Ядерний покер корейського диктатора

8 лютого, 2016 понедiлок
17:56

Північна Корея запустила ракету з супутником, що, на переконання багатьох країн світу, стало черговим етапом випробування ядерної зброї

Зміст

Запуск, який відбувся у неділю, 7 лютого, сам Пхеньян називає частиною програми, яка носить винятково мирний характер.

Ракета дальньої дії вивела на орбіту супутник "Кванмьонсон-4" (у перекладі - яскрава зірка). Але проблема в тому, що Кім Чен Ину ніхто не вірить. Тим більше після того, як у січні КНДР похвалилася успішним випробуванням водневої бомби.

Північна Корея запуск ракети

Фото: KCNA

У США, Південній Кореї, Японії та деяких інших країнах стверджують, що запуск супутника – це прикриття, а насправді Північна Корея провела випробування зброї – балістичної ядерної ракети дальньої дії. Американські військові переконують світ, що Пхеньян має намір одного непрекрасного дня атакувати такими ракетами західне узбережжя їхньої країни.

Експертна спільнота переконана, що КНДР не збирається воювати. Якщо Кім Чен Ин почне реальні бойові дії, це зітре на порох його самого та весь правлячий режим. Мета трохи інша – спроба натиснути на своїх ворогів та партнерів з метою отримання додаткових преференцій.

Можливі санкції

Одразу після запуску ракети за ініціативою США та Японії в неділю зібралось засідання Радбезу ООН. На ньому для початку всі одностайно засудили дії КНДР, включно з її друзями – Росією та Китаєм. У резолюції згадується необхідність запровадити проти країни жорсткіші санкції. Коли та які – не уточнюється, це має визначити наступна резолюція Радбезу. Але не факт, що вона взагалі буде ухвалена.

США і Південна Корея наполягають, що покаранням для режиму Кім Чен Ина має стати запровадження системи протиракетної оборони (ПРО), своєрідної "парасольки", яка заблокує можливість подальших запусків. У неділю обидві країни оголосили про початок формальних переговорів з цього приводу.

Китай проти - у Пекіні, який змагається за вплив у Тихоокеанському регіоні з американцями, вважають "протиракетну парасольку" загрозою власній безпеці. Можна не сумніватися, що спроби встановити ПРО резолюцією Радбезу ООН Китай заблокує, застосувавши право вето. І його в цьому підтримає Росія.

Взагалі ж світове товариство вже мало що може додати до тих санкцій, які вже діють проти КНДР, розповіла CNN старший аналітик з питань Азіатсько-Тихоокеанського регіону експертної компанії IHS Елісон Еванс.

"Є кілька речей, які досі не зачіпали, серед них експорт робочої сили з Північної Кореї за кордон, що приносить багато валюти уряду", - зазначила вона.

До речі, запуск балістичних ракет також заборонений резолюцією Радбезу. Але це не заважає іншим країнам ігнорувати обмеження та постачати Пхеньяну комплектуючі. Зокрема, за даними південнокорейської розвідки, ключові деталі, які КНДР використала для ракети, запущеної цього разу, надійшли з Росії.

А після попереднього запуску балістичної ракети з супутником, який відбувся 2012 року, серед уламків знайшли деталі з СРСР, Великої Британії, Китаю, США і Південної Кореї, нагадує журнал The Diplomat.

Ракети в обмін на їжу

Якби Північна Корея всерйоз готувалась до війни та випробовувала ядерну зброю, навряд чи вона б кричала про це на весь світ. У випадку з останнім запуском було саме так - Пхеньян попереджав про нього заздалегідь. Вочевидь, Пхеньян вимахує ядерною зброєю для вирішення інших, більш приземлених задач.

Перша й найбільш очевидна – плекання амбіцій власного народу, демонстрація населенню того, що їхня країна – потужний гравець на світовій арені.

Друга – це тиск на Росію та Китай щодо збільшення обсягів допомоги. Мовляв, бачите, Захід давить нас санкціями, не дайте знищити одну з останніх опор комунізму в світі.

Третя – шантаж заради отримання матеріальної допомоги. Кім Чен Ину треба годувати власний народ, а з продовольством у опори світового комунізму періодично виникають проблеми. Тож, запускаючи ракети, Пхеньян дуже недвозначно натякає на необхідність збільшити обсяги продовольчої допомоги, яка надходить по програмі ООН.

Найцікавіше, що у Південній Кореї настрої щодо агресії північних сусідів неоднозначні. Як пише газета Japan Times, запуск ракети навіть не увійшов до десятка найбільш популярних пошукових запитів, хоча тамтешні ЗМІ тему висвітлювали дуже активно.

Cеред південних корейців, які не підтримують нинішній уряд консерваторів, популярна думка, що він навмисно підтримує напругу в стосунках з північним сусідом. Як мінімум, це переключає увагу людей з внутрішніх проблем на зовнішнього ворога.

А внутрішні проблеми в уряду чималі. У листопаді минулого року відбулись масові протести в Сеулі, які закінчились сутичками з поліцією. Причиною було невдоволення планом трудової реформи уряду та змінами до державної освітньої програми. На вулиці вийшло близько 60 тисяч людей, однією з вимог була відставка президента країни Пак Чин Хє.

Суперечливі китайські інтереси

Єдина країна, до чиєї думки всерйоз дослухається Кім Чен Ин – це Китай. І саме від Пекіна світова спільнота очікує приборкання військових амбіцій КНДР.

"Китай має серйозно втрутитись у ситуацію. Понад 80% обороту зовнішньої торгівлі КНДР припадає на Китай. Якщо Китай займатиме жорстку позицію, це може вплинути на ситуацію", - розповів в ефірі Еспресо дипломат Ігор Осташ.

Китай не в захваті від військової активності Пхеньяна, адже він має активні економічні зв'язки не лише з Північною, а й з Південною Кореєю.

"Китай найбільший торговельний партнер Південної Кореї, і минулого вересня президент Пак Чин Хє змусила здивовано піднімати брови можновладців у Вашингтоні тим, що з'явилась на величезному військовому параді на площі Теньаньмень в Пекіні, який бойкотувала більшість західних лідерів", - пише газета The New York Times.

Китай намагається зберігати рівні стосунки з обома країнами. Він не підтримує суворі санкції проти КНДР і постачає країні нафту та мінеральні ресурси. Єдине, на що пішли в Пекіні – це відмова від постачання режиму Кім Чен Ина військових товарів.

Скоріш за все, напруга навколо запуску скоро впаде. Це не перший і не останній раз, коли Ким Чен Ин намагається лякати світ. До його вибриків звикли і намагаються ізолювати, аби ядерні боєголовки північнокорейського "принца" не наробили шкоди.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
Більше новин