Трампу оголосили війну на два фронти
Одіозний кандидат у президенти США Дональд Трамп перестав бути посміховиськом і перетворився на загрозу, проти якої гуртують сили як демократи, так і республіканці
Перший день весни – важливий день в американських президентських перегонах. На нього припав супервівторок – день, коли праймеріз проходять одразу в більш ніж десяти штатах. Зважаючи на такий масштаб, їхні результати вирішальні для номінантів як від Республіканської, так і Демократичної партії. Як і прогнозувалося, найбільше перемог мають Дональд Трамп і Хілларі Клінтон.
Читайте також: Хто з кандидатів у президенти США найкращий друг України
Результати такі: Клінтон перемогла в семи штатах, а її конкурент Берні Сандерс – у чотирьох. Трамп переміг в семи штатах. Його перший конкурент Тед Круз переміг в рідному Техасі, а також в Оклахомі та на Алясці. Другий конкурент Марко Рубіо – лише в Міннесоті. Це взагалі перша його перемога на праймеріз.
Ще два кандидати від республіканців не отримали жодних перемог – Джон Кейсік та Бен Карсон. Другий вже заявив, що все одно продовжить перегони.
Для республіканців наступив вирішальний момент: вони мають або змиритись з тим, що від їхньої партії на вибори піде Дональд Трамп, або сконцентруватись на спільних атаках проти мільярдера, не відволікаючись на конкуренцію між собою.
Що не так з Трампом?
Дональд Трамп є безумовним лідером для багатьох рядових прихильників республіканців. Більш того, за нього готові голосувати й ті, хто раніше не висловлював симпатій щодо американських консерваторів. Мільярдер, що заробив свої статки будуючи житлові комплекси, торговельні центри, готелі й казино, вдало використовує зростання незадоволення американців традиційними політиками.
"Сердиті американці асоціюють себе, якщо мають праві погляди, з Трампом або ж інколи з Крузом, а якщо ліві – з Сандерсом. Це, звісно, дуже різні люди, але вони сердиті через спільні причини. Зокрема, через те, що не ростуть, або ростуть зовсім незначно їхні доходи. Також через безробіття. Багато хто вірить в те, що реальні показники безробіття набагато вищі за офіційні цифри і уряд бреше", – розповів Еспресо.TV науковий співробітник Центру Трумена Джоб Хеннінг.
Трамп грубий, нетолерантний шоумен, який грає на примітивних страхах виборців. Він обіцяє збудувати стіну на кордоні Мексики, депортувати нелегалів, ввести тимчасову заборону на в'їзд до країни мусульман і зменшити платню робітникам, щоб покращити конкурентоспроможність американської промисловості.
"Зараз ми бачимо, як починає руйнуватися стратегія гегемонії еліт. Що цікаво, це те, що саме республіканці створили передумови для успіху Трампа. Саме республіканці 8 років роздмухували полум'я правого, ксенофобського, антимусульманського популізму, демонізуючи Обаму. І тепер вони не можуть контролювати популістські сили, які самі ж звільнили", - розповів Еспресо.TV постдокторант Центру дослідження Росії та Східної Європи в університеті Піттсбургу Шон Ґіллорі.
В Україні до Трампа ставляться насторожено через взаємні реверанси з Путіним. Втім, яким він буде у питаннях зовнішньої політики ще не зрозуміло, оскільки всі його висловлювання поки що неконкретні.
Отже, Трамп має загальну підтримку республіканців?
Зовсім ні. Але проблема в тому, що проти мільярдера грає не один конкурент, а кілька, тому голоси тих, кому не подобається Трамп, розпорошені. У демократів змагання йдуть лише між двома номінантами: екс-держсекретарем Хілларі Клінтон та демократом-соціалістом і сенатором від штату Вермонт Берні Сандерсом.
До супервівторка Трамп уже виграв голосування на праймеріз в трьох з чотирьох штатів. Мовою цифр це виглядає так: в Айові (поки що єдиному штаті, де Трамп програв) він набрав 24,3%. У Нью-Гемпширі – 35,3%, у Неваді – 46,1% і в Південній Кароліні – 32,4% виборців. Приблизно такі ж результати він має в штатах, де проходили праймеріз 1 березня. Таким чином, можна припустити, що його підтримує не менше третини всіх виборців республіканців.
Головні конкуренти мільярдера Марко Рубіо та Тед Круз мають результати приблизно по 20-25% кожен. Крім того, десь по 7-10% набирали Джон Кейсік, Бен Карсон та Джеб Буш – по 7%. Робимо висновок, що десь дві третини республіканців (більшість) проти Трампа.
Чи є шанси, що республіканці об'єднаються проти Трампа?
В американських ЗМІ вже зустрічаються тексти, автори яких нарікають, що Марко Рубіо та Тед Круз б'ються одне з одним, замість того, щоб спільно атакувати Трампа.
Останні дебати перед супервівторком засвідчили протилежне – на них Круз та Рубіо спільно накинулись на Трампа, критикуючи його політику щодо мігрантів, охорони здоров'я та манеру висловлюватись.
До речі, перехід на особистості під час політичних суперечок – то не лише українська традиція. Американські кандидати залюбки прискіпуються до зовнішнього вигляду опонентів, манери говорити та рухатись. Рубіо, зокрема, дошкуляв Трампу закидами про те, що він весь час повторює сам себе. Трамп називав його "маленький Марко Рубіо" та імітував його манеру пити воду маленькими ковточками й часто витирати спітніле чоло.
"Марко Рубіо за допомогою Теда Круза розпочав атаку на бізнесові рекорди та політичну проникливість, що може потенційно радикально струснути президентські перегони республіканців", - звітує про хід дебатів газета The Guardian.
Втім, поки що не зовсім зрозуміло, чи ця коаліція Рубіо та Круза проти Трампа тимчасова, або ж вони домовились протидіяти супернику й надалі. Принаймні після перемоги в Техасі Тед Круз закликав усіх інших кандидатів об’єднатися саме навколо нього.
Ще одна проблема в тому, що з єдиним кандидатом проти Трампа не визначилась верхівка республіканців. Круз їм не подобається через агресивність та непередбачуваність, а Рубіо вважається занадто молодим і недосвідченим.
"Десятки сенаторів від Республіканської партії все ще на бокових лініях", - зазначає The Washington Post.
А поки республіканці граються у взаємне знищення, в передвиборчому штабі Хілларі Клінтон розпочали масштабну підготовку до протистояння з Трампом.
Клінтон проти Трампа
Газета The New York Times ґрунтовно дослідила плани штабістів Клінтон. Журналісти поспілкувалися з більш ніж двома десятками радників, стратегів та близькими союзниками Клінтон. З'ясувалось, що їй допоможуть грати проти Трампа її чоловік та екс-президент Білл Клінтон та діючий президент Барак Обама.
Одна з головних проблем, яку має колишній держсекретар у боротьбі з Трампом – його непередбачуваність. Колишній держсекретар звикла керуватись детальним стратегічним планом, а Трамп схильний до спонтанних рішень та заяв.
"Хілларі збудувала великий танкер, але їй доведеться протистояти сомалійським піратам", – метафорично описав ситуацію старший стратег екс-президента Джорджа Буша в 2004 році Меттью Доуд.
Газета пише, що боротьба проти Трампа розгорнулась одразу по багатьом напрямкам. Юристи копають подробиці щодо його бізнес-імперії: судові справи, звіти про сплату податків тощо. Мільярдер вже не раз стикався зі звинуваченнями в тому, що використовував на своїх об'єктах працю мігрантів.
Крім того, Трампу малюють непривабливий імідж, який матиме три складові. Перша – безжальний бізнесмен, що пригнічує робітничий клас, і до якого він зараз апелює. Друга – ненависник жінок. Мільярдер багатьом запам'ятався своїми брудними натяками на те, що одна з ведучих критикувала його, бо мала місячні. Третя – вибуховий темперамент, що робить Трампа небезпечним на посаді головнокомандувача.
Таким чином, одіозному бізнесмену, який вирішив зайняти Білий дім, для реалізації своїх планів треба отримати мінімум дві значні перемоги. Спершу він має розбити своїх конкурентів у Республіканській партії. А потім перемогти опонента від демократів, яким, дуже ймовірно, буде досвідчена в політичних баталіях Хілларі Клінтон.
- Актуальне
- Важливе