Як тривав суд над Фірташем. Хроніка
Рішення про екстрадицію Дмитра Фірташа до США може бути винесено віденським судом вже сьогодні
Про це повідомляє кореспондент Еспресо.TV.
Суд у Відні має винести вирок щодо екстрадиції до США українського бізнесмена та голови Федерації роботодавців України Дмитра Фірташа, якого ФБР звинувачує в корупції.
Читайте також: "Віденський в'язень". Як Фірташа заочно травили газом в Україні
Нагадаємо, український бізнесмен Дмитро Фірташ був заарештований у Відні за запитом ФБР в травні 2014 року.
За інформацією Еспресо, підтримати Дмитра Фірташа вже прибули нардепи від "Опозиційного блоку" Юлія Льовочкіна, Михайло Папієв та Вадим Рабинович.
Згодом з'явився і сам Фірташ.
"Суд проходить у великій залі, вона переповнена, багато преси", - повідомляє кореспондент Еспресо.TV.
Нагадаємо, МВС заявило про готовність розслідувати махінації групи компаній "Ostchem" Дмитра Фірташа разом із ФБР.
#Ukraine billionaire D #Firtash arriving at court in Vienna for extradition hearing in US bribery case pic.twitter.com/KeJeHcFRyE
— David M. Herszenhorn (@herszenhorn) 30 Квітень 2015
Нардеп від "Опозиційного блоку" Вадим Рабинович, який теж знаходиться в суді, вважає, що "Україна повинна захищати права свого громадянина Фірташа".
"З Відня. Розпочалося судове засідання... Уже вислуховують адвокатів. На їхню думку, Сполучені Штати хочуть використовувати Дмитра Фірташа в своїх цілях... Як стверджують адвокати, що стався конфлікт міг виникнути через те, що Дмитро Фірташ підтримував на виборах Порошенко і Кличко, але не підтримував Яценюка і Тимошенко... Адвокати припускають - саме в цьому суть конфлікту... Виступ адвокатів триває.
Безпрецедентна увага до процессу. В залі величезна кількість телекамер, щось близько 40 ... Бачу "EuroNews"... Є й українські телеканали... Але ні, на жаль, повторюся, жодного офіційного представника уряду або посольства України в Австрії... Ганьба МЗС, ганьба посольству! І ганьба уряду, для якого права свого громадянина - ніщо!..", - емоційно пише нардеп у своєму Facebook.
У свою чергу надзвичайний і повноважний посол України в Австрії Олександр Щерба відповів на емоційний фейсбук-спітч Рабиновича, тепер вже у своєму Facebook.
"Дуже шкода, що пан Рабинович не бачить в залі суду представника української держави. Бо представник української держави в залі суду прекрасно бачить пана Рабиновича...", - написав він.
Як пише ТАСС Дмитро Фірташ заявив в ході розгляду, що відмовляється в добровільному порядку від екстрадиції в США.
"Ні, я вважаю, що для цього є політична мотивація", - сказав він, передавши слово свого захисту для подальшого викладу своєї позиції.
У свою чергу суддя, виклавши хід розгляду справи, зазначив, що спочатку запит на арешт Фірташа від американської влади надійшов у листопаді 2013 року. Однак він був скасований через кілька днів, про що влада США проінформували в кінці 2013 року.
Потім, уже 27 лютого 2014, надійшов новий запит аналогічного змісту, а 12 березня був виданий орден на арешт, який був проведений поліцій Відня в той же день. Після внесення застави 21 березня він був випущений під підписку про невиїзд.
Відносно звинувачення, висунутого владою США, суддя заявив, що "група Фірташа була зацікавлена в розробці титанового родовища в Індії".
За даними слідства, Фірташ вів переговори з індійськими чиновниками і віддавав розпорядження про виділення їм коштів в обмін на преференції у наданні дозвільних документів.
Також за його вказівкою, як стверджується, підробляли документи на передачу цих грошей з метою маскування незаконних виплат під звичайні комерційні платежі. В Австрії відкритих судових справ проти Фірташа немає.
"Для цього необхідно отримати ліцензію, і в ході цієї процедури Фірташем і його підлеглими підкуповувалися чиновники", - заявив суддя, додавши, що на хабарі було витрачено близько 19 млн євро.
За словами судді, в американської сторони була запрошена додаткова інформація. У тому числі про те, що послужило причиною для відкликання запиту в листопаді 2013 року.
Суд Відня також попросив у американських правоохоронців надати доступ до заяв двох анонімних свідків, на свідченнях яких багато в чому ґрунтується обвинувачення, однак не отримав вичерпних роз'яснень.
Адвокат Фірташа, мотивуючи політичне підґрунтя звинувачення США, заявив, що той став "підприємцем світового масштабу".
За словами адвоката Фірташ з 2004 року активно діє на ринку газу України, а з 2006 року розширював свою присутність на світовому ринку титану. До того ж, за словами захисника, в ході виборчої компанії в Україні в 2010 році Фірташ підтримав не Юлію Тимошенко, а Віктора Януковича.
"Титанова справа стала лише приводом", - резюмував адвокат.
Адвокат Дмитра Фірташа Дітер Бьомдорфер
Також адвокат заявив, що Фірташ є "дружньою Росії політичною фігурою" в Україні. За його словами, США вимагають видачі Фірташа з політичних мотивів та задля збереження своїх інтересів на титановому ринку.
На суд до Дмитра Фірташа також приїхав Григорій Суркіс.
К Фирташу на суд приехал Суркис
Posted by Сергій Щербина on 30 Апрель 2015 г.
Нардеп Вадим Рабиновіч з залу суду пише у своєму Facebook, що адвокати Фірташа вважають, що екстрадиція Фірташа в США неможлива за законами Австрії.
"Завершальна частина виступів адвокатів. Звучить заяву про те, що "справа Фірташа" - політично мотивовану справу і засновано на свідченнях анонімних свідків. Адвокати вважають, що екстрадиція Фірташа в США неможлива за законами Австрії і всього цивілізованого світу. Останній виступаючий від групи адвокатів закликав суд заслухати свідків від захисту, а також самого Дмитра Фірташа. Адвокат упевнений, що після їх виступів питання екстрадиції буде знято", - написав він.
Також до справи Дмитра Фірташа можуть бути долучені свідчення Віталія Кличка
"За клопотанням адвокатів, до справи можуть бути долучені свідчення Віталія Кличка. Але - в конфіденційному режимі...", - пише у своєму Facebook нардеп Рабиновіч.
Почався допит Фірташа. Суддя заявляє олігарху, що проти нього свідчать два анонімних свідка, але їх свідчень суддя не має.
"Суд почав допит Дмитра Фірташа...Початок фантастичне!.. Суддя заявляє Фірташу, дослівно, проти нього свідчать два анонімних свідка. Але їх свідчень у судді НЕМАЄ!!! Виступає Дмитро Фірташ. Каже впевнено, приводячи багато фактів протиріч у формулюваннях звинувачення...", - продовжує дописувати у свій Facebook Рабиновіч.
Фірташ почав розповідати про роль посередника "РосУкрЕнерго". Заявляє, що не використовував компанію для відкачування мільярдів.
Про це у своєму twitter пише кореспондент New York Times Девід Херзенхорн.
"Фірташ каже, що "РосУкрЕнерго" отримувала низькі ціни для поставок газу в Україну з Узбекистану і Туркменістану не тільки завдяки Росії. Суддя запитує у Фірташа про Індію", - пише також він.
Фірташ заявив, що ніяких хабарів не давав у справі з дозволами в Індії.
"Ми ніяких хабарів не давали", - заявив він.
За його словами, два свідки, які свідчили проти нього, були заарештовані у Америці. "З ними працювати агенти ФБР. Вони їм погрожували", - стверджує Фірташ, передає кореспондент Еспресо.TV.
Також він додав, що його компанія ніяких ліцензій в Індії не отримувала.
Фірташ заявив, що знайшов Кличка як альтернативу Януковичу на виборах-2015 і почав підтримувати його з 2012 року.
Також Фірташ каже, що Америка знала, що він підтримає Кличка у президенти, а не Тимошенко чи Яценюка. Тому США підняли питання його арешту. Пише у своєму twitter пише кореспондент New York Times Девід Херзенхорн.
"Після відмови Януковича від реформ, я зрозумів, що потрібен новий кандидат", - сказав Фірташ, передають "Українські новини".
Фірташ повідомив, що підтримував Януковича на президентських виборах 2010 року, тому що поділяв пропоновану ним програму реформ.
Також бізнесмен розповів, що на закритій зустрічі кандидат у президенти Юлія Тимошенко пропонувала відмовитися від підтримки Януковича і підтримати її, але бізнесмен відмовився.
"У нас з Тимошенко немає проблем, є різне бачення майбутнього країни", - сказав Фірташ.
За його словами, в 2010 році Янукович став відходити від програми реформ і у бізнесмена з тодішнім президентом виникли невеликі розбіжності.
"У 2012 році стало зрозуміло, що Янукович не буде робити реформи. Потрібен був новий кандидат на вибори 2015 року", - сказав Фірташ.
Олігарх зупинив свій вибір на Кличко, якого вважав сильним і проєвропейським політиком.
За словами Фірташа, він підтримував Кличка на виборах Верховної Ради в 2012.
На запитання судді про те, яким чином він підтримував Януковича, а потім Кличко, Фірташ відповів, що за допомогою свого авторитету як роботодавець, а також за допомогою медіа-активів.
Фірташ негативно відповів на запитання судді, чи фінансував він Януковича.
- Коли Янукович втратив владу, - говорить Фірташ, - він зателефонував мені і почав кричати. Він звинуватив мене в тому, що я встромив ножа у його горло.
Про це у своєму twitter пише кореспондент New York Times Девід Херзенхорн.
Також суддя запитав у Фірташа "чому Янукович втік?". Фірташ відповів, що це треба запитати у самого Януковича.
Відмова Майдану підтримати меморандум з Януковичем був провокацією людей Тимошенко, - Фірташ
Також Фірташ розповів, що у Відні проходила зустріч за його ініціативою з Порошенком та Кличком.
Але деталі зустрічі олігарх не розповів, сказавши, що він підписав конфіденційні зобов'язання.
Фірташ також розповів, що Юлія Тимошенко провела з ним кілька таємних зустрічей, на яких просила підтримки, пропонуючи натомість вирішити його проблеми.
Суд допитав екс-президента України Леоніда Кравчука. Він заявив, що Фірташ підтримував Януковича на виборах через "Інтер".
Стало відомо, що Сергій Льовочкін підтвердив зустріч у Відні Фірташа, Кличка та Порошенка.
- Актуальне
- Важливе