
Росіяни відчують божий гнів: що таке БпЛА ZEUS – від якого не може втекти техніка на швидкості й бояться ворожі "Орлани"
Опинившись перед необхідністю протистояти потенційно сильнішому супернику, Україна спробувала нівелювати перевагу агресора завдяки технологічному прогресу. Так українські військові та волонтери розробили й застосували десятки різновидів дронів, ефективні на полі бою за різних умов. Один із них, допущений до використання в ЗСУ вже у 2015 році, має ім'я верховного олімпійського бога
Хто розробив БпЛА ZEUS
БпЛА ZEUS. Фото: skyforce.com.ua
Безпілотні авіаційні комплекси ZEUS створені школою операторів БпЛА SkyForce. Це офіційно визнаний навчальний заклад із підготовки операторів та членів екіпажу безпілотних літальних апаратів. Цей статус SkyForce здобув завдяки участі в експериментальному проєкті Міністерства оборони України.
SkyForce виробляє цілу серію FPV-дронів, названих на честь олімпійських богів. Крім 10-дюймового ZEUS, компанія пропонує: 7-дюймовий PROMETHEUS, 8-дюймовий HADES, 9-дюймовий ARES, 13-дюймовий HEPHAESTUS, 15-дюймовий HERA.
У лютому 2025 року Міністерство оборони України кодифікувало і допустило до використання у підрозділах Збройних сил України безпілотні авіаційні комплекси ZEUS і HADES. Про це повідомляли у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння та військової техніки.
Що таке БпЛА ZEUS
БпЛА ZEUS. Фото: skyforce.com.ua
Безпілотник, названий на честь Зевса, пройшов повний комплекс заводських, лабораторних, наземних та льотних випробувань і, як наслідок, був кодифікований та отримав номенклатурні номери НАТО.
Виробники називають безпілотник ZEUS 10" FPV-дроном, "який не знає перешкод".
"Розроблений для найскладніших місій, цей дрон поєднує потужність, швидкість і надійність. Чітка картинка, стабільний зв’язок і висока вантажність – усе, що потрібно для ефективної роботи", – пишуть на сторінці SkyForce у соцмережах.
На сайті міноборони відзначають, що дрони ZEUS маловразливі до впливу ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
"Завдяки налаштуванням двигунів та удосконаленій системі керування БпЛА ZEUS можуть наздоганяти та уражати техніку ворога, яка рухається на великій швидкості. Також можуть уражати польові укріплення, бронетехніку та живу силу ворога", – пишуть на сайті оборонного відомства.
Дрони здатні розвивати високу швидкість і здійснювати складні маневри з точністю до сантиметрів. Безпілотники обладнані камерами високої роздільної здатності й демонструють високу стабільність – навіть при сильному вітрі чи складних погодних умовах.
Технічні характеристики ZEUS 10"
- Швидкість – до 120 км/год,
- Корисне навантаження – 3 кг,
- Дальність – 15,9 км,
- Тактичний радіус – 14 км,
- Тривалість польоту – 17 хв.
Щодо ціни, то виробник на офіційному сайті її не вказує, однак на маркетплейсах можна зустріти пропозиції по 16500 грн за дрон.
Що ще відомо про БпЛА ZEUS
Дрони ZEUS можна придбати окремо, а можна як безпілотний авіаційний комплекс. До складу БпАК входять 100 FPV-дронів, а також по сотні батарей і модулів ініціації, наземна станція управління, пульт керування, три антени, щогла, контейнер для транспортування та ін.
Серед модифікацій дрона передбачені оптоволоконний модуль, донаведення, зенітна модифікація, плавучі частоти, нічне бачення. 14 травня 2025 року виробники про новий різновид "Зевсів".
"Ще одна невеличка партія БпЛА готова! З особливого те, що це зенітна модифікація нашого могутнього ZEUS. Орлан, підлітай ближче, не бійся", – йшлося в повідомленні SkyForce.
Зенітні дрони призначені для знищення повітряних сил і, як переконують українські кореспонденти, саме ці БпЛА допомогли принаймні частково "закрити небо" над фронтом. Так ще у вересні 2024 року було оприлюднене відео з ураженням українськими зенітними FPV-дронами понад сотні повітряних цілей.
Оглядачі Defense Express вважають, що зенітні FPV-дрони можуть бути кращими за традиційні зенітні ракети, адже їх об'єднує одна ключова особливість – відносно низька ціна, досягнення якої є головною задачею створення нових зенітних засобів.
"Також вага та розміри таких дронів менші ніж у будь-якої ракети й один розрахунок може забезпечити запуск значно більшої кількості зенітних засобів. Зрештою коли мова йде про дрони, з'являється можливість їх ройового використання. Таким чином зенітний дрон із машинним зором об'єктивно стає найменшим, найпростішим, наймобільнішим та найдешевшим засобом з усіх. Щобільше, на відміну від ракет він не має характерних демаскуючих факторів, які супроводжують пуски ракет", – йшлося в матеріалі.



- Актуальне
- Важливе









