Чи врятує Франція Євро-2016 від терористів

Які Франція вживає заходи, щоб запобігти терактам під час чемпіонату Європи з футболу

Атака на футбол

Коли Францію обрали господаркою чемпіонату Європи-2016 з футболу, турнір не обіцяв організаторам суттєвих труднощів. На відміну від попереднього Євро-2012 в Україні та Польщі, що супроводжувалося постійною колотнечею зі зривом термінів будівництва стадіонів, готелів, автошляхів та занепокоєнням європейських вболівальників про власну безпеку.

Перед нинішнім чемпіонатом Європи в УЄФА почувалися спокійно, адже у Франції й так були сучасні арени, розвинена інфраструктура та найвищі безпекові стандарти. Принаймні, так здавалося.


Але ілюзії розвіялися. Все змінилося після 13 листопада минулого року, коли Париж зазнав найжорстокішої у своїй історії терористичної атаки, яка забрала 130 життів.


Найбільше загиблих виявилося у клубі "Батаклан", де було вбито 90 людей. Напади також сталися на декілька кафе та ресторанів і головну арену Євро-2016 – "Стад де Франс" у паризькому передмісті – Сен-Дені, де відбувався товариський матч між збірними Франції та Німеччини.

На щастя, смертники не мали квитків на гру та не змогли пробратися на трибуни, підірвавшись у барі поблизу арени та холі стадіону, внаслідок чого одна людина загинула, а 53 було поранено. Навіть страшно собі уявити, якими були б наслідки, якщо б вибух стався безпосередньо на заповненій вщерть 80-тисячній арені.

Сама гра, за якою з трибун спостерігав президент Франції Франсуа Олланд та глава МЗС Німеччини Франц-Вальтер Штанмайєр, перервана не була, аби уникнути паніки - глядачів поступово евакуювали з трибун оголосивши пожежну тривогу.

За кілька днів через терористичну загрозу було скасовано дві товариські зустрічі між Бельгією та Іспанією у Брюсселі, звідки до Парижу прибули терористи, а також Німеччиною та Голландією у Ганновері.

Надзвичайний турнір

Через теракти у Франції оголосили надзвичайний стан, термін дії якого вже продовжували тричі, а останнім пролонгуванням поширили й на весь чемпіонат Європи, який триватиме з 10 червня до 10 липня.

Цей стан дає правохоронцям суттєві додаткові повноваження – вони можуть обмежувати пересування людей, забороняти масові зібрання, закривати публічні заклади, доглядати особисті речі громадян, проводити у будь-який момент обшуки в оселях французів та застосовувати до підозрілих осіб домашній арешт.

Запровадження таких суворих заходів – це своєрідний компроміс. Адже французькі опозиційні політик, зокрема Марі Ле Пен, закликали взагалі відмовитися від проведення турніру. А голова виконавчого комітету УЄФА Джанкарло Абете наприкінці минулого року не виключив можливості, що частину матчів чемпіонату Європи доведеться провести за порожніх трибун.

Втім місцевий оргкомітет був категорично проти, а вболівальники зі всього світу уже забронювали та придбали квитки на матчі, тож від таких радикальних кроків в УЄФА вирішили відмовитися.

Безпрецедентні заходи

Натомість, під час Євро-2016 буде вжито безпрецедентних заходів безпеки, яких ще не бачила жодна футбольна континентальна першість у історії.


Під час турніру порядок забезпечуватимуть 77 тисяч поліцейських, жандармів і спецназівців та 13 тисяч представників приватних охоронних структур. Ця 90-тисячна армія працюватиме на матчах, поблизу стадіонів та у фан-зонах.


Небо над стадіонами буде безпольотною зоною. На входах на арени і фан-зони будуть розташовані металодетектори. Туди не пускатимуть людей з великими сумками та влаштують трирівневий контроль, наближений до того, що проходять пасажири перед авіарейсами.

Приміром на "Стад де Франс" безпеку під час матчів охоронятиме 1 тисяча поліцейських. Стільки ж правоохоронців працюватиме у найбільшій фан-зоні на Марсовому полі перед Ейфелевою вежею у Парижі, яка здатна прийняти 90 тисяч вболівальників.

Загалом же фан-зони облаштовано й інших містах, які приймуть матчі Євро-2016 - Марселі, Ліоні, Ліллі, Лансі, Бордо, Сент-Етьєні, Ніцці та Тулузі. Очікується, що під час чемпіонату Європи Францію відвідають 2,5 мільйонів вболівальників.

Загроза на роки

Попри усі вжиті заходи терористична загроза під час турніру нікуди не зникла. Це був змушений був визнати й Франсуа Олланд.

"Так, загроза існує. І я не був би президентом, якби не попередив вас про неї. Ця загроза тут надовго. Тому ми повинні вжити всіх доступних нам застережних заходів, щоб Євро-2016 пройшло успішно", - сказав Олланд.

Підтвердив, що чемпіонат Європи є привабливою мішенню для терористів і шеф французької внутрішньої розвідки Патрік Кальвар, який заявив, що "Ісламська держава" планує під час турніру здійснити теракти.


Як з'ясувалося, саме об'єкти Євро-2016 були початковою метою терористів, які влаштували вибухи у брюссельському метрополітені та аеропорту, унаслідок яких загинуло 32 людини. У цьому зізнався один з терористів - Мухаммед Абріні.


За його свідченнями, рішення влаштувати вибухи в столиці Бельгії було спонтанним та ухваленим через арешт одного з організаторів паризьких терактів - Салаха Абдельсалама.

Більше того - у комп'ютері Абдельсалама знайшли дані, які свідчать про підготовку терактів 11 червня у Марселі, де зустрінуться збірні Англії та Росії. Британські правоохоронці зазначили, що атаки планувалися у місцях, які належним чином не охоронятимуться – ресторанах та барах де відпочиватимуть фани перед грою.

Слабкі місця

Між тим слабкі місця знайшлися й на самих об'єктах Євро-2016. 21 травня поліція та служби безпеки влаштували генеральну репетицію перед чемпіонатом Європи під час фінального матчу Кубку Франції між ПСЖ та "Марселем", який відбувався на "Стад де Франс". Виявилася вона провальною, адже попри суворі заходи та трирівневий контроль, вболівальникам вдалося пронести на трибуни димові шашки та файєри.

До всього ще й у ході перевірки співробітників приватних охоронних структур, які будуть задіяні на Євро-2016, з'ясувалося, що 82 їхні співробітники виявилися потенційними терористами.

А з початком турніру поліція змушена відвертати увагу на неадекватних фанів. У Марселі 9 травня вже стався інцидент за участю двох сотень підігрітих алкоголем англійських фанів, які влаштували сутички з місцевими мешканцями та розтрощили кілька ресторанів та барів.

Між тим, очікується, що у день матчу між Англією та Росією у місті буде 150 тисяч британських вболівальників, а також натовпи росіян, які під час Євро-2012 запам'яталися масовими сутичками з польськими фанами перед грою своїх збірних у Варшаві.

Тож виклики перед французькими правоохоронцями стоять величезні. Чи впораються вони з ними стане відомо вже найближчими днями.