Падіння Венесуели: кінець казки про комуністичний рай

Дмитро Гомон
20 травня, 2016 п'ятниця
09:25

Венесуела впевнено рухається до економічного колапсу, який загрожує країні масштабними заворушеннями і навіть громадянською війною

Президент Венесуели Ніколас Мадуро на тлі масових протестів продовжує закручувати гайки. Наприкінці минулого тижня він запровадив надзвичайний економічний стан. А в середу, 18 травня, підписав декрет, який, за повідомленнями венесуельських ЗМІ, дозволить йому використовувати армію для придушення спроб перевороту.

Мадуро керує Венесуелою вже три роки поспіль, і з року в рік економічна криза в країні погіршується. На посту президента він намагається продовжувати справу одіозного Уго Чавеса, який, помираючи від раку, назвав колишнього профспілкового лідера своїм наступником. Але все йде до того, що Мадуро просто поховає проект Чавеса.

Читайте також: Венесуельський Янукович. Чому диктаторам не можна давати шанс

Масові протести

Того ж таки 18 травня в багатьох містах Венесуели пройшли демонстрації, організовані опозицією. Головна вимога – провести референдум про відставку президента. Перша петиція, необхідна для цього, була подана два тижні тому. Її підписало 1,8 млн людей. Зараз готується друга петиція, яку за законом має підписати не менше 20% виборців. Це приблизно 4 млн громадян.

За словами лідерів опозиції, акції протесту були першим тестуванням міцності указів Мадуро, перевірка, як далеко він може зайти в своїх чіпляннях за владу.

"Ми, венесуельці, не будемо визнавати цей указ (про надзвичайний стан. – Авт.). Він рівносильний тому, що Мадуро ставить себе вище конституції", - заявив один з лідерів опозиції, губернатор штату Міранда Енріке Капрілес.

Він сам очолив марш протесту в столиці країни Каракасі. Поруч з ним крокував ще один опозиціонер – спікер парламенту Хенрі Рамос Аллуп. Загалом натовп нараховував приблизно 1000 людей.

Поліція та національна гвардія застосували проти них сльозогінний газ, кількох людей затримали. Опозиціонери звинувачують в провокаціях місцевих тітушок на мотоциклах та обіцяють не зупинятися й проводити подальші акції.

Венесуела протести

Венесуела протести

Протести опозиції у Венесуелі. Фото: Reuters

"Витівки Госдепа і фашистів"

Вже зрозуміло, що ніякого референдуму Мадуро проводити не збирається. За його словами, опозиція пропустила крайні строки для проведення референдуму та надала фальшиві підписи.

Протести він називає спробою дестабілізувати ситуацію в країні, якою керують США та фашисти – місцеві праві партії.

Віце-президент Арістобуло Істуріц назвав референдум пасткою. Він говорить, що опозиції варто було б сконцентруватися на виборах президента, які за графіком мають відбутися в грудні 2019 року.

Є ризик, що якщо Мадуро не піде на поступки, в країні можуть початися масові заворушення. Доведений до зубожіння народ – дуже небезпечна субстанція.

"Якщо він хоче втілити свій указ в життя, йому відразу ж треба готуватися до розгортання танків і військових літаків. І я кажу збройним силам: настає момент істини, ви повинні вирішити, з ким ви – з конституцією або з Мадуро", - сказав Капрілес.

Не виключено, що коли стане зовсім гаряче, армія може відмовитись підтримати Мадуро. На відміну від Чавеса, він не був офіцером і отже не є своїм хлопцем для військових.

Та й взагалі не має й десятої частки харизми покійного лідера, яка дозволяла покійному Чавесу зберігати владу навіть на тлі економічних струсів. Як пише BBC, 18 травня на вулиці виходили його прихильники, але їхні демонстрації були менш чисельними.

Поки що протести опозиції не набули  лавиноподібного характеру. Люди більше часу проводять в чергах до магазинів, де можна купити субсидовані продукти.

"У минулому ми бачили більшу кількість людей на вулицях. Це все ще не широка мобілізація венесуельців", - констатував кореспондент Al Jazeera в Каракасі.

Втім, людей скоро може значно побільшати. Стан економіки в країні такий, що колапс вже видається неминучим. І саме зараз в опозиції є всі шанси скористатися невдоволенням людей, щоб вивести їх на вулиці та усунути Мадуро від влади.

Як завалилася комуністично-нафтова економіка

Мадуро дуже не пощастило з часом, на який випало його правління. Головна стаття експорту країни – нафта. За її рахунок Венесуела отримує 95-96% валютної виручки. Коли в 2014 році світові ціни на нафту впали, завалилася й економіка.


Найбільш яскравим свідченням її нинішнього стану став нещодавній матеріал Bloomberg про те, що в країни закінчились гроші для друкування нових грошей. Свої болівари, як і більшість інших товарів, Венесуела купувала за кордоном. Тобто за валюту, якої тепер катастрофічно не вистачає.


Більшість економічних видань, які зараз пишуть про венесуельську кризу, сходяться на тому, що кризи не сталося, якби уряди Чавеса та Мадуро більше уваги приділили диверсифікації економіки. Але вони більше цікавились геополітичними проектами та вкладенням грошей в соціальний сектор, аби їхні виборці не бідували.

І тепер країна, яка має найбільші розвідані запаси нафти, перетворилася на рекордсмена по інфляції. Навіть за офіційними даними, яким мало хто вірить, інфляція в 2014 році досягла 141,5%, а в 2015 – 180%. За оцінками ж МВФ, вона реально складає не менше 700%. Подорожчав навіть бензин, і це в країні, яка є серйозним гравцем на ринку нафти.

Наслідком кризи стало масштабне скорочення виробництва. У 1999 році в країні працювало 13 тисяч підприємств, зараз – близько 4 тисяч. Одним з останніх закрилася компанія Polar – найбільший виробник пива.

Без нього венесуельці проживуть. Але проблема в тому, що катастрофічно не вистачає багатьох необхідних товарів першої необхідності. Зокрема, субсидованих державою продуктів. Бо за "звичайними" цінами їх купляти занадто дорого – в багатьох венесуельців впали зарплати або ж вони взагалі лишились без роботи.

Венесуела протести

Черга за продуктами до супермаркету. Фото: Reuters

Венесуела протести

Порожні полиці в супермаркеті Каракаса. Фото: Reuters

Газета The New York Times нещодавно зробила великий репортаж з однієї з лікарень країни. Журналіст видання на власні очі пересвідчився, як через брак ліків вмирають новонароджені, страждають пацієнти. Одній жінці, пише видання, довелось ампутувати ногу, бо препаратів для лікування запалення у лікарні немає.

Ще одна величезна проблема для медичних закладів та й всього населення – віялові відключення, які можуть тривати і чотири, і навіть дванадцять годин поспіль. Цьому аспекту великий матеріал присвятила газета The New Yorker.

Справа в тому, що більшість електрики постачають ГЕС. Останні три роки країна страждає від засухи – це наслідки кліматичного феномену Ель-Ніньйо. Рівень води в дамбах впав до рекордно низького рівня, електростанції просто не здатні виробляти необхідної країні кількості електрики.

Це, як пише видання, наслідок політики уряду, який "склав усі яйця в одну корзину". Якби країна мала, наприклад, мережу теплових електростанцій, що працюють на мазуті, проблеми з відключеннями не було.

Проект її створення, до речі, був, і гроші під це виділили, але нічого так і не збудували. Головним чином, через корупцію та неефективність керування.


Щодо останнього, то досить назвати заходи, які вживає Мадуро для боротьби з кризою. Через віялові відключення він скоротив робочий тиждень для держслужбовців до двох днів. Він закликав жінок не користуватися фенами. І перевів годинники на півгодини вперед, щоб робочий день припадав на світлу частину доби.


Президент взагалі любить нестандартні рішення. У січні значно розширив штат міністрів. З'явилося, наприклад, міністерство їжі. А ще – міського та сільського господарства. Останнє відповідає за те, щоб спонукати жителів міст вирощувати на прибудинкових територіях овочі й фрукти та розводити курей.

Країна, яка колись фінансувала авторитарні режими, сама опинилася на грані колапсу. Звинувачення Мадуро на адресу США в тому, що вони хочуть розвалити його країну, не мають нічого спільного з реальністю.

У Вашингтоні, судячи з даних, які просочуються в ЗМІ від спецслужб та дипломатів, зацікавлені в збереженні у Венесуелі миру та стабільної влади, а не виникненні латиноамериканської Сирії.

До речі, Сполучені Штати 15% нафти отримують з Венесуели – прямо або через треті країни. Провина за нинішній стан країни лежить винятково на її владі, яка, захопившись створенням унікальної чавістської держави, проігнорувала закони економіки.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.94
    Купівля 38.94
    Продаж 39.46
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
14:03
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:00
OPINION
Євстратій Зоря
Навіть прихильники РПЦ в Україні визнають, що її документи — фашизм
13:59
фейк
"За терактом у Москві стоять ЦРУ та СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 29 березня
13:55
зерно, зернова угода
Україна за 7 місяців експортувала новим коридором більше вантажів, аніж за рік роботи зернової ініціативи за участі РФ
13:50
Чорне море, Крим
Окупанти перекидають танки в Крим для оборони півострова, - "Атеш"
13:42
Обстріл, Харків
Нові боєприпаси РФ можуть долітати до будь-якого району Харкова, - Синєгубов
13:39
електроенергія
Україна експортуватиме електроенергію попри атаки РФ: ситуація в енергосистемі станом на 29 березня
13:35
долари
Україна отримала $1,5 млрд позики від Японії та Великої Британії
13:20
Оновлено
"Моя страсна п’ятниця почалася в укритті": посол Британії про атаку РФ на Україну 29 березня
13:04
транспортна карта
У Києві з 1 квітня транспортна карта подорожчає на 25 грн
12:59
На фото: Софія Морозюк
Скандальна художниця Морозюк виставила на продаж свої картини по $5 тис.
12:59
У Києві до 15 червня обмежать рух транспорту Північним мостом. Причина
12:51
Бузок
Синоптикиня Наталка Діденко анонсувала на вихідних сонячну погоду
12:49
Ексклюзив
На фото: поранений в стабпункті
Студент КПІ розповів про гусеничні евакуаційні ноші, які допомагають рятувати бійців з поля бою
12:47
Зеленський РНБО
Зеленський провів засідання РНБО в оновленому складі: окреслив для органу 5 завдань
12:36
Загибель помічника Залужного Частякова: завершено розслідування щодо офіцера, який подарував гранати
12:12
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
12:11
Постачали в РФ граніт для виготовлення пам’ятників загиблим окупантам: СБУ затримала підозрюваних
12:08
OPINION
Юрій Богданов
"Синіми светрами" у "Крокус-Сіті" закривають провал ФСБ
11:52
Україна повернула тіла 121 полеглого захисника
11:50
На фото: 50 Cent
Колишня дівчина репера 50 Cent звинуватила його в зґвалтуванні та фізичному насильстві
11:49
польща україна , біженці
Польща планує надати біженцям з України право змінити статус перебування: подробиці
11:37
ППО збила 3 російських безпілотники на Херсонщині
У Румунії біля українського кордону знайшли фрагменти безпілотника
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
Більше новин