live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Чи зробить ФБР президентом Дональда Трампа


фото: Reuters
За кілька днів до дня голосування на президентських виборах в США американська спецслужба розмістила компромат на подружжя Клінтон

Публікація компромату від ФБР на Хілларі та Білла Клінтонів може різко змінити хід передвиборчої кампанії та схилити виборців голосувати за Трампа. В центрі уваги - директор ФБР Джеймс Комі. Завдяки його зусиллям з новою силою зазвучала тема електронних листів Хілларі Клінтон.

А тепер його контора підлила масла у вогонь, розмістивши матеріали розслідування щодо її чоловіка. Йдеться про дуже давнє розслідування, яке має присмак корупції та зловживання владою за часів президентства чарівного Білла Клінтона.

Болючі точки Клінтон

Хілларі Клінтон Дональд Трамп вечеря

Трамп і Клінтон на благодійній вечері. Фото: Reuters

Комі 28 жовтня надіслав листа в Конгрес, де говорив, що відновлює вже завершене розслідування щодо електронних листів Хілларі Клінтон. Йдеться про один із найболючіших аргументів проти кандидатки - на посаді держсекретаря вона користувала приватною електронною скринькою замість службової, чим теоретично могла наразити на небезпеку державну таємницю.

Влітку директор ФБР говорив, що розслідування завершено і воно не виявило жодної шкоди державі, яку б заподіяло листування Клінтон. Та за 11 днів до дня голосування Джеймс Комі змінив свою думку та оголосив про це публічно. Він пояснив, що ФБР отримало нові електронні листи, тому розслідування відновлено.

І хоча поки що взагалі не зрозуміло, що міститься в тих листах,  рейтинг Клінтон сильно похитнувся. А деякі опитування вже показують, що Трамп її випереджає. Інші ж, з урахуванням статистичної похибки, показують, що мільярдер йде нарівні зі своїм конкурентом.

Зокрема, соцопитування проведене на замовлення телеканалу ABC та газети The Washington Post показало, що Трамп має підтримку 46% виборців, а Клінтон - лише 45%. Так зване "суперопитування" від CNN (Poll of Polls), яке об'єднує дані п'яти найбільш значущих соцопитувань, свідчить, що Клінтон має підтримку 46%, а Трамп - 42%.

Новий компромат від ФБР з'явився на одному з офіційних аккаунтів Twitter ФБР. Як зазначає видання The Washington Post, цей аккаунт (@FBIRecordsVault) не використовувався більше року. У неділю, 30 жовтня, він "прокинувся" та почав постити посилання на архівні документи ФБР.

До речі, першими там з'явились записи не про Клінтонів, а про батька кандидата республіканців - Фреда Трампа. Якогось компромат там немає - лише велика біографічна довідка, складена здебільшого ще у 1988 році. Її супроводжував запис у Twitter ФБР про те, що "Фред Трамп (1905-1999) був справжнім організатором проектів у нерухомості та філантропом".

Удар по Біллу Клінтону

А от свіжа пачка матеріалів стосується розслідування, проведеного у 2001-2005 роках. Воно стосувалося помилування, яке Білл Клінтон надав фінансисту Марку Річу в 2001 році, в останні дні свого президентства.

Сам Річ помер у 2013 році. У 1980-х роках він втік зі США до Швейцарії як тільки дізнався про те, що проти нього порушено розслідування з приводу ухилення від сплати податків.

Розслідування ФБР стосувалося звинувачень на адресу Білла Клінтона в тому, що він помилував Річа в обмін на подальші значні пожертви на виборчу кампанію Хілларі Клінтон в Сенат та у Фонд Клінтонів. Втім спецслужба нічого так і не виявила.

"Документи Річа надали дуже мало нової інформації щодо розслідування, яке шкодило Клінтону в його перші роки після президентства. Але вони стали нагадуванням про наполегливе кримінальне розслідування цього випадку", - пише The Washington Post.

Звісно, в таборі Клінтон мовчати не стали й звинуватили ФБР у дивній поведінці. "Чи опублікує ФБР документи щодо дискримінації в готелях Трампа у 1970-х?" - ставить риторичне питання спікер передвиборчої кампанії Клінтон Брайан Феллон.

"Два найгірших кандидати"

У ФБР заявляють, що лишаються поза політикою. Та їхні виправдання, як і дії, звучать доволі дивно. Зокрема, дані розслідування по Біллу Клінтону, стверджують в бюро, були опубліковані автоматично, згідно із Законом про свободу інформації.

Згідно з ним, інформація публікується після надходження запитів від ЗМІ. Як зазначає BBC, її запити по цій справі довго лишались без відповіді. У ФБР також вказують, що їхній Twitter, який публікує посилання, відновив роботу після удосконалення сайту.

Демократи також звинувачують директора ФБР у лицемірстві, пригадуючи його слова про те, що день виборів занадто близько аби публічно звинувачувати Росію в намаганні втрутитись у хід передвиборчої кампанії.

Як зазначає CNN, демократи також хочуть знати, чому Комі проінформував Конгрес щодо нових електронних листів Клінтон, але не надає деталі розслідування щодо зв'язків з Кремлем колишнього керівника передвиборчої кампанії Трампа Пола Манафорта та колишнього радника з питань зовнішньої політики Картера Пейджа.

Читайте також: Злий геній Трампа. Керівник кампанії кандидата погорів на грошах Януковича

Сама Клінтон з новою енергією накинулась на самого Трампа, нагадуючи виборцям, що той досі не опублікував декларацію про доходи і з великою неповагою ставиться до жінок.

Трамп зараз змагається за так звані "блакитні" штати - ті, де виборці більше схиляються в сторону демократів, але ще не дуже певні в своєму виборі. За його словами, нові деталі від ФБР мають змусити тих, хто проголосував достроково, передумати та проголосувати знову - тепер уже за нього, звісно.

Дострокове голосування - розповсюджене явище в США, ним користуються, наприклад, ті, хто зареєстрований в одному штаті, а працює в іншому. Цього разу таких виборців набралось уже 26 млн - це приблизно 13% від усієї кількості зареєстрованих виборців. У деяких штатах виборцям, які голосували достроково, дозволено міняти свою думку тричі.

Взагалі, як пише Associated Press, ця компанія вирізняється тим, що стала змаганням двох найбільш непопулярних кандидатів. Кожен із них звертається до виборців з аргументами, які мусять вибрати саме його, як менше зло з-поміж двох непривабливих опцій.

В яку гру грає ФБР

Щодо ФБР, то як пише The Guardian, Джеймс Комі подумував колись над політичною кар'єрою. І, схоже, має власні плани щодо своєї кар'єри. Цікаво, що його, зареєстрованого виборця республіканців, на посаду директора ФБР призначив Обама. "ФБР у політичній норі - і не може зупинитися, щоб припинити її рити", - констатує CNN.

Досі Трамп називав його одним із головних фальсифікаторів перегонів. Звісно, він мав на увазі літню заяву Комі про те, що розслідування електронного листування Клінтон не виявило проблем чи ознак зламу. Тепер же Комі перетворився для Трампа на дуже справедливу людину.

Схоже, що директор ФБР затіяв власну гру, але ніхто не певен, яку саме. Обґрунтованих пояснень його діям немає. Одна з теорій говорить про те, що він піддався критиці з боку республіканців через зняття звинувачень щодо Клінтон влітку і тепер "виправляє" ситуацію. Але доказів для такого припущення немає.

Проте вже очевидно, що ми до останнього дня перегонів не будемо певні, хто ж буде новим керівником Білого Дому - улюбленець російського президента Дональд Трамп чи держсекретар, за якої відбулось перезавантаження стосунків із РФ Хілларі Клінтон.

новини партнерів

9 липня, 2020 четвер

9 липня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати