
Підсумки "Рамштайну", деталі нових пакетів військової допомоги для України та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
У пʼятницю, 11 квітня, відбулося засідання контактної групи з оборони України у форматі "Рамштайн"
Засідання "Рамштайн"
Зустріч відбулася у Брюсселі за участю представників 51 країни, включно зі Сполученими Штатами. Попри попередні заяви про можливу відсутність американців, міністр оборони США долучився до заходу через відеозв'язок.
Чому ця зустріч важлива?
По-перше, це стимулювання та координація військової допомоги Україні за пріоритетними напрямками. Зокрема, учасники працювали в рамках 11 коаліцій, що охоплюють протиповітряну оборону, засоби РЕБ та інші важливі складові.
По-друге, зустріч відбувається в умовах, коли нові пакети військової допомоги від США наразі не оголошують. Україна отримує озброєння відповідно до рішень попередньої адміністрації.
По-третє, засідання "Рамштайн" відбувалася за підсумками зустрічі представників 30 країн коаліції охочих, які напередодні обговорювали деталі потенційного розгортання європейських сил підтримки в Україні. Проте позиції країн ЄС щодо структури цих сил і повноважень залишаються різними, а реалізація планів можлива лише за умови припинення вогню чи перемир'я, що наразі виглядає малоймовірним.
Ключовим фактором розгортання цих сил є участь у цих процесах Сполучених Штатів, які не готові гарантувати європейські ініціативи, що створює певну зону невизначеності у форматі коаліції охочих. Головні гарантії безпеки – збереження та розширення системної допомоги Україні з боку США та Європи, а також підтримка українських Сил безпеки та оборони.
Перед засіданням була заява президента України про готовність держави закупити американську зброю, зокрема системи протиповітряної оборони, на суму 30–50 мільярдів доларів. Джерело фінансування цієї закупівлі не оголошували.
Військова допомога Україні
На засіданні "Рамштайн" європейські країни представили потужні пакети військової допомоги. Загальний обсяг допомоги на 2025 рік становить 21 мільярд євро. Найбільші пакети оголосили Велика Британія та Німеччина.
Велика Британія оголосила про постачання дронів, реактивних систем і мін на суму 585 мільйонів доларів. Основну частину фінансування надає Велика Британія, а решта — Норвегія. Допомога буде спрямована також на підтримку британської техніки, яка вже використовується в Україні (щонайменше 3000 одиниць).
Німеччина повідомила про постачання чотирьох комплексів Iris-T, які є системами малої та середньої дальності, а також про передачу Україні 30 ракет до комплексів Patriot. Це свідчить про дефіцитність подібних систем озброєння. Також оголошено про значну кількість — 100 000 — боєприпасів калібру 155 мм, а також про передачу 14 артилерійських систем. Ймовірно, йдеться або про PzH 2000, або про RCH 155. Крім того, Німеччина повідомила про передачу танків і БМП, зокрема 25 машин Marder і 15 танків Leopard 1A5. Ці танки та БМП вже використовуються Збройними Силами України, і є навіть напрацювання щодо посилення броньового захисту цих Leopard завдяки українським рішенням.
Окрім того, передбачається постачання значної кількості безпілотників, переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК), наземних оглядових радіолокаційних станцій (РЛС). Це значний пакет, який буде реалізовуватися найближчим часом і суттєво посилить можливості нашої системи оборони: від протиповітряної оборони до інших складових.
Зазначимо, що Німеччина на "Рамштайні" виступила з ініціативою створення ще однієї коаліції, яка стосується електромагнітних напрямків, тобто коаліції радіоелектронної боротьби (РЕБ), де будуть об'єднані можливості європейських країн з нашими розробками та потенціалом. У перспективі це має позитивно вплинути на стійкість нашої системи оборони.
Усі ці посилення надзвичайно важливі, але основна дипломатія зараз – на лінії фронту, де Сили оборони України стримують противника. Військове командування зазначає, що на деяких напрямках ворог готується до посилення наступальних дій. Хоча за останні тижні інтенсивність бойових дій зросла майже по всій протяжності лінії фронту.
Ситуація на фронті: Новопавлівський напрямок
Євгеній Теплик, командир взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 71-ї окремої єгерської бригади ДШВ, яка тримає оборону на Новопавлівському напрямку, розповів, що ворог щодня штурмує позиції ЗСУ, застосовуючи як важку техніку, легку броньовану техніку, так і піхотні штурми.
Напередодні окупанти вкотре намагалися прорватися на напрямку, проте ЗСУ відбили наступ.
"Як ви бачите на відео, це один з епізодів, так би мовити, зупинки їхнього штурму. Тому я вважаю, що ми свою роботу виконали добре. Наша розвідка працює ефективно. Алгоритм був такий: розвідка виявила, що буде готуватися штурм, заздалегідь попередила нас, передала всі необхідні координати. Під час штурму наші підрозділи завдяки суміжним силам почали відбивати цей ворожий штурм. Для відбиття використовували FPV-дрони, артилерію, міномети, а також дистанційне мінування — усі ці складові були скеровані для зупинки просування противника", - розповів Теплик.
За його словами, перевага ворога в піхоті значна. У росіян досить великий особовий склад, який вони залучають для спроб штурмів позицій ЗСУ. Проте українські військові, зі свого боку, намагаються відбивати ці штурми. Уночі інтенсивність атак менша, каже Теплик. Адже для штурмів необхідно застосовувати техніку, яку дуже швидко виявляють через те, що вони використовують фари. Проте ворог штурмує як вдень, так і вночі.
"Ворог також уміє маскуватися. Наше завдання — виявити його якнайдалі від наших позицій, щоб забезпечити кращий захист наших сил", - додав він.
За тиждень військові знищують близько 150 одиниць особового складу противника
Ворог щодня у великій кількості застосовує КАБи, артилерію, міномети, і завдяки цьому в нього навіть є певна перевага. Тому КАБи — постійна складова ситуації на фронті.
"Конкретно мій підрозділ працює вдень. Якщо відбуваються активні штурмові дії, ми намагаємося їх відбивати завдяки тому, що працюємо з FPV-дронами зі скидами. Якщо інтенсивність бойових дій на нашій лінії зіткнення знижується, намагаємося використовувати дрони як засіб дистанційного мінування, тим самим перекриваючи підходи та проїзди до наших позицій", - розповів військовий.
Противник також використовує дрони різного призначення. Теплик каже, що теоретично їхню точку злету можливо виявити. Над цим працює розвідка, зокрема радіорозвідка, яка може виявити ціль. Виявляються радіочастоти. Розвідка також виявляє російські антени, які противник може погано замаскувати, а пізніше передають координати для знищення.
Ефективність дронів на фронті
Командир взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 71-ї окремої єгерської бригади зазначив, що кожен напрямок має свою специфіку. Дрони, які закуповує бригада або надає держава, не можна сказати, що погані чи не готові до роботи.
"Звичайно, ми пристосовуємося до нинішніх реалій війни. У нас є власна майстерня з техніками, які активно допомагають модернізувати наші дрони, змінювати частоти керування, щоб ми могли працювати більш ефективно. Тим самим не даємо ворогу можливості якось перешкоджати нашій роботі. Постійно щось змінюється, і ми постійно тримаємо руку на пульсі: змінюємо частоти керування, відеопередавачі та відеоприймачі, щоб наша робота була завжди безперервною та ефективною", - розповів він.
За його словами, робота на фронті завжди залишається складною. Зокрема, керування FPV-дронами є складнішим завданням порівняно, наприклад, із керуванням "мавіками". Для ефективного використання FPV-дронів потрібні значно більші зусилля, висока впевненість у собі та здатність адаптуватися до специфіки таких завдань.



- Актуальне
- Важливе









