Американське цунамі: Трамп і Клінтон за крок до перемоги

Хілларі Клінтон та Дональд Трамп майже не залишили шансів конкурентам позмагатися за президентство

Чергові праймеріз пройшли одразу в п'яти американських штатах у вівторок, 15 березня. Це Флорида, Огайо, Північна Кароліна, Іллінойс та Міссурі. Перші два – дуже важливі для кандидатів густонаселені регіони. Для штабів Клінтон і Трампа це була переможна ніч, хоча шанси програти номінацію на головного кандидата від демократів та республіканців у них ще лишаються.

Результати демократів

Колишній держсекретар перемогла у чотирьох штатах. У Флориді, Огайо та Північній Кароліні вона отримала дуже переконливі результати порівняно зі своїм конкурентом Берні Сандерсом. В Іллінойсі перемога не така вражаюча – екс-держсекретарю вдалося відірватися від соціаліста лише на 1,8%. У Міссурі на момент написання цього тексту переможець ще не визначився. За результатом підрахунку 99% відданих голосів, різниця між Клінтон та Сандерс становила 0,2% на користь Хілларі.

Таким чином, констатують американські журналісти, Сандерсу не вдалося закріпити нещодавню несподівану перемогу в Мічигані. Там він буквально вирвав її з рук Клінтон. Але тепер це виглядає не як позитивна для соціаліста тенденція, а прикра похибка.

Шанси перемогти у Сандерса все ще лишаються, але для цього йому потрібна переконлива перемога у низці штатів. Та навіть якщо соціаліст програватиме, зазначає CNN, більшість аналітиків переконана, що він лишатиметься в грі ще кілька місяців.

Варто нагадати, що на початку перегонів ніхто й не сподівався, що Сандерс стане реальною загрозою для Клінтон. Після вдалого старту кількість його прихильників і донорів зростає, так що сюрпризи ще можливі.

Результати республіканців

Дональд Трамп продовжує лишатися лідером за кількістю перемог на праймеріз. Цього разу він переконливо переміг у трьох штатах: Флориді, Північній Кароліні та Іллінойсі. В Огайо він програв тамтешньому губернатору Джону Кейсіку, який випередив його майже на 11%. Це перша перемога Кейсіка, який досі не вважався серйозним конкурентом мільярдера.

У Міссурі та ж сама історія, що й з демократами – голоси все ще рахують і переможець досі не визначився, бо Тед Круз і Дональд Трамп отримали майже однаковий результат.

Рубіо вилетів

Найбільшою несподіванкою вівторкових праймеріз став розгромний програш сенатора Марко Рубіо у своєму рідному штаті Флорида. Він поступився не одним-двома процентами, а майже двадцятьма. За Трампа проголосували 45,8%, а за Рубіо – 27%. Це сталося попри те, що на антирекламу Трампа і рекламу Рубіо у штаті було витрачено гігантську суму – $15,6 млн.

"Принизлива поразка на рідній землі у Флориді покінчила з мріями про Білий Дім сенатора Марко Рубіо, який свого часу проголошувався рятівником Республіканської партії", – констатує телеканал CNN.

Читайте також: Трампу оголосили війну на два фронти

Програвши у власному домі, Рубіо вирішив добровільно зійти з дистанції.

"Америка в епіцентрі справжнього політичного шторму, справжнього цунамі, і ми бачимо, як воно насувається. Ми на правильному боці, але цього року не будемо на боці переможців", - сказав політик у прощальній промові своїм прихильникам.

Молодий сенатор (йому 44 роки) до цього спромігся виграти лише в одному штаті – Міннесоті. У республіканців були надії, що син кубинських емігрантів Рубіо зможе принести їм голоси іспаномовних виборців, які традиційно підтримують демократів. Саме їх не вистачило Мітту Ромні для перемоги над Обамою в 2012 році. Це, плюс харизма, вселяло надії в тих, кому однаково не подобаються Трамп і Круз.

Але Рубіо зробив кілька суттєвих помилок, пише вашингтонський журналіст, старший кореспондент англомовної версії телеканала Al Jazeera Алан Фішер.

Під час дебатів у Нью-Гемпширі він отримав прізвисько "рубіобот" за повторювання одних і тих самих завчених фраз. Другою помилкою стало переключення на критику Трампа з особистими нападками, типу припущень, що раз у нього маленькі пальці, то й дещо інше теж невеличке.

"Людям не сподобалося те, що вони почули і вони покарали сенатора з Флориди", – пише Фішер.

Чи переможе Трамп

Російський опозиціонер Гаррі Каспаров стверджує, що Трамп матиме дружні стосунки з Володимиром Путіним, бо в них є одна суттєва спільна риса – діяти, керуючись правом сили.

"Найбільш чітка та небезпечна подібність у Трампа та Путіна – це авторитарний інстинкт, благоговіння перед силою, а не цінностями, які нею керують. Трамп вихваляв не лише Путіна за його "силу", але й інших тиранів", - пише російський опозиціонер у статті для журналу Newsweek, опублікованій 15 березня.

Американські експерти не такі категоричні. Вони наголошують на тому, що змістовних коментарів щодо своєї зовнішньої політики Трамп не давав, і наразі не зрозуміло, які радники формуватимуть йому зовнішньополітичну стратегію. Тому висновки щодо проросійськості Трампа робити зарано, цілком можливо, що з приходом у Білий Дім він змінить риторику.

Читайте також: Хто з кандидатів у президенти США найкращий друг України

До того ж перемога Трампа в боротьбі за номінацію все ще не гарантована. Як пише сайт телеканала NBC, тепер все залежить, чи зможуть виборці, яким не подобається Трамп, об'єднатись навколо іншого кандидата. У квітні починається боротьба за симпатії виборців у північно-східних штатах, і якщо Трамп там програє, то стати фінальним кандидатом від республіканців він не зможе.

Якщо спиратись на опитуванням та результати голосувань на праймеріз, Трамп не має підтримки приблизно у двох третин виборців-республіканців. Теоретично, вони можуть підтримати одного з двох конкурентів мільярдера – сенатора з Техасу Теда Круза або Джона Кейсіка.

Проблема в тому, що агресивний Круз багатьом також не подобається. "Він на другому місці за кількістю завойованих делегатів, але так само, як люди не люблять Трампа, так само вони не люблять Круза", – пише Алан Фішер.

Джон Кейсік досі показував слабенькі результати. Як пише The Washington Post, губернатор вірить, що перемога в Огайо фундаментально змінить динаміку перегонів у республіканців і сили, налаштовані проти Трампа, почнуть гуртуватися навколо нього, особливо після того, як вибув Рубіо. Але Кейсіку треба довести, що він придатний до забігу на довгу дистанцію.

Як зазначає видання, переможну ходу Трампа може зупинити партійний з'їзд республіканців, який проходитиме в липні у Клівленді. Але для цього хтось із йог конкурентів – Круз чи Кейсік – мають заручитися підтримкою вагомої кількості делегатів. Тобто треба не просто вигравати праймеріз, а вигравати з суттєвим відривом.

Трамп уже назвав ці плани конкурентів сміхотворними. А в штабі Клінтон активно працюють над планами боротьби з мільярдером, вважаючи його найбільш ймовірним своїм опонентом у фінальному забігу. Він, нагадаємо, стартує у серпні.