Успіх від Клименка. Як “гаманець Януковича” йде до реваншу

Шлях біглого міністра часів Януковича: від ключової фігури фінансової системи "Сім'ї" до "борця з олігархами"

Один із найяскравіших представників так званої “Сім’ї” Олександр Клименко після краху режиму Януковича, на відміну від більшості своїх поплічників, не поставив хрест на політичних амбіціях.

У той час як соратники із близького оточення екс-президента переховуються у Росії, колишній міністр доходів та зборів активно просуває новий політичний проект в Україні та, судячи із гучних заяв, збирається повернутися до влади.

“Держпрограма” Міндоходів

Олександр Клименко був однією із ключових фігур “Сім’ї”. Він здійснив давню мрію оточення Януковича щодо об’єднання податкової міліції та прикордонної служби в одну структуру. Таке об'єднання отримало назву “Міністерство доходів і зборів”, першим та останнім очільником якого був сам Клименко.

Після створення нового міністерства почала реалізовуватися так звана “держпрограма”. Вона передбачала діяльність підконтрольних “обнальних майданчиків” по всій країні, через які бізнес мав змогу виводити кошти у готівку. Разом з монтажем “держпрограми” зросли й відсотки, які мусив сплачувати бізнес за таку незаконну операцію.

Якщо раніше вивід у готівку коштував 5-8% від суми, які потрібно було сплатити “ділкам”, то після створення “майданчиків” готівка вже коштувала 12-14%. В результаті такої діяльності під державним прикриттям бюджет недоотримував як мінімум 20 млрд. гривень на рік.

Причому, як розповідали тоді представники великого бізнесу, одна частина цього потоку йшла на латання дірок державного бюджету, а інша - у кишені “Сім'ї”. “Держпрограма” була чи не найбільшим генератором грошей для Януковича та його оточення. А її оператором - новостворене Міндоходів.

Очільник цієї структури Клименко у рейтингу найвпливовіших українців журналу “Фокус” за 2013 рік посів 12 позицію.

В результаті Революції Гідності Клименко разом із найближчим оточенням Януковича втік з країни. 27 лютого 2014 року Верховна Рада позбавила його посади міністра, пізніше у Гепрокуратурі повідомили, що він знаходиться у міжнародному та державному розшуку, і пообіцяли заарештувати Клименка у разі приїзду до України.

Щодо нього та інших діячів епохи Януковича розпочата процедура заочного засудження. Усі ці факти не заважають екс-міністру проводити активну інформкампанію по просуванню свого політичного бренду “Успішна країна” та розповідати за кордоном про громадянську війну в Україні.

“Епоха просперіті” для “Успішної країни”

З початку цього року Facebook заполонили реклама та дорогі і гарно зняті ролики від “Успішної країни”, суть яких ностальгійно відсилала до часів перед президентськими виборами 2010 року.

Схожі меседжі про розруху та повальну бідність, до якої привела політика існуючої влади, “регіонали” використовували як частину агітаційної кампанії за тоді ще кандидата в президенти Віктора Януковича.

У програмних роликах та зверненнях партії вдало скомпільовані гучні популістичні ідеї. Хоч офіційно партія і створена у 2011 році, вперше широко про неї заговорили восени 2015 року.

Тоді на вулицях українським міст з’явилися намети жовто-блакитного кольору “Успішна країна” із агітаторами, які формально проводили соціологічне опитування.

В результаті у політсилі відзвітували, що у проекті “Чому я голосую” взяли участь 200 000 респондентів. За зібраними даними організація спрогнозувала, що “у місцевих виборах не візьмуть участь 13 мільйонів громадян, які розчаровані у владі та політиках в цілому”.

Офіційно про зв’язок Клименка із “Успішної країною” стало відомо 12 грудня 2015 року. Тоді на з’їзді цієї політсили його було обрано почесним головою партії. Очільником партії стала Марина Дедушева.

За інформацією ЗМІ, Дедушева - член наглядової ради банку “Юнісон”, що належить сім'ї Клименка, у минулому вона була першим заступником начальника центрального офісу Міністерства доходів і зборів.

Із приходом Клименка в “Успішну країну”, принаймні з того моменту, як він офіційно підтвердив свою причетність до цього проекту, очевидно фінансування проекту виросло в рази. Цей факт можна відслідкувати за початком активної інформкампанії у соцмережах.

“Гра на закордон”

Стікери для месенджера Telegram з "успішним" Клименком

Крім відеороликів, у яких українцям пропонують зняти з шиї ярмо олігархів та змусити всіх платити податки, незалежно від соціального чи економічного статусу, під гаслом “Платять всі або не платять ніхто”, “Успішна країна” почала проводити форуми для підприємців по всій країні.

Більшість із таких заходів була зірвана патріотично налаштованими активістами. Проте, здається, і цей факт грає на руку Клименку, адже факти нападів на форуми ретельно документуються та викладаються на канал партії в Youtube.

А нещодавно у політсилі похвалилися заявами з боку офіційних представників Євросоюзу та США, в яких західні партнери висловлюють занепокоєння порушенням прав і свобод людині, у томи числі і “перешкоджанням законній діяльності “Успішної країни””.

“Гра на закордон” - це також, очевидно, частина реваншистського плану Клименка.

Так у вересні 2015 року співробітник посольства України в Італії Євген Єнін у своєму Facebook написав, що в Римі відбулася конференція “Шляхи врегулювання конфлікту на Сході України”.

Проводив цей захід Інститут стратегій глобального розвитку і адаптації, який очолює Віктор Левицький - заступник Клименка часів роботи у Міндоходів. Подібні конференції відбувалися також у Брюселі та Калінінграді.

“Директор цього інституту Віктор Левицький та його колега Олександр Білокобильський жодним чином не згадали у своїх виступах Росію як державу-агресора, натомість представляли “громадянську війну” на Донбасі як черговий прояв зіткнення цивілізаційних проектів”, - написав дипломат.

Цікаво, що наразі Єнін працює заступником генпрокурора Юрія Луценка, а цього посту в нього на сторінці вже немає, спогади про нього залишилися тільки у ЗМІ, що встигли його передрукувати.

Українські правоохоронці у питанні Клименка поводять себе досить стриманно. Наприкінці червня начальник департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк в інтерв'ю Еспресо.TV розповів, що справи Клименка у його відомства забрали, мотивуючи це тим, що "слідство неефективне".

Тепер екс-міністром доходів і зборів займається військова прокуратура, а саме слідча група під керівництвом Володимира Жербицького. Народний депутат Сергій Лещенко свого часу заявив, що Жербицького із Клименко пов'язують "теплі дружні стосунки".

І хоч заступник військового прокурора такий зв'язок різко заперечив і вимагав у нардепа вибачень, проте факт лишається фактом: значних результатів слідство так і досягло, а ось Клименко зі своєю "Успішної країною" продовжує збільшувати рейтинг.