live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Віденський в'язень". Як Фірташа заочно травили газом в Україні

Нові "газові правила" змусять Фірташа або більше витрачатися, або віддати облгази іншому олігарху

Верховна Рада нарешті остаточно прийняла Закон про ринок природного газу. Документ, на ухваленні якого наполягав МВФ, повинен встановити на українському газовому ринку європейські норми. Зокрема чітко регулювати всі правовідносини в процесі видобутку, транспортування та реалізації блакитного палива.

Проте, не нові норми об’ємного законопроекту викликали фурор у нардепів, а невелика поправка нардепа від "Народного фронту" Олександра Ксенжука, яка забороняє приватним облгазам безкоштовно користуватися державними газорозподільними мережами.

"Газорозподільні системи, що знаходяться у власності держави, не можуть бути в користуванні оператора газорозподільної системи на правах господарського відання, за винятком тих випадків, коли такий оператор належить до суб'єктів господарювання державного сектору економіки", - сухо йдеться в поправці.

Саме завдяки цим змінам "європейський газовий закон" перетворився в ЗМІ на закон, "який змусить платити Фірташа і Льовочкіна".

Газовий подарунок

В 2012 році компанія "Газтек", яку пов’язують з Дмитром Фірташем, скупила контрольні пакети 13 облгазів. Якщо враховувати попередні газові придбання олігарха, то Фірташ монополізував близько 70% українських облгазів. Серед 24 газових підприємств, які він контролює, достатньо великі Київоблгаз, Дніпропетровськгаз (46 млн грн прибутку в 2012 році), Запоріжгаз (13,3 млн грн прибутку в 2012 році), Львівгаз.

Проте, самі по собі обгази без газорозподільних мереж є тільки безприбутковою нерухомістю. Тому в серпні 2012 року прем’єр Азаров підписав постанову Кабміну №770 в якій йдеться, що "державне майно, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу… обліковується на балансі господарських товариств із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від їх основного виробництва".

Тобто мережі безкоштовно передали на баланс облгазам.

Саме після цієї постанови почалась масова приватизація газових підтприємств, які здебільшого скупив Фірташ. Що і перетворило купу облгазів олігарха в системний, прибутковий бізнес.

"Реверс" мереж

У вересні 2014 року прем'єр Арсеній Яценюк доручив Міненерговугіллю вивчити питання повернення газорозподільних мереж з користування обл- і міськгазів.

"Компанії, які пов'язані з Дмитром Фірташем, винні українській енергетичній системі і українській енергетиці близько 6 млрд грн. Ми почали судові процеси по всіх боргах і будемо робити все, щоб відновити справедливість", - заявив Яценюк.

А вже в кінці лютого цього року дочірня компанія "Нафтогазу", "Газ України", подала позов з вимогою скасувати кабмінівську постанову Азарова про передачу державних газових мереж облгазам.

Проте, навіть якби суд задовільнив цей позов, то заборона передачі газорозподільних мереж стосувалась би тільки майбутніх договорів облгазів. Тому уряд вирішив серйозніше закріпити свою можливу перемогу в "антифірташівській війні" і встановити таку заборону законодавчо.

За день до сесії Верховної Ради, коли був прийнятий закон з поправкою, Арсеній Яценюк на засіданні уряду вже публічно заявив, що змусить Фірташа і Льовочкіна платити державі.

"У парламенті ми очікуємо прийняття закону про ринок природного газу. У нас, виявляється, практично всі газорозподільні мережі - це державна власність. І за дивним збігом обставин облгази, які належать групі Фірташа-Льовочкіна безкоштовно користуються всіма газорозподільними мережами, які перебувають у державній власності", - заявив він.

Перше голосування за законопроект пройшло "на ура", його підтримали 290 нардепів. Проте, як не дивно, на прохання саме нардепа від "Опозиційного блоку" Юрія Мірошниченка Раду змусили переголосувати з урахуванням "антифірташівської" поправки. На цей раз 277 голосів.

Жоден депутат від "Опозиційного блоку", в тому числі Мірошниченко, закон не підтримали. Взагалі сам "Опоблок" зовсім не однорідний, адже здебільшого складається з людей Ахметова та "газовиків" - Фірташа, Бойка, Льовочкіна. А відносини Ахметова з останнім, м’яко кажучи, далекі від дружніх.

У результаті - закон прийнятий і Фірташ, атаки на бізнес якого активізувалися з усіх сторін, буде змушений домовлятися про оренду мереж. Олігарху доведеться додатково витрачатися, щоб облгази знову не перетворилися в неприбутковий брухт.

Проте, не виключено, що право на оренду отримає не Фірташ, а інший олігарх. Тоді справою часу буде те, коли новий "орендатор" мереж, вставляючи палки в колеса, змусить Фірташа позбутися облгазів.

новини партнерів

28 вересня, 2020 понеділок

27 вересня, 2020 неділя

28 вересня, 2020 понеділок

27 вересня, 2020 неділя

26 вересня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати