Дорога в Євросоюз. Як Польща обігнала Україну

31 березня, 2016 четвер
15:00

Як Польща стала членом Євросоюзу і що змінилося у житті нашого західного сусіда за 20 років євроінтеграції

Зміст

- Чуєш, а Швеція – це ж Шенген? – питає мене Бартек. Я повернулася зі Стокгольму у Варшаву і частую польських колег по роботі шведською локрицею.

- Ну і вони ж у Євросоюзі, так? – перепитує Мілош.

Я щиро дивуюся, що громадяни Європейського Союзу не знають про Європу основних речей. Бартек і Мілош у свої 25-30 не мають навіть закордонних паспортів, адже для мандрівок Європою вони більше не потрібні. Більше того, через міграційну кризу польська молодь тепер виступає за повернення кордонів (80% поляків у віці 18-24 років).

Це їхні батьки виступають за глибшу інтеграцію всередині ЄС і дуже добре розкажуть, як у часи соціалістичної Польщі закордонний паспорт видавали тільки на час подорожі (не пояснюючи відмов) і як у часи незалежності ще довго сиділи у чергах на кордонах з Європою. Ті, кому щастило вирватися на Захід, поверталися з імпортними товарами і перепродували вдома.

null

Ринок у Берліні, 1990 р. Поляки, що торгують на ринках, створили "об'єднану республіку мандрівних продавців". Авт. Sławomir Sierzputowski , джерело: afeos.pl

Сьогодні поляки вважають себе повноправними членами європейської спільноти і, здається, забувають, скількох зусиль їм це коштувало протягом майже 20 років.

Хронологія польської євроінтеграції

Польща, на відміну від України, розпочала євроінтеграцію одразу ж після здобуття незалежності у 1989 році.

Вже у грудні 1991 Євросоюз підписав із Польщею так звану Європейську угоду (тодішній аналог Угоди про Асоціацію), що передбачала підготовку до вступу в ЄС. Вже у 1994-му поляки подали заявку на членство.

Підготовку до інтеграції з європейською спільнотою поляки розпочали у 1996-му: спеціально створений Комітет із Євроінтеграції займався адаптацією польського законодавства до європейських стандартів.

У 2003-му на референдумі поляки відповіли на питання: Чи виражаєте Ви згоду на вступ Республіки Польща до Євросоюзу? "Так" надійшло від 77,45% при явці 58,85%.

Членом Євросоюзу Польща стала 1 травня 2004 року, а до зони Шенген долучилася 21 грудня 2007 року.

null

Польський прем'єр Лєшек Міллер та міністр закордонних справ Влодзімєж Чімошевич підписують Угоду про приєднання до ЄС в Афінах 16 квітня 2003 року.

Брюссель виділяв кошти і вимагав реформ

Їдучи блискучими і швидкими потягами Інтерсіті і виходячи на новеньких і охайних залізничних платформах, обов'язково наткнешся на табличку, що повідомляє: "Фінансовано із фонду Євросоюзу".

Пройшовши із вокзалу у місто, натрапиш на старовинну садибу, костел, музей чи парк, який також було відновлено, збережено або реставровано "за кошти Євросоюзу". Поспілкувавшись із однолітками, почуєш історії про те, як вони відкрили бізнес за стартовий капітал, отриманий від ЄС.

На більшість євроінтеграційних реформ Польщі виділялися кошти з Брюсселя, що в очах поляків є однією із найбільших переваг євроінтеграції. Подібно як зараз від України, виділяючи кошти, Європа вимагала глибоких структурних змін.

Законодавство потрібно було привести у відповідність до європейського. У сфері підприємництва вимагалася інституційна підтримка малого і середнього бізнесу, щоб той був конкурентним на відкритому ринку Європи, а в аграрному секторі мала прискоритися модернізація. Ще однією умовою було підвищення рівня розвитку бідніших регіонів, і, насамкінець, вимагалося відповідне обладнання східного кордону.

До безвізової зони Шенген Польща змогла вступити тільки у 2007 році.

Ще один плюс, який отримала Польща завдяки вступу до ЄС, – відкриття європейських кордонів. Фермери змогли експортувати яблука на європейський ринок, школярі почали вступати у німецькі вузи, а будівельники і сантехніки почали їздити на заробітки у Норвегію.

Щоправда, вступ до зони Шенген Варшава здійснила не одразу. Польща стала однією із 10 країн, що потрапили у третю хвилю розширення євроспільноти. Це означало зміщення більшості європейських кордонів, а отже, передачу відповідальності за безпеку в нові руки.

null

Робітники прикордонного пункту у польському Чєшині знімають прикордонні знаки 19 грудня 2007. У ніч із 20 на 21 грудня зникне кордон між Польщею та Чехію, на якому знаходиться місто Чєшин. Фото: Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta.

Польща як розпорядник одного з найдовших єврокордонів мала свій "План дій Польща-Шенген", працювати над яким почала ще у 2001. Крім забезпечення належної охорони кордону, мала ще й перейти на Шенгенську Інформаційну Систему, яка дозволяє усім країнам спільноти користуватися єдиною прикордонною базою даних.

У період між вступом до ЄС і вступом до Шенгену поляки їздили до Європи за спрощеними умовами (візи скасували, а печатки ставили безпосередньо на кордоні), а омріяне відкриття кордонів відбулося вже у 2007.

Перехід на євро відклали "до ніколи"

Хоч у мережах польських гіпермаркетів протягом останніх 5 років можна розплатитися євро, про перехід на загальноєвропейську валюту у Польщі говорять зі скепсисом. На офіційному рівні не призначена навіть дата "євроїзації".

До 2009 року більшість поляків сподівалися на перехід, розраховуючи на дешевші кредити і втрату необхідності сплачувати за обмін валют. Коли ж світова криза мало не знищила економіки найслабших країн єврозони, поляки вирішили почекати.

Сьогодні перехід на спільну валюту лякає поляків економічною нестабільністю спільної економіки і необхідністю "платити за греків". З іншого боку, економіка Польщі і досі не сягнула рівня Німеччини чи Швеції, тож у зоні євро все одно може залишитися неконкуренційною.

Польський ринок праці міг би похитнутися через необхідність підвищити зарплати до рівня європейських, що у свою чергу може спричинити безробіття або ухилення від сплати податків.

"Добре бути у Євросоюзі"

Колишній міністр Лєшек Міллер упевнений, що від вступу до ЄС Польща тільки виграла. У 2001-2004 роках його уряд працював над адаптацією законодавства і проводив переговори з ЄС щодо умов вступу.

"Протягом цих 10 років Польща точно змінилася у кращий бік, хоча можна було осягнути вищого рівня економічного зростання", - прокоментував він у 2014 році порталові Onet.pl.

Щорічний парад Шумана у Варшаві, організований прихильниками Євросоюзу

Колишній депутат Войчех Вєржейський перед референдумом у 2003 році керував кампанією проти приєднання до Євросоюзу. Сьогодні говорить: "Добре, що ми у Євросоюзі".

Політик обвинувачує уряд Міллера у "жахливих умовах", на яких Польща входила до спільноти, і стверджує, що можна було досягнути більшого.

Хоч у 2015 року до влади прийшла євроскептична партія "Право і справедливість", 84% поляків і досі підтримують членство у ЄС.

Еспресо.TV розпочинає цикл публікацій про життя нашого найближчого західного сусіда і, за деякими оцінками, нашого найбільшого адвоката у Європі.

Автор циклу, Вікторія Жуган, закінчила магістратуру у Варшаві, стажувалася у "Газеті Виборчій" і співпрацює з польським виданням Kultura Liberalna.

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
10:21
Ексклюзив
На демонстрації в підтримку України у Вашингтоні було багато американців, - комунікаційний директор United Help Ukraine в Україні Вісіч
10:09
Бундестаг
У Німеччині розпочалися вибори до Бундестагу: лідирує проукраїнський кандидат на посаду канцлера
10:05
OPINION
Будь-яка угода з Путіним не повинна знецінювати жертви
10:03
росія, санкції
Велика Британія має намір оголосити "найбільший пакет" санкцій проти РФ 24 лютого, - ЗМІ
10:02
OPINION
Упоратися з Путіним можна лише єзуїтським проактивним способом
09:44
Естонія
Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України: що увійшло
09:29
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Ізраїль відмовився звільняти палестинських в'язнів, стверджуючи, що ХАМАС не виконав умов перемир'я
08:38
Оновлено
РФ запустила ударні дрони по Україні: уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка
08:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 138 із 267 "шахедів", 119 безпілотників були локаційно втрачені
08:19
Минулої доби на фронті зафіксовано 112 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни провели 34 штурми
08:02
OPINION
Перемовини, зливи та хитрі плани
07:33
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
07:00
"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рогу: є загиблий та двоє постраждалих
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
Більше новин