Чеченський суд почав розгляд "справи УНСОвців"

Сьогодні в Грозному починається суд над українськими націоналістами Карпюком і Клихом, з яких вибили зізнання про нібито участь Яценюка в чеченській війні. Еспресо.TV вирішило нагадати, як виникла "справа УНСОвців" і в чому вона полягає

Росія запустила гучне судилище, мета якого – змалювати чергову пропагандистську картинку того, як "злі бендерівці" нищили російських солдат під час першої війни у Чечні.

Україна цілий цілу добу сміялася й малювала фотожаби про "бойового кролика" після того, як 8 вересня в інтерв'ю "Российской газете" голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що прем'єр-міністр Арсеній Яценюк у 1990-х роках воював проти російських військових у Чечні.

Та згодом стало зрозуміло, що не все так смішно в цій історії. Заява Бастрикіна стала наслідком катування й вибивання свідчень з полонених українців – Миколи Карпюка й Станіслава Клиха.

На щастя, в них з'явилися гарні адвокати. Зокрема, Карпюка взявся захищати Ілля Новіков – той самий, що вже захищає українську льотчицю Надію Савченко. Також у нього є адвокат з Чечні Докка Іцлаєв, який працював у правозахисному центрі "Меморіал". Клиха захищає адвокат Марина Дубровіна, яка теж співпрацює з "Меморіалом".

Справа УНСОвців

Карпюк на той момент, коли його полонили, був другою людиною в УНА-УНСО після Юрія Шухевича. Клих навпаки побував у лавах УНСО незначний час у 1996-му. Є припущення, що його взяли "для масовки".

Можна сміливо прогнозувати, що російська пропаганда зараз активно підхопить цю справу. Карпюка й Клиха зобразять вбивцями російських солдат. Хоча достеменно навіть невідомо, чи були вони у Чечні хоч раз.

За допомогою катувань з українців вибили свідчення про те, що з ними в Чечні воювали ще й інші розкручені в Росії українські націоналісти: Дмитро Корчинский, Дмитро Ярош, брати Андрій та Олег Тягнибоки.

А "вишенькою на торті", як висловлюються блогери, стала згадка про участь у війні Арсенія Яценюка.

За словами Бастрикіна, український прем'єр воював у загонах "Арго" та "Вікінг" під керівництвом покійного Олександра Музичко (Відомого також як Сашко Білий. – Авт.).

Операція ФСБ

Про те, як Клих і Карпюк опинилися в російському полоні – то окрема історія.

Станіслава Клиха затримали 8 серпня 2014 року в готелі у місті Орел. Там він зустрічався зі своєю дівчиною, з якою познайомився в Криму. Пізніше вона говорила, що нічого не знає про затримання і Станіслава бачила лише добу. Клих викладав історію в Київській транспортній академії, брав участь у Євромайдані. Скидається на те, що після реєстрації в готелі за українським паспортом на Клиха вийшли фсбшники, бо він перебував у списку тих, хто був членом УНА-УНСО.

Історія про затримання Карпюка набагато складніша. Його взяли після перетину кордону з Росією 17 березня 2014 року.

З'ясувалося, що Карпюк брав участь у зустрічі очільників сил, які увійшли до "Правого сектору". Радились, як запобігти анексії Криму. До чого дійшли - свідчення розходяться. Та в результаті Карпюк поїхав до Росії говорити з кимось із наближених до Путіна осіб. Одразу після перетину кордону його затримали.

Карпюка супроводжував на той момент керівник Київської обласної організації "Правого Сектору" В’ячеслав Фурса. Його теж затримали, але звільнили за 15 діб завдяки втручанню Медведчука. Ця деталь разом із багатьма іншими викликає багато питань щодо ролі Фурси у полоні Карпюка.

Журналістка Настя Станко, яка присвятила дослідженню справи Карпюка й Клиха багато часу, писала у своєму профілі на Facebook: "Вийшло, що Миколу таки підставили".

Схожий висновок зробив і адвокат Ілля Новіков. У своєму блозі на "Эхо Москвы" він пише, що Карпюк став жертвою чекістської провокації.

А далі були тортури. І Клих, і Карпюк їх детально розписали в листах до Європейського суду з прав людини. Їх били током, підвішували, били. Таким чином з них вибили потрібні свідчення про те, що вони не тільки самі воювали в Чечні, але й бачили там Яценюка.

Після того, як Микола Карпюк зрозумів, що обмовив невинних людей, він навіть намагався покінчити життя самогубством. Та цвях, який він знайшов у камері, в нього відібрали. А потім у нього з'явився нормальний адвокат. Зараз обоє вже відмовились від своїх свідчень.

За весь час перебування за гратами до Карпюка й Клиха не пускали представників українського посольства.

"За всі ті 18 місяців, що вони (Клих і Карпюк. – Авт.) перебувають у СІЗО, від наших дипломатів було 21 звернення про дозвіл їх відвідати, та нам відмовили. До них лише нещодавно допустили адвоката", - розповів в інтерв'ю Еспресо.ТВ генеральний консул Генконсульства України в Ростові-на-Дону Віталій Москаленко.

Напад і захист

Уся справа будується на свідченнях одного єдиного свідка – українця Олександра Малофеєва. Це людина, як то кажуть "складної долі". Але, що, напевно стало ключовим для слідчих, у нього на тілі є наколки з тризубами, свастиками та символікою УНА-УНСО.

Відомо, що Малофеєв жив у Криму. Вчинивши там кілька розбійних нападів, він потрапив до в'язниці, відсидів і поїхав до матері в Новосибірську область Росії. Там у 2009-му за вбивство жінки під час розбійного нападу та суміжні злочини він отримав 23 роки тюрми. А згодом його залучили ще й до справи про унсовців, які воювали в Чечні.

Адвокат Станіслава Клиха Марина Дубровіна розповідала, що Малофеєв вже 6 років сидить в одному із СІЗО Челябінська. Він наркозалежний, в нього туберкульоз, ВІЛ 4 стадії, гепатит В і С. Зрозуміло, що змусити його до потрібних свідчень – нескладна справа.

Малофеєв вже визнаний Шатойським районним судом Чечні винним у вбивстві російських солдат. Йому дали 24,5 роки – з урахуванням попереднього строку. Малофеєв пішов на угоду зі слідством і дав потрібні свідчення.

"Ну, наприклад, взяти по тому ж першому штурму Грозного зі мною був той же Микола Карпюк, Музичко, Корчинський Дмитро, Клих, брати Тягнибоки, Яценюк, який в даний момент прем'єр-міністр України", - розповідав закусюючи губу Малофеєв журналістці "Грозный-ТВ".

Що тішить, адвокатам Карпюка й Клиха вдалося домогтися суду присяжних. На них, як вважають юристи, тиснути важче, аніж на суддю.

І Карпюк, і Клих настроєні по-бойовому. Так, Маріна Дубровіна на запитання "Громадського ТБ", які терміни може просити обвинувачення, сказала: "Ну, точно у нас будуть більші, ніж у Сенцова (його засудили на 20 років. – Авт.), але я кажу Стасу: ми не маємо здаватись".

Не здається і Карпюк. Ілля Новіков написав у блозі, що українець – "міцний козарлюга з розумними колючими очима".

Сестра Надії Савченко Віра вже опублікувала перше фото з процесу над Клихом і Карпюком.

Будемо сподіватись, що українське МЗС не залишиться осторонь цього процесу і допоможе закидати російський суд доказами невинності Карпюка й Клиха. Поки що ж міністр закордонних справ написав твіт на підтримку українських в'язнів.