Продати все. Скільки хоче заробити Україна на приватизації-2016

Що готова продати держава, щоб залучити до бюджету мільярди гривень та отримати прихильність інвесторів

На 2016 рік покладаються великі надії, як на рік масштабної приватизації держкомпаній. Поки в країні не спостерігається великого припливу іноземних інвестицій, справедлива і прозора приватизація державних підприємств є єдиним фактором відновлення економіки України в 2016 році, категорично висловлюються в ЄБРР.

Дійсно, Фонд держмайна України (ФДМУ) має амбітні приватизаційні плани на 2016 рік. Загалом на приватизацію розглядають близько 450 об'єктів. З них 20 – це великі підприємства, 50 – середні компанії і близько 380 – об'єкти малої приватизації.

Від продажу держкомпаній у 2016 році фонд планує поповнити бюджет на 17,1 млрд грн.

Інфографіка ФДМУ

За перші 3 місяці року від продажу держмайна до бюджету вже надійшло 25,4 млн гривень. Однак ця цифра складає лише 0,15% від запланованої. В ФДМУ такі низькі показники пояснили тим, що велика приватизація ще не розпочалася, ці кошти було отримано від продажу об’єктів малої приватизації та чотирьох пакетів акцій на фондових біржах.


Минулий рік, як відомо, не виправдав очікувань - доходи від продажу держмайна були мізерними - 1% від запланованих.


Всього після приватизації в державній власності має залишитися не більше 300 підприємств.

Одеський припортовий завод

Головним об'єктом для приватизації цього року є 99,6% держпакету акцій Одеського припортового заводу (ОПЗ), конкурс з продажу якого був оголошений 13 червня. Продаж буде проведений у формі аукціону з відкритими пропозиціями ціни.

Одеський припортовий завод - другий за величиною виробник аміаку і карбаміду і третій - з випуску азотних добрив в Україні. Підприємство також здійснює перевантаження хімічної продукції, що надходить з країн СНД на експорт.

Завод є монополістом на загальнодержавному ринку послуг з прийому, охолоджування і перевантаження аміаку.


Згідно з фінансовим звітом, опублікованим на сайті підприємства, ОПЗ закінчив 2015 рік з чистим прибутком 218,5 млн гривень, при цьому в 2014 році підприємство отримало збиток у розмірі 633,2 млн гривень.


Торги по ОПЗ відбудуться 26 липня, початкова ціна становить 13,175 млрд гривень (527 млн доларів за курсом НБУ). Але в МВФ і ЄБРР вважають, що така ціна є завищеною.

У міжнародних організаціях побоюються, що багато авторитетних міжнародних інвесторів, глянувши на ціну, навіть не стануть цікавитися умовами продажу.

"Це підірве довіру іноземних інвесторів до приватизації заводу, а також завдасть шкоди іміджу України та його потенційній привабливості для прямих іноземних інвестицій", - йдеться в листі донорів до українського уряду.

Умови конкурсу приватизації підприємства передбачають участь в ньому не менше 2 учасників, один з яких повинен бути нерезидентом. Крім того, існує законодавча вимога - не допускати до приватизації компанії із Росії.

Однак голова ФДМУ Ігор Білоус впевнений, що попри заборону росіяни таки спробують купити ОПЗ, який є єдиним транспортним шляхом для аміаку з Росії.

"У тому, що вони спробують взяти участь у конкурсі, я не сумніваюся. Інше питання, як ми будемо відпрацьовувати ці спроби. Профільних інвесторів не так багато, ми їх всіх знаємо", - пояснює він. 

При цьому глава Фонду додав, що поки що серед потенційних покупців лише західні компанії, і не просто західні компанії, а ті, які мають хороші позиції на світовому ринку добрив.

Загалом станом на сьогодні близько 10 компаній проявили інтерес до покупки ОПЗ.  Що ж до географії, то це США, Нідерланди, Марокко, Індонезія, Туреччина, Бразилія.

Енергетична приватизація

Цього року на приватизацію також чекають близько 20 великих підприємств в енергетичному секторі, в яких державі належить від 25 до 100% акцій.

Центренерго

Раніше на кінець 2016 року також було заплановано приватизацію "Центренерго". Зараз продаж  компанії перенесли на І кв. 2017 р.

ПАТ "Центренерго" є одним із провідних виробників електроенергії в Україні. Це єдина в країні теплова енергогенеруюча компанія, контроль над якою поки зберігає держава.

Голова Фонду Білоус зазначив, що підготувати до приватизації за півроку такий складний об'єкт як "Центренерго" неможливо. Інший аргумент - продавати підприємство в період опалювального сезону дуже складно.

"Центренерго" дійсно непростий об’єкт для приватизації. Багато котлів компанії працюють на вугіллі марки А (Антрацит), яке видобувається лише на підконтрольних сепаратистам територіях Донбасу.

До складу "Центренерго" входять 3 ТЕС – Трипільська, Зміївська та Вуглегірська, яка знаходиться майже на лінії зіткнення, що також не спрощує продаж активу.

Сумарна встановлена проектна потужність складає 7665 МВт - 14% генеруючої потужності України. Фонд державного майна України розглядає можливість продажу трьох теплових електростанцій, які входять до складу "Центренерго", окремо.

Інфографіка ФДМУ

Обленерго

Державі належить контрольний пакет акцій у 6 обленерго: 70% "Миколаївобленерго" і "Харківобленерго", 71% "Черкасиобленерго", 60% "Запоріжжяобленерго", 51% "Тернопільобленерго", 70% "Хмельницькобленерго".

Продавши всі ці енергокомпанії, Фонд держмайна планує отримати 300 млн грн. 

Інфографіка ФДМУ

Ахметовські ДТЕК

Цікаво, що незадовго до оголошення приватизації 6 енергокомпаній під свій повний контроль намагався взяти олігарх Ринат Ахметов. В цих компаніях 25% акцій належить державі, а контрольний пакет – Ахметову.

Мова йде про те, що ПАТ "Київенерго", ПАТ "ДТЕК Крименерго", ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго", "ДТЕК Західенерго", "ДТЕК Дніпрообленерго", "ДТЕК Дніпроенерго" планувалось переформатувати з публічних на приватні акціонерні товариства. Задля цього були проведені збори акціонерів, під час яких мали розглянути це питання.

Однак, за словами Білоуса, представники ФДМУ зареєструвалися на зборах і не голосували за прийняття цього рішення, завдяки чому воно не було прийнято.

Також у другому кварталі цього року держава має плани продати  Херсонську ТЕЦ, у третьому кварталі – Миколаївську і Одеську ТЕЦ. На четвертий квартал поточного року був запланований продаж Дніпродзержинської ТЕЦ.

Інші гіганти

В цьому році Міністерство агрополітики і продовольства планує передати на приватизацію всі держпідприємства аграрного сектора. Так, на даний момент найдорожче оцінений "Кіровоградський комбінат по випуску продовольчих товарів", в якому державі належить 99,5%. Згідно з даними Фонду держмайна, його вартість складає 22,4 млн грн.

У гірничодобувній промисловості в оцінці вартості наразі лідирує "Львівська вугільна компанія", в якій державна частка 37,6% була оцінена у 82,7 млн грн.

Щодо банківського сектору, Мінфін анонсував вихід із капіталу найбільших державних банків – "Ощадбанку" та "Укрексімбанку", починаючи з середини 2018 року, а також решти банків – вже до кінця 2017 року.

Зокрема на 2016 рік запланована реорганізація або приватизація Державного земельного банку України (Держзембанк), яка має принести бюджету 200-250 млн грн.

Також в 2016 планується приватизувати державний "Український банк реконструкції та розвитку", який встигли оцінити в майже 119 млн грн.

Також на продаж чекає 100-відсотково державний "Президент-готель", вартістю 330,1 млн грн. Однак лідерство цих підприємств у ціні дуже умовне - більшість компаній все ще знаходяться в процесі оцінки. 

Дійсно, на приватизацію держкомпаній уряд покладає великі надії. Це і мільярди гривень бюджетних надходжень, і масовий приїзд в країну іноземних інвесторів. Однак не секрет, що більшість держпідприємств – це зручна годівниця і джерело корупції.І все ще під питанням, чи зможе 2016 рік змінити цю сталу тенденцію.