live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Посадити всіх. Як Ердоган закручує гайки


фото: Reuters
Після провалу спроби заколотників повалити режим Ердогана, турецький президент розпочав репресії проти опонентів та ввів надзвичайний стан

Ердоган оголосив про введення надзвичайного стану на три місяці по всій країні. Рішення було опубліковано вранці у четвер, 20 липня, в Official Gazette, а ввечері схвалено парламентом.

Як повідомляє посольство України в Туреччині, діяти надзвичайний стан починає з 1-ї години ночі п'ятниці, 21 липня. Останній раз надзвичайний стан у частині південно-східних провінцій Туреччини вводився у липні 1987 року і тривав до листопада 2002 року.

Попередження туристам

Посольство України в Туреччині попередило громадян України, які планують поїздки або вже знаходяться в країні, про необхідність завжди мати при собі документи, які посвідчують особу.

Також посольство просить слідкувати за новинами, виявляти пильність та не відвідувати місць проведення мітингів та демонстрацій, без зайвої потреби уникати тривалого перебування в транспортних терміналах (аеропортах, морських портах, залізничних та автобусних вокзалах), адміністративних будівлях, неухильно виконувати законні вимоги правоохоронців або представників місцевої влади.

"Територія престижних готелів добре охороняється і зрозуміло, що на їх території перевірок документів не буде. Зрозуміло, що ходити на пляж готелю з паспортом не обов'язково", - пояснив сайту Еспресо керівник Всеукраїнської асоціації тероператорів Ігор Голубаха.

Та відвідувати масові місця, наприклад, місцеві базари, зокрема, в Стамбулі, він не радить.

Міністерство культури та туризму Туреччини обіцяє, що надзвичайний стан в жодній формі не впливатиме на подорожі та відпустки гостей, які відвідують Туреччину, та не створюватиме жодних перешкод для міжнародного туризму та повітряного сполучення.

Тим не менше, важливо знати, що введення надзвичайного стану розв'язує руки уряду та президенту.

Що передбачає надзвичайний стан

Згідно з конституцією Туреччини, надзвичайний стан дозволяє президенту та уряду ухвалювати рішення без участі парламенту. Останній буде зобов'язаний ухвалювати закони, пов'язані з введенням надзвичайного стану, протягом 30 днів. 

Також Ердоган отримав право обмежувати права та свободи (наприклад, право на свободу зібрань, тобто проведення мітингів), якщо вважатиме це необхідним.

Сам Ердоган у своєму зверненні до народу сказав, що надзвичайний стан - це не синонім військового стану та ніякого обмеження демократії, прав і свобод не буде, пише Daily Sabbah.

За повідомленням турецьких ЗМІ, а також посольства України в Туреччині, надзвичайний стан за турецьким законодавством означає:

 • правоохоронні органи можуть затримати особу на час більше 48 годин;
 • дозволяє владі вводити комендантський час — повний чи обмежений;
 • можливість введення окремих обмежень на проведення мітингів, демонстрацій, зібрань;
 • можливість введення заборони на пересування до окремих місць чи на певний період часу;
 • без спеціального дозволу може вилучатись чи конфісковуватись майно;
 • дозволяється обшук тіла, транспорту, власності та вилучення будь-яких доказів без попереднього погодження;
 • офіцерам поліції дозволяється стріляти в людей, які відмовляються здатися або намагаються відкрити вогонь у відповідь, а також якщо офіцер вважатиме це самообороною;
 • можливе проведення вибіркових перевірок документів;
 • призупинення або заборона різних розважальних заходів;
 • можливість заборони в’їзду/виїзду окремих осіб з Туреччини;
 • посилення контролю ЗМІ. Окремі з них можуть заборонити або обмежити доступ до них;
 • так само влада отримує дозвіл заборонити друк і тиражування книжок чи листовок, трансляцію певних фільмів, вистав, промов, зображень;

За словами Ердогана, надзвичайний стан надасть додаткових повноважень губернаторам.

Віце-прем'єр-міністр Нуман Куртулмуш повідомив, що Туреччина зробить як Франція і тимчасово призупинить дію Європейської конвенції з прав людини. За його оцінками, надзвичайний стан триватиме місяць-півтора.

Приклад Парижа

Франція, яку згадав Куртулмуш, призупинила дію Європейської конвенції з прав людини в листопаді 2015 року, після терактів у Парижі.

Це дозволяє уряду накладати домашній арест без схвалення судді, проводити обшуки без ордера, блокувати сайти за пропагування тероризму без схвалення судді тощо.

Це викликало протести правозахисників, зокрема, міжнародної організації Human Rights Watch.

Масові арешти

Одразу після перевороту Ердоган розпочав карати всіх, кого він запідозрив у нелояльності. Під каток розправи потрапили не лише військові, які вважаються ініціаторами перевороту, але й поліцейські, судді, чиновники та викладачі.

Заарештовано, за останніми даними, близько 9400 людей, серед них більшість — це військові.

Зокрема, затримані 118 генералів та адміралів, що, за даними державної телекоманії TRT складає третину командного складу турецької армії.

Шокуюче фото затриманих солдатів, яких завели в стайню та роздягли до білизни. Фото: CNN

Цікаво, що серед арештованих — генерал Бекір Еркан Вар, який був командиром авіабази Інджирлик, яку використовують для ударів по "Ісламській державі" американці.

Їхня частина бази вже п'ятий день знеструмлена — всі потреби забезпечуються резервними генераторами. Не допоміг навіть дзвінок Обами Ердогану.

Турецьких військових з бази Інджирлик звинувачують в тому, що вони відправили мінімум один літак-заправник для дозаправки в повітрі винищувачів заколотників.

Ще було видано ордер на арешт 113 суддів та прокурорів. З них 86 затримали, 16 згодом відпустили. За останніми даними, суд вирішив лишити під вартою 30 суддів. Серед заарештованих мінімум двоє — це судді Конституційного суду.

Масові звільнення

Зокрема, звільнено:

 • 7899 поліцейських;
 • 3000 військових;
 • 614 співробітників жандармерії;
 • 100 співробітників Національної розвідки;
 • 2745 суддів;
 • 262 військових судді та прокурора;
 • 30 губернаторів;
 • 246 регіональних чиновників;
 • 47 керівників районів;
 • 21 738 вчителів приватних навчальних закладів позбавили ліцензії;

Вісім високопосадовців звільнено з парламенту (зокрема голови юридичної та бюджетної служби), на черзі ще 200.

Масові звільнення пройшли майже у всіх міністерствах. Зокрема:

 • з канцелярії прем'єр-міністра звільнено 257 співробітників;
 • з міністерства освіти — 21 738 співробітників;
 • з міністерства внутрішніх справ — 8 777 співробітників;
 • з міністерства фінансів — 1500 співробітників;
 • з управління в справах релігій — 492 співробітники;
 • з міністерства у справах сім'ї та соцполітики — 393 співробітники;
 • з міністерства молоді та спорту — 245 співробітників;
 • з міністерства енергетики — 300 співробітників;
 • з міністерства торгівлі — 184 співробітника;
 • з міністерства національної оборони звільнили одного із заступників помічника міністра, генерал-майора, двох бригадних генералів та коммодора.

Наступ на свободу слова

За даними Amnesty International, відкликано ліцензії 24 телеканалів та радіостанцій. Позбавлені посвідчень преси 34 журналісти. Щодо однієї журналістки видано ордер на арешт за те, як вона висвітлювала спробу перевороту.

Видання Hurriyet Daily пише про аршет двох людей за пости в соцмережах, які схвалювали спробу перевороту та ображали президента Ердогана.

І ще до вступу в дію надзвичайного стану поліція заблокувала випуск номеру журналу Leman через карикатури з Гюленом на обкладинці та всередині.

Наступ на вчених

Рада вищої освіти Туреччини заборонила викладачам вузів виїжджати за кордон до спеціального розпорядження. Тим же, хто вже працює закордоном, звеліли негайно повернутися в Туреччину.

Учасники молодіжного націоналістичного руху вимагають зачистити вузи від "гюленістів". Фото: Reuters

Також ця Рада звільнила 1577 деканів. З них 1176 — працівники державних вузів, і ще 401 — приватних. А ще — ректорів чотирьох провідних вузів: Технічного університету Йилдиз (Стамбул), Університету Газі (Анкара), Університету Дікле (Діярбакир) та Університету Ялова (місто Ялова).

В заяві Ради пояснюється, що це зроблено через їхню причетність до терористичної організації Фетхуллаха Гюлена, яку турецька влада також називає "паралельними державними структурами".

Усіх інших ректорів просять оцінити ситуацію в їхніх вузах, визначити кількість "гюленістів" та вжити заходи проти них.

Видання Hurriyet Daily пише, що за тими ж мотивами було звільнено 95 наукових співробітників Університету Стамбулу, а ректора Університету Газі професора Сулеймана Буюкбербера затримали.

Не обходиться й без дивних, навіть курйозних ситуацій. Професора Університету Сакар'я Аділя Уксюза оголосили в розшук, бо вважають одним з авторів сценарію перевороту та його командиром. Вченого звільнив суд, незважаючи на протести прокуратури, і він втік.

Турки, які підтримують Ердогана, під будівлями суду намагаються виривати з рук поліції та бити тих, кого звинувачують в перевороті.

Поліція захищає затриманого суддю від побиття людьми. Фото: AP

Зате у виграші майстерні, які шиють національні турецькі прапори: попит на їхню продукцію після спроби перевороту виріс неймовірно.

Лише за перший день акцій на підтримку Ердогана було продано 1,5 млн прапорів.

Майстерня з пошиву прапорів. Фото: Reuters

новини партнерів

20 січня, 2020 понеділок

20 січня, 2020 понеділок

19 січня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати