Аналітика

Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець Віталій Бесараб
22 листопада, 2024 п'ятниця
20:50

Удар по Дніпру фактично був касетним бомбардуванням. Росія має лімітовану кількість таких ракет, а темпи виготовлення є невизначеними, але точно незначні. Україні слід уже вивчати ситуацію для того, щоб бути готовими збивати такі ракети й разом із партнерами шукати засоби протидії

Зміст

ГУР МО України поділилося новою інформацією щодо ворожого удару балістичною ракетою по Дніпру 

Історія з ударом новою ракетою по Дніпру впродовж дня набирає нових подробиць. Вчора російський диктатор Володимир Путін сказав, що Росія застосувала ракету середньої дальності "Орешник". За словами Путіна, це ракета, яка має швидкість понад 10 махів, а сучасні системи ППО не можуть її перехоплювати. Путін заявив, що удар цією ракетою є відповіддю на удари Збройних сил України по території РФ з використанням ракет ATACMS та Storm Shadow. До речі, Путін визнав, що удар Сил оборони по командному пункту в Курській області був досить ефективним.

Також на удар по Дніпру є реакція американської сторони. Представниця Пентагону вчора заявила, що, за інформацією США, Росія запустила по Дніпру експериментальну балістичну ракету середньої дальності, яка була створена на основі міжконтинентальної ракети РС-26 "Рубеж". Також вона визнала, що США були попереджені про цей удар. Начебто Росія попередила США про те, що буде запускати таку ракету за пів години до удару. Гадаю, що росіяни ще раніше попередили США про такий удар. Оскільки, за добу до удару американське посольство не працювало в Києві

Сьогодні нову хвилю в оцінках ворожого удару по Дніпру додало ГУР МО України. За інформацією ГУР, ворог насправді застосував ракету зі складу комплексу "Кедр" для удару по Дніпру. Фактично ми маємо вже третю назву цієї зброї. За оцінками ГУР, підльотний час цієї ракети становив 15 хвилин. Також там зазначили, що ракета мала 6 бойових частин, кожна з яких оснащена 6 суббоєприпасами, а швидкість на фінальній частині польоту становить понад 11 махів. В ГУР також надали список підприємств, які залучені до виробництва комплексу "Кедр". Насамперед згадується Московський інститут теплотехніки. Ця структура є відповідальною за ракети "Ярс", "Рубеж" та "Кедр".

Також подробиць щодо комплексу "Кедр" додав начальник ГУР МО України Кирило Буданов. Він заявив, що ракета, якою ударили по Дніпру, є експериментальною, станом на жовтень ворог мав плани зробити два дослідні зразки й це не серійне виробництво. Також Кирило Буданов пояснив різницю між ракетою "Орешник" та "Кедр". Зокрема, що "Орешник" є назвою науково-дослідної роботи, а сама система називається "Кедр". Це балістична ракета середньої дальності, яка є носієм ядерної зброї.

 Своєю чергою заступник начальника ГУР МО України Вадим Скібіцький сказав про те, що розробка ракетного комплексу "Кедр" здійснювалась на основі комплексу "Рубеж". Однак у росіян щось пішло не так, і з 2017 року розробка була зупинена, а у 2018-2019 рр. була відкрита науково-дослідна робота під назвою "Орешник". Власне, ця робота скерована на заміну комплексу РС-24 "Ярс". Скібіцький заявив, що було три випробування нового комплексу. Один у 2021 році, решта у 2023-2024 роках. Удар по Дніпру став тестовим дослідженням нового ракетного комплексу у бойових умовах. Оскільки серед уламків були знайдені частини телеметрії, тобто, частин, які під час польоту знімають всі параметри цієї ракети.

Отже, йдеться про застосування нового зразка озброєння у вигляді ракети середньої дальності. Адже ми говоримо про дальність у 850 км. Якщо ж цей зразок має замінити комплекси "Ярс”, то ця ракета може претендувати на міжконтинентальну балістичну дальність. Власне, цей удар є ескалацією, оскільки є демонстративним кроком для залякування. Втім, в такому вигляді ця ракета є неточною. Удар по Дніпру був касетним бомбардуванням. Таких ракет в Росії є лімітована кількість. Темпи виготовлення не визначені, але точно незначні. Україні слід вивчати ситуацію для того, щоб бути готовими збивати такі ракети.

Путін заявляв, що ця ракета не збивається, втім, це ж саме він говорив про "Кинджали" та "Циркони". Тому лише практика є критерієм істини. Що ж до засобів протидії, то можна згадати про дві бази протиракетної протидії, які є в Польщі та Румунії. Ці дві бази розраховані на те, щоб збивати ворожі ракети середньої дальності. База в Румунії, зокрема, може покривати всю територію України, а також і полігон в Капустиному Яру, звідки Росія запустила ракету по Дніпру. Це питання можна виносити на розгляд наших партнерів.

Російські окупанти посилили наступальні дії в напрямку населеного пункту Велика Новосілка на Донеччині

Начальник відділення комунікацій 48-ї окремої артилерійської бригади ЗСУ Андрій Петренко розповів, що російські окупанти значно активізували свої наступальні дії в районі населеного пункту Велика Новосілка. Ворог не полишає спроб просунутись вглиб Донецької області. Також росіяни намагаються перерізати логістичні шляхи Сил оборони в районі Курахового. За словами Андрія Петренка, попри просування ворога, вони мають значні втрати. Він порівняв тактику росіян з діями радянської армії. Втім, на заміну лобовим атакам росіяни діють малими групами, якими намагаються прорвати оборону українських підрозділів. Всі ці малі групи противника на різних етапах штурмів знищуються українськими військовими. Фактично росіяни просуваються лише внаслідок великих втрат, з якими вони не рахуються.


Карта бойових дій на Донеччині станом на 22 листопада.

Також, як зазначив Андрій Петренко, періодично ворог вдається до механізованих штурмів. Зокрема, намагаються вриватись в населені пункти на техніці. Втім, часто такі атаки успішно знищуються українською артилерією. Петренко зауважив, що противник намагається промацувати територію на предмет того, щоб знайти слабкі місця в обороні ЗСУ. Росіяни тримають напоготові резерви, які можуть бути миттєво застосовані в місцях, де може бути слабка оборона українських підрозділів. Саме тому навколо населеного пункту Велика Новосілка ворог постійно намагається просунутись та знайти слабкі місця в обороні ЗСУ.

Андрій Петренко також поділився враженнями від роботи української САУ "Богдана". Попри те, що до повномасштабного вторгнення Росії в Україні був лише один зразок такої артилерійської системи, український ОПК зміг налагодити досить ефективне виробництво цих систем в умовах війни. Петренко зауважив, що САУ "Богдана" є досить міцними та влучними. Українські артилеристи із задоволенням працюють на "Богданах". Попри це, САУ "Богдана" має недоліки, які усуваються відразу після їх застосування. Також, за словами Петренка, САУ "Богдана" застосовується по всій лінії фронту, зокрема, там, де активно працюють наші артилеристи.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
4 лютого
18:41
Мінцифри працює над АІ-асистентом у Дії, який прийматиме скарги громадян, - Федоров
18:38
Євробачення
Євробачення-2025: на Нацвідбір виділили 10,5 млн грн, з них понад 1 млн грн - на запрошених зірок
18:38
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
18:33
Зеленський, Трамп
"Ми відкриті, щоби заходили інвестиції американських компаній": Зеленський відреагував на заяву Трампа щодо рідкісноземельних елементів
18:22
Тимур Ткаченко
Ткаченко провів перше засідання Ради оборони Києва: ухвалено важливе рішення щодо захисту критичної інфраструктури
18:16
Володимир Зеленський
Зеленський і премʼєр-міністр Австралії обговорили військову допомогу для України
18:10
Ігор Додон
"Історично молдавські землі": проросійський політик Додон висловив територіальні претензії до України
18:08
Іспанія
Іспанський уряд погодився скоротити робочий тиждень
18:07
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Відновлення має бути частиною переговорів про мир": виконавчий директор "Добробату" Іванов з "Українського тижня" у Вашингтоні
18:05
OPINION
Функція президента – забезпечити оборону, а не нацькувати на Сирського Мар'яну
18:00
Інтерв’ю
навчальне СТО
Від операторів агродронів до фахівців з альтернативної енергетики. Як в Україні змінюють профтехосвіту
17:58
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Ключовий конкурент Луніна пропустить наступний матч "Реала"
17:57
немовля
Батькам, які на Київщині залишили новонароджену дитину у сумці на вулиці, оголосили підозру
17:38
гривня тисяча гривень
Заявки на "тисячу від Зеленського" подали понад 13 млн українців, більшість витрачає її на комуналку
17:31
ліс у Чорнобильській зоні, єкологія
Незаконна вирубка лісів у Чорнобильській зоні: що відомо
17:23
Ексклюзив
ракета "Трембіта"
Заборона бити західним озброєнням вглиб всієї території РФ знята, але є інша проблема - Defense Express
17:23
Тисяча гривень
"Учительська доплата": Шмигаль заявив, що додаткові кошти почали отримувати майже 500 тис. педагогів
17:22
Єнс Столтенберг
Ексгенсек НАТО й міністр фінансів Норвегії Столтенберг прокоментував заяви Трампа про мита
17:18
"Поверніть Балабана": студенти КНУКіМ вийшли на мітинг на підтримку звільненого за домагання викладача
17:17
Максим Жорін
"Не дати просто вигребти всі ресурси під нуль": Жорін відреагував на заяву Трампа
17:07
на фото президент Володимир Зеленський
Зеленський доручив пришвидшити модернізацію системи військової авіації
17:07
Італія
Італія виділила €2 млн на запуск проєкту із захисту енергетики України
17:03
наземний роботизований комплекс Гімлі
Евакуює поранених і підвозить боєприпаси: до використання у ЗСУ допустили наземний роботизований комплекс Гімлі
17:02
Ексклюзив
Рівненська АЕС
"Забезпечує енергоживлення ряду областей": експерт з атомної енергетики Литвинський про станцію "Київська", куди приїздив очільник МАГАТЕ Гроссі
17:00
Марко Рубіо
Держдеп не веде переговорів щодо приєднання Канади до складу США, - Рубіо
16:56
Карло Анчелотті
У "Рому" Довбика хочуть запросити легендарного тренера, - AS
16:48
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
16:46
Україна хоче створити продовольчий хаб у Єгипті
16:42
Ілюстративне фото
Росіяни атакували Херсон з безпілотника: є постраждала
16:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Політично-стратегічна заява скерована до американців": політолог Таран про ідею Трампа отримувати рідкісноземельні метали від України
16:32
Железняк
"Ніхто не знає, що він мав на увазі", - Железняк про заяву Трампа щодо обміну українських рідкісноземельних елементів
16:31
Оновлено
Очільник МАГАТЕ Гроссі (на фото зліва) перебуває з робочим візитом в Україні
"Ситуація критична": очільник МАГАТЕ відвідав в Україні 9 підстанцій, важливих для функціонування АЕС
16:24
Дієго Арройо
"Шахтар" знайшов в екзотичному чемпіонаті нового захисника за 1 млн євро
16:23
Снайпер ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 54 боєзіткнення, більшість з них на Покровському напрямку
16:21
Ексклюзив
екстренка
Експерт Рябцев пояснив, чи вплине заморозка USAID на енергетичний сектор України
16:20
швидка
РФ атакувала цивільну інфраструктуру Сумщини: є загиблий і поранений
16:05
Олександр Федієнко
Нардеп Федієнко розповів, чи ведуться наразі у парламенті розмови щодо ратифікації угод про припинення вогню
16:04
OPINION
Перший мачо на районі
15:57
Ексклюзив
Ярослав Железняк
Важко перекрити допомогу USAID іншими проєктами, - Железняк про подальше фінансування в Україні
15:57
ЄС США
"Ми готові до співпраці негайно": в ЄС закликали до перемовин зі США щодо мит Трампа
Більше новин