Потужніше за Хіросіму. Як КНДР лякає світ ядерною зброєю

У п'ятницю, 9 вересня, Північна Корея провела найпотужніші в своїй історії випробування ядерної зброї. Весь світ напружився: запахло новою війною

Влада КНДР уже офіційно підтвердила, що дійсно тестувала ядерну зброю, відзначивши таким чином 68-му річницю з дня заснування держави. Заява про це вийшла на державному телеканалі KRT.

"Наші вчені провели ядерний вибух, щоб перевірити потужність ядерної боєголовки, яка була тільки но досліджена та вироблена", - говорить дикторша. Далі вона каже, що витоку радіоактивних часток під час тестування не сталося, тож вибух не справив негативного ефекту на екологію оточуючих.

Мешканці Північної Кореї слухають оголошення про ядерний вибух. Фото: Kyodo/via Reuters

За даними військових Південної Кореї, потужність вибуху склала близько 10 кілотонн. Це означає, що він найбільш потужний за всі часи випробувань ядерної зброї в КНДР. Раніше країна проводила тестування в 2006, 2009 та 2013 роках.

Інші спеіалісти допускають, що вибух був потужніший. Наприклад, Джеффрі Льюїс з Інституту міжнароних досліджень в Міддлбері (Каліфорнія, США) сказав Reuters, що потужність вибуху складала 20-30 кілотон. Це перевищує показники бомби, яку американці скинули на Хіросіму (16 кілотон).

Ядерна зброя нового класу

Випробування сталися за кілька днів після того, як Північна Корея запустила три балістичні ракети, які пролетіли 1000 км та впали в Японське море.

Запуск балістичних ракет у КНДР. Фото: KCNA

"Стандартизація ядерної боєголовки дозволить КНДР виробляти за бажанням і так багато, як вона хоче, менших, легших та різноманітніших ядерних боєголовок більшої бойової потужності", - повідомило державне інформагентство Північної Кореї KCNA.

Читайте також: Ядерний покер корейського диктатора

Таким чином Пхен'ян дає зрозуміти, що він став на крок ближчим до створення балістичних ракет здатних нести ядерні боєголовки і долетіти не лише до ненависних близьких сусідів (Японії та Південної Кореї), але й до території ворога №1 — Сполучених Штатів.

"Вважається, що Північна Корея має невелику кількість недорозвинутих ядерних бомб, але тепер вона накинула оком на те, що зробить її воістину геополітичним гравцем: багатоступеневі, далекого радіусу дії ракети, здатні нести мініатюризоване ядерне озброєння", - пише британська газета The Guardian.

Спектакль для Обами

Звісно, дні для бряцання зброєю були обрані не випадково. Три балістичні ракети запустили в той день, коли в китайському місті Ханчжоу проходив саміт G20. На нього прибув і президент США Барак Обама.

А ядерні випробування стали таким собі прощальним фейєрверком для саміту АСЕАН, який проводять країни Тихоокеанського регіону, і на якому, знов таки, важливим гостем був Обама.

Видається, що саме американський президент мав бути головним глядачем ядерних випробувань. Як передбачають західні оглядачі, КНДР стане головним болем для Білого Дому та важливим фактором на президентських виборах.

Варто нагадати, що Трамп в одному зі своїх інтерв'ю пообіцяв зняти табу на пряме персональне спілкування президента США з лідером Північної Кореї. За його словами, він "не бачить у цьому проблеми".

У Пхен'яні у відповідь його назвали "прозорливим кандидатом в президенти", який може звільнити американців від щоденного страху ядерної атаки з боку Північної Кореї.

Читайте також: Як Північна Корея підклала Трампу свиню

Чи в курсі друзі?

Наразі невідомо, чи були в курсі випробувань Китай та Росія — найближчі дипломатичні партнери КНДР. Але відомо, що офіційні представники Північної Кореї побували перед ядерним випробуванням і в Москві, і в Пекіні.

В принципі, обом країнам вигідно тримати в південно-азійському регіоні таку собі мавпу з ядерною гранатою для протидії Штатам і їхнім союзникам.

Справа навіть не в самій ядерній зброї як такій — зрозуміло, що військовий потенціал американців потужніший в рази. Навіть та його частина, яка присутня на військових базах в Японії та Південній Кореї, а скоро буде присутня ще й на Філіппінах.

Справа в непередбачуваності режиму Ким Чен Ина — ніколи неможливо передбачити, що він зробить завтра і чи застосує ядерну зброю на практиці.

На цьому фоні нові збори Радбезу ООН через ядерні випробування та, вірогідно, нові санкції не страшні Пхен'яну. Вони діють давно.

Черговий раз їх посилили після того, як в лютому 2016 року КНДР запустила супутник, бо мало хто повірив, що йдеться про мирну космічну програму. Там є і банківські санкції, і заморозка активів, і персональні обмеження. Та Пхеньян і не подумав згортати ядерну програму.

"Санкції уже було запроваджено майже на все можливе, тож політика у безвиході. В реальності, це означає, що способи, якими США, Південна Корея та Японія можуть створити тиск на Північну Корею досягли межі", - цитує Reuters професора Токійського університету Тадаші Кімію.

Вочевидь, ресурси для розвитку ядерної зброї у КНДР є. Звідки? Це питання відкрите. Є підозра, що Росія та Китай по-тихому допомагають режиму Кім Чен Ина, хоча на словах вони засуджують його вимахування ядерними боєголовками.