Сховатися від правосуддя. Чому Україна не може повернути чиновників Януковича

Дарина Шварцман
23 травня, 2016 понедiлок
09:23

Як Україні домогтися екстрадиції чиновників-втікачів

Генеральна прокуратура України 23 березня 2016 року направила в Іспанію запит щодо екстрадиції колишнього міністра фінансів часів Віктора Януковича Юрія Колобова. Проти нього ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом розтрати та привласнення коштів державного бюджету в особливо великих розмірах.

Разом з іншими високопосадовцями екс-міністр незаконно виділив з основного кошторису країни 220 млн грн на фінансування будівництва телекомунікаційної мережі спеціального зв’язку. Проте Іспанія відмовила Україні в екстрадиції Колобова. Основна причина – прокуратура не надала достатню кількість доказів.

Від давніх єгиптян до Сноудена

Спроби сховатися від правосуддя в іншій державі завжди користувалися попитом. Історія екстрадиції починається ще у часи Давнього Єгипту, коли був підписаний перший договір про видачу. Зокрема, у 1296 році до нашої ери єгипетський фараон Рамзес ІІ та цар хетів Хеттушил ІІІ зобов’язувалися передати один одному як кримінальних злочинців, так і противників влади.

Проте незважаючи на досить довгу історію екстрадиції, часто домогтися державі видачі своїх громадян буває просто неможливо. Найкраще ілюструють складність екстрадиції випадки з колишнім співробітником технічних служб ЦРУ Едвардом Сноуденом, засновником інтернет-порталу WikiLeaks Джуліаном Ассанджем, режисером Романом Поланскі, наркобароном Хоакіном Гусманом Лоера.

Як пояснюють експерти, проблема полягає у недосконалому законодавстві про екстрадицію, а саме з відсутністю ретельно прописаного списку злочинів, що передбачають видачу злочинців.

Під іноземним дахом

екстрадиція

Юрій Колобов, Едуард Ставицький, Ігор Марков

Випадок з Колобовим непоодинокий для України. Була невдала спроба домогтися від Італії екстрадиції екс-нардепа Ігоря Маркова. Його підозрюють в організації побиття учасників акції протесту в 2007 році, коли біля Одеської ОДА відбувалися пікети проти встановлення в місті пам'ятника Катерині II.

Італія відмовила в екстрадиції, оскільки вважає, що в Україні звинувачення проти екс-депутата мають політичні мотиви.

Відмову у видачі Україна отримала й від Великої Британії. Лондонський суд не захотів екстрадіювати екс-голову правління "БТА Банка" Романа Солодченка, що звинувачується у незаконному привласненні майна та зловживанні службовим становищем.

Колишній банкір разом зі спільниками завдав банку збитків на понад 6 млрд доларів. Йому загрожувало до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна на користь бюджету. Проте на Туманному Альбіоні вирішили, що Україна не зможе забезпечити справедливе судочинство, і залишили Солодченка у Британії.

Також заплутаною залишається ситуація з колишнім міністром палива та енергетики Едуардом Ставицьким, який переховується в Ізраїлі.

Йому інкримінують зловживання владою і незаконне привласнення державної власності. Крім цього, під час обшуку в його нерухомості було виявлено 42 кілограми золота і майже 5 мільйонів доларів.

Незважаючи на те що він оголошений в міжнародний розшук, Тель-Авів не поспішає повертати представника "сім’ї Януковича" додому. Як пояснюють у ГПУ, випадок зі Ставицьким специфічний. Адже, щоб уникнути можливості екстрадиції, він отримав ізраїльське громадянство та змінив прізвище.

Тепер він Натан Розенберг. А Ізраїль досить рідко видає своїх громадян іншим країнам. Проте ГПУ все ж таки планує направити документи на його екстрадицію, але вже з урахуванням зміни прізвища.

Видати не можна залишити

Спостерігаючи за ситуацією складається враження, що у ГПУ роблять все можливе аби екстрадиція колишніх чиновників-утікачів не відбулася. Проте експерти запевняють, що провини правоохоронців немає.

"У питанні екстрадиції багато чого залежить від політики держави, у якій переховуються утікачі. Іноземні країни самі можуть притягнути їх до відповідальності за скоєні злочини, якщо будуть вважати це доцільним. Крім того, щоб запобігти українському правосуддю, особи часто посилаються на політичне переслідування. У світі це досить поширена практика, і, як правило, таких людей намагаються не видавати", - пояснює в коментарі Еспресо.TV доктор юридичних наук, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

За його словами, рішення про відмову в екстрадиції не є остаточним. Воно може переглядатися. Але для цього Україна повинна доводити, що здатна провести справедливе судочинство, що немає ніяких політичних мотивів у прагненні відправити за грати, адже був вчинений суто кримінальний злочин.


"Проблеми з видачею виникають у всіх країнах світу. Яскравий приклад ситуація з українським олігархом Дмитром Фірташем. Австрія не видає його США, незважаючи на авторитет Америки у світі. У Відні вважають, що Вашингтон має політичні мотиви. Тому Фірташа не екстрадують. І це право Австрії, вона вирішує як їй діяти", - зазначає Хавронюк.


Слід відзначити, що екстрадиція здійснюється державами на основі двосторонніх або багатосторонніх договорів, що існують між країнами. Саме ці угоди вимагають діяти сторони за формулою – або видай, або суди сам.

"Це всіма визнана формула. Тому не може статися так, що особу і не видадуть, і не осудять за кордоном, хоч і є злочин", - говорить експерт.

Дипломатія не в пріоритеті

Якщо суди іноземних країн відмовляють Україні в екстрадиції її громадян, то здавалось б, що у ситуацію повинна втрутитися дипломатія. Адже у міжнародній практиці бувають випадки, коли дипломатія допомагала вирішувати кризові проблеми, що не під силу професійним відомствам.

Проте, як запевняє у коментарі Еспресо.TV екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, у даному випадку дипломатія повинна залишитися осторонь. Своє слово має сказати тільки право і закон, адже ніяких політичних мотивів у відмові в екстрадиції немає.

"Це не питання міжнародних відносин. Воно стосується діяльності наших правоохоронних органів. ГПУ, МВС і Мін’юсту необхідно зробити все, щоб утікачі були повернуті до України. А для цього потрібно надати докази, документи, професійні аргументи. Екстрадиція робиться за допомогою права і закону, а не дипломатії", - стверджує Огризко.

Якщо екстрадиція колишніх українських чиновників періоду Віктора Януковича з Росії виглядає як політична фантастика і відмова Кремля у видачі самого екс-президента якнайкраще це підтверджує, то шанси повернути до України утікачів з інших країн ще залишаються.

Проте правоохоронним органам доведеться ще багато чого зробити. Зокрема, розвіяти міф перед європейськими судами про несправедливе судочинство в Україні, порушення прав людини та про відсутність політичних мотивів у переслідуванні. А найкраще сприятимуть цьому реформи у правоохоронних органах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.46
    Купівля 39.46
    Продаж 39.96
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
12:15
ЄСПЛ відхилив позов Кіркорова, який оскаржував заборону на вʼїзд до Литви через підтримку агресії РФ
12:10
Аналітика
Чому у Грузії знову протести. Еспресо пояснює
12:07
Чорноморський флот РФ
Партизани розвідали військово-морську базу РФ у Новоросійську
12:07
OPINION
Андрій Дудченко
Що заважає переходу духовенства з УПЦ до ПЦУ?
12:01
електроенергія
В Україні зафіксували дефіцит електроенергії, залучено аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 19 квітня
11:49
Оновлено
Дніпро, ракетний удар, воєнні злочини Росії
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
11:46
Apple
Apple видалила WhatsApp і Threads зі свого App Store у Китаї. Причина
11:20
Ексклюзив
Бахмут
На Бахмутський напрямок окупанти перекинули армійську авіацію, ЗСУ не вистачає ППО, - майор НГУ Кожубенко
11:14
У Міноборони закликали українців іти в сапери: обіцяють страхування й додаткові виплати
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін розпочне війну проти НАТО, якщо Україна програє, тим часом Росія нарощує виробництво зброї. Акценти світових ЗМІ 19 квітня
11:13
Дмитро Кулеба з Антоніо Таяні
Кулеба обговорив можливість посилення ППО України з італійським колегою Таяні
11:10
На фото: "Відьмак", виробництво четвертого сезону з Ліамом Гемсвортом
Netflix почав зйомки 4-го сезону "Відьмака" з Гемсвортом та оголосив про завершення серіалу
10:56
Педро Санчес
Іспанія протягом кількох тижнів може визнати Палестинську державу, - ЗМІ
10:54
ППО
Україна потребує глибоко ешелонованої системи ППО, - Повітряні сили
10:36
онлайн-шахрайство
В Україні цьогоріч відкрито рекордну за 12 років кількість справ через шахрайство, - Опендатабот
10:33
Організація Об'єднаних Націй, ООН
США ветували резолюцію про надання Палестині членства в ООН
10:26
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22м3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
10:10
Ексклюзив
на фото ситуація на фронті
Спротив українців на окупованих територіях допомагає ЗСУ, окупанти бояться, - заступник голови Бердянської райради Дудукалов
10:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:05
Чорне море, Крим
РФ скасувала парад в Криму на 9 травня
10:02
OPINION
Валерій Чалий
Війна припиниться, коли у світі зрозуміють її причини та наслідки
10:00
Партнерський матеріал
В Україні нагородили переможців премії "Ранкові зорі" для вчителів
09:50
Майк Пенс
Ексвіцепрезидент США Пенс припустив, що Путін почне війну з НАТО, якщо Україна програє
09:42
обстріл, ППО
Українська ППО знищила 15 ракет і всі 14 "шахедів", які РФ запустила в ніч на 19 квітня
09:20
Ексклюзив
російські війська окупанти
На окупованій Херсонщині росіяни проводять кампанію із заохочення людей вступати до армії РФ, - Соболевський
08:55
Наслідки атаки по Дніпру 19 квітня 2024 рік
ППО має перебувати не на складах, а в містах, які зазнають ударів, - Зеленський відреагував на масовану атаку РФ
08:50
F-16
Польща піднімала у небо винищувачі через атаку РФ по Україні
08:31
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського
08:03
OPINION
Олексій Голобуцький
Усе вирішуватиметься в Європі й вирішуватиме Європа
07:44
Оновлено
втрати ворога
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 870 військових, 9 танків та 21 артсистему
07:33
Маріуполь
В окупованому Маріуполі пролунали вибухи, уражено пункт РФ, - Андрющенко
07:19
Дональд Трамп
У суді щодо приховування Трампом виплат порнозірці обрали 12 присяжних
07:13
Радослав Сікорський
"Угорщина блокує компенсації за надану Україні зброю": очільник МЗС Польщі заявив про ускладнення подальшої допомоги
07:11
Наталія Гуменюк
Генштаб ЗСУ звільнив Наталію Гуменюк з посади речника Сил оборони півдня
07:00
Бєлгород вибух
У Росії заявили про збиття 25 повітряних цілей над Білгородщиною: нібито є пошкодження
07:00
Обидві партії у Конгресі США підтримують законопроєкт з допомогою Україні, - Шмигаль після зустрічей з сенаторами та конгресменом
06:45
речник Держдепу США Метью Міллер
"Глибоко розчаровані": США закликали Грузію не приймати "інспірований Кремлем" закон про "іноагентів"
06:36
Дональд Трамп
Трамп заявив, що виживання України є важливим для Сполучених Штатів
06:32
росія мобілізація
РФ посилила мобілізацію перед можливим наступом влітку: ISW назвав проблеми, що можуть чекати на РФ
06:26
Дональд Туск
"Ситуація критична": Туск заявив, що найближчі тижні можуть вирішити долю війни в Україні
Більше новин