо відкритості України в тристоронній переговорній групі. Наша сила – в підтримці партнерів. Відкритий, чесний діалог із ними сприяє посиленню позицій", - зазначив Солодкий.

Баварія та Крим

Окрім інших, в Мюнхені український президент зустрівся з головою місцевого уряду Баварії Горстом Зеєговером – тим, що недавно влаштував собі піар зі скандальним візитом до Путіна.

Баварія – важливий, хоча й дуже норовливий регіон Німеччини, з яким краще мати дружні стосунки. Тому ігнорувати її було б дурістю. На зустрічі з Порошенком Зеєговер сказав, що ФРН "продовжить робити все для збереження територіальної цілісності України".

"Особливо важливі, звісно, були зустрічі з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом та прем'єром Грузії Георгієм Квірікашвілі. Україна показує вагу поглиблення регіональної кооперації. Ще була важлива зустріч із двома єврокомісарами (головою європейської дипломатії Федерікою Могеріні та єврокомісаром з питань політики сусідства Йоганнесом Ганом, – ред.). Можливо, ця зустріч найважливіша. Бо сьогодні від України чекають гарних новин у питанні реформ. На цьому тлі їй поки нема чим похвалитися...", – розповів Солодкий.

Щодо Румунії, то з нею Україна традиційно має напружені стосунки через острів Зміїний, дельту Дунаю та видачу румунських паспортів у Чернівецькій області. А в Грузії доволі сторожко ставляться до активності в українському уряді своїх політичних опонентів з команди Саакашвілі.

Нарешті, за словами політолога Фесенка, Порошенко заявив кримську тему. Росія весь час прагне запхнути її на задній план під час переговорів, намагаючись, аби Захід врешті-решт змирився з окупацією півострова. Тому дуже правильно нагадувати європейцям про Крим, який, на жаль, випав з мінських угод.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
06:01
збита ракета, Київ 9 травня
У ніч на 20 квітня у Запоріжжі пролунали вибухи
05:44
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
Більше новин