Мрія про заборону абортів. Чому польські жінки звітують владі про місячні

Польща вкотре повернулася до "улюбленої теми" лівих і правих – легальності абортів

"Шановна пані Прем'єр, сьогодні болів лівий яєчник. Думаю, в мене овуляція".

"Шановна Беато Шидло і Episkopat News, я зазвичай корчусь у болях, але протягом останніх місячних не відчула нічого. Чи я грішу?"

"Займаюсь сексом, однак пішли місячні, а отже, не вагітна. Чи за це теж закон передбачає покарання?"

Такі повідомлення сиплються на голову польської прем'єр-міністра Беати Шидло упродовж кількох днів. Кому що болить під час менструації, хто коли був на огляді в гінеколога і як довго триває цикл, - такі інтимні подробиці надсилають польки своєму прем'єру на мейл, у Twitter і Facebook.

Днями Польща вкотре повернулася до "улюбленої теми" лівих і правих – легальності абортів.

60 років від легалізації до заборони абортів

Питання державного контролю за найінтимнішою сферою життя громадян у Польщі постає не вперше. На сьогодні польське право є одним із найбільш суворих стосовно переривання вагітності: це дозволяють лише у трьох випадках (загроза життю і здоров'ю жінки, несумісний із життям стан плоду, зґвалтування та інцест).

Востаннє аборти були повністю легальними у часи соціалізму, коли у 1956, слідом за СРСР, переривання вагітності дозволила і Польща. Тоді для деяких жінок це стало своєрідною альтернативою контрацепції.

Законодавство у сучасному вигляді було прийнято у 1993 році, незадовго після здобуття незалежності. У 1996 році закон дозволив лікарям вдаватися до "клаузули совісті" – заяви про відмову виконувати медичне втручання, якщо це суперечить моральним принципам.

На підставі цього лікарі-католики можуть відмовитися навіть від легальних абортів, однак зобов'язані направити пацієнтку до лікаря чи клініки, де втручання буде здійснено.

Один лікар, що змусив народжувати

"Лікарі боялися нам її показати," – розповідають Яцек і Агнєшка в інтерв'ю виданню Gazeta Prawna у роковини народження і смерті їхньої дитини. У 2014 році немовля народилося з гідроцефалією, йому бракувало частини черепної коробки, замість носа був отвір, тріщини кості щоки, витеклі очі без повік. Агонія тривала 10 днів.

Ряд лікарів визначив стан плоду як "несумісний із життям", однак подружня пара про це не знала і тому не зробила аборт. Як вважають Яцек і Агнєшка, професор Богдан Хазан, директор шпиталю Святої Родини у Варшаві, знав про вади плоду від початку, але свідомо затягував до моменту, коли легальне переривання вагітності не було можливе і не направив пацієнтку до інших лікарів.

Професор Хазан звернувся до клаузули сумління і заявив, що спрямоване на вбивство дитини діяння є неправильним. Пізніше лікар втратив посаду і оплатив штраф 70 тис. злотих, але вже у 2016 році прокуратура закрила справу "за відсутністю складу злочину".

У 2014-му ця історія сколихнула всю Польщу. Думки поділилися: на підтримку лікаря виступили консервативні і католицькі кола, на підтримку батьків – феміністичні, ліберальні і такі, що виступають за право жінки мати вибір (pro choice). Сьогодні Хазан агітує за повну заборону абортів, називаючи їх "голокостом ненароджених дітей".

400 тисяч за заборону абортів

Тема заборони абортів вкотре з'явилася у польському публічному просторі у середині березня. Спікер парламенту отримав повідомлення про створення Комітету законодавчої ініціативи "Стоп абортам" разом із тисячею підписів громадян, що її підтримують. Комітет має три місяці, щоб зібрати ще 100 тис. для внесення законопроекту на розгляд парламенту.

Востаннє це питання розглядалося у вересні 2015 року. Тоді ініціатори зібрали понад 400 тис. підписів проти абортів за будь-яких обставин. Голосування проходило в емоційній атмосфері і з майже рівним розподілом голосів: 206 депутатів "проти", 178 "за" і 10 утрималося.

"Проти" виступали представники нинішньої опозиції із "Громадянської платформи", підтримували ініціативу представники нинішньої влади із "Права і справедливості".

Протест противників абортів. Написи на плакатах: "Стоп абортам", "Стоп гендер". Фото: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Питання повної заборони з'являється у Польщі регулярно – упродовж останніх п'яти років активістам майже щороку вдавалося назбирати необхідну кількість підписів.

Представники руху "за життя" (pro life) вважають неприпустимим відбирання життя ненародженим, називаючи існуючу практику "євгенічними абортами" і окреслюючи ненароджених дітей як "суспільну групу, що найбільше піддається дискримінації".

За повну заборону абортів традиційно виступає католицький костел. "У 1050 річницю хрещення Польщі звертаємося до всіх людей доброї волі, до віруючих і невіруючих, щоб вжили заходів, що мають на меті повну правову охорону життя ненароджених," – зазначається у листі Президіуму конференції Єпископату Польщі "щодо повної охорони життя людини", зачитаному 4 квітня 2016 року. Батькам дітей із особливими потребами та зачатих у результаті ґвалту церква пропонує надавати значну допомогу від держави.

Підтримку громадянській ініціативі висловило і керівництво країни. Прем'єр Беата Шидло заявила 31 березня, що виступає за повну заборону абортів. Пізніше уточнила, що це є лише її особистою думкою. Лідер правлячої партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський сказав, що як католик проголосує за охорону життя від самого зачаття.

Додав, що в його партії немає дисципліни щодо голосування у питаннях світогляду, однак висловив упевненість, що "переважна більшість, а може, і ціла партія" підтримає законопроект.

80% поляків проти, кілька тисяч на демонстраціях "проти катування жінок"

Проведене на початку березня опитування свідчить, що 80% поляків підтримують легальність аборту у випадку загрози життю жінки. 73% опитаних допускають таку можливість, якщо дитина була зачата у результаті зґвалтування.

53% вважають переривання вагітності допустимим у разі неповноцінності дитини. При цьому, 75% і 75% поляків виступають проти абортів у зв'язку зі складною матеріальною чи особистою ситуацією, а також із небажанням мати дітей.

На минулих вихідних кілька тисяч поляків у різних містах вийшли на демонстрації "проти катування жінок". Символічним атрибутом став вішак для одягу: саме він стане знаряддям для підпільних абортів, стверджують організатори. Серед інших гасел протесту – "Make love, not PiS" (PiS – польська абревіатура для правлячої партії "Право і справедливість") та "Аборт уряду".

Протест проти заборони абортів під польським сеймом 3 квітня 2016 року. Напис на плакаті: "Пекло жінок триває".Фото: Kuba Atys /AG

Вішаки опинилися також на деревах довкола будинку парламенту і у посилках на адресу прем'єр-міністра. "Депутати хочуть катувати польських жінок, відправляти їх у в'язницю [...] Хочуть перетворити Польщу на пекло, де жінку після викидня буде допитувати прокурор", - зазначається на сторінці події у Facebook. У неділю група жінок демонстративно вийшла із костелу святої Анни у Варшаві під час виголошення листа біскупів у справі заборони абортів.

Активісти чіпляють вішаки для одягу на дерева довкола будівлі парламенту на знак протесту проти заборони абортів 3 квітня 2016 року. Фото:gazeta.pl

 

W kościele św. Anny w Warszawie wierni tak zareagowali na odczytywanie listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o aborcji. Były tam również osoby, które wcześniej umówiły się na to, że w ramach protestu opuszczą świątynię podczas odczytywania listu Episkopatu.

Опубликовано Gazeta Wyborcza 3 апреля 2016 г.
Противники заборони абортів демонстративно вихоять із костелк Святої Анни у Варшаві під час богослужіння. 
 

Еспресо.TV розпочинає цикл публікацій про життя нашого найближчого західного сусіда і, за деякими оцінками, нашого найбільшого адвоката у Європі.

Автор циклу, Вікторія Жуган, закінчила магістратуру у Варшаві, стажувалася у "Газеті Виборчій" і співпрацює з польським виданням Kultura Liberalna.

Інші матеріали циклу:

Дорога в Євросоюз. Як Польща обігнала Україну