Мінус росіяни, допінг та конфлікти. Як Україні перемагати у новому біатлонному сезоні

5 умов, за яких збірна Україна з біатлону знову почне вигравати у найпопулярнішому зимовому виді спорту

Першим етапом Кубку світу у Естерсунді (Швеція) стартував новий біатлонний сезон. Аби досягти у ньому успіху збірній України належить подолати чимало проблем.

Лідери повинні набрати оптимальну форму

Олена Підгрушна

Минулий рік для жіночої збірної України виявився одним з найгірших за останній час. Відмінно розпочавши сезон та здобувши чимало медалей у естафеті та особистому заліку, де переможно повернулася у спорт Олена Підгрушна, наша команда потім здала позиції. Українки провалили головний старт сезону – чемпіонат світу у норвезькому Холменколлені, залишившись без нагород ЧС вперше з 2009 року.

Цього сезону українкам також буде нелегко. Головне навантаження має лягти на плечі олімпійських чемпіонок у естафеті Олени Підгрушної та Юлії Джими, які непереконливо виглядали наприкінці минулого сезону і не вразили на старті нового.

Перспективи їхніх партнерок по золотій команді - сестер Віти та Валі Семеренко - взагалі примарні. Валя Семеренко через хвороби пропустила усю передсезонну підготовку. Очікується, що у новому сезоні вона спочатку спробує сили у другорядному Кубку IBU (Міжнародного союзу біатлоністів). А вже виходячи з її результатів тренер нашої команди словенець Урош Велепець вирішить чи ставити одного з лідерів збірної на Кубок світу.

Віта Семеренко лише у вересні народила сина, а тренування відновила лише наприкінці листопада. Попри бажання біатлоністки якнайшвидше допомогти збірній, важко спрогнозувати, чи вдасться їй набрати належну форму, адже минулі два сезони Віта взагалі пропустила.

Чоловіча збірна України, на відміну від жіночої, з чемпіонату світу повернулася з нагородою – бронзу у спринті здобув Сергій Семенов. З ним та Дмитром Підручним пов'язані головні сподівання й у новому сезоні. Його українці розпочали під орудою нового тренера – Надію Бєлову замінив словак Юрай Санітра, який свого часу допоміг стати дворазовою олімпійською чемпіонкою Анастасії Кузьминій.

Владнати конфлікт з Варвинець

Ірина Варвинець

Поки набирають кондиції наші провідні біатлоністки, роль лідера на себе цілком могла б перебрати Ірина Варвинець. 24-річна біатлоністка перебуває у розквіті сил, торік закріпилася у складі естафетної команди та, на відміну від багатьох інших збірниць, демонструє стабільну стрільбу.

Проте повністю розкритися Варвинець заважає конфліктна ситуація у збірній. Всіх своїх успіхів біатлоністка досягла, займаючись по індивідуальній програмі з особистим тренером Миколою Зоцом.

Але у президента Федерації біатлону України Володимира Бринзака такий підхід до тренувального процесу викликає невдоволення. Він поставив перед Варвинець вимогу, щоб до нового сезону вона готувалася з рештою команди.

При цьому слід зауважити, що раніше у збірній України практика роботи за індивідуальними програмами завжди використовувалася. Таким чином з Григорієм Шамраєм працювали сестри Семеренко. На особливому становищі у команді була найтитулованіша українська біатлоністка у історії Олена Зубрилова з тренером Романом Зубриловим та бронзова медалістка Олімпіади-2006 лілія Єфремова, яку готував Костянтин Вайгін.

Остаточно позбутися російського баласту

Ольга Абрамова

Багато років у збірній України існує погана традиція запрошувати до свого складу натуралізованих росіян. На думку Володимира Бринзака легіонери підвищують конкуренцію та підсилюють наші естафети. Хоча, свою найбільшу естафетну перемогу жіноча збірна здобула на Олімпіаді саме суто українським складом.

Перша проблема в тому, що до України їдуть біатлоністи, яким нема місця навіть у другому складі збірної Росії. Друга – постійні допінгові скандали за участю росіян, які таким чином підставляють і команду України.

Найсвіжіший приклад – цьогорічна дискваліфікація натуралізованої росіянки Ольги Абрамової, яку погнали з біатлону на рік за вживання сумнозвісного мельдонію. Через це вона у березні пропустила чемпіонат світу. Цікаво, що на цей турнір не поїхала й інша екс-росіянка - Наталія Бурдига, яку в останній момент тренери виключили зі складу, ніби-то, через проблеми з візою. Вочевидь – перестрахувалися, адже біатлоністка до кінця сезону більше не взяла участі в жодних змаганнях, а по його завершенні – оголосила про завершення кар'єри.

Але й без цих спортсменок російська діаспора у збірній України залишається значною. У жіночій команді продовжує виступати Надія Бєлкіна, у чоловічій – Олександр Жирний, Володимир Сємаков та Дмитро Русінов. Показово, що на усіх вони не виграли жодної нагороди Кубку світу, хоча вже виступають за нашу команду не один рік.

Дати шанс власній молоді

Юлія Журавок

Поки ж безперспективні росіяни займають чужі місця у збірній України, перспективні українські біатлоністи змагаються на другорядних турнірах та не мають можливості здобувати необхідний досвід.

Найголовніше, що перспективна молодь в Україні є – згадувана Ірина Варвинець, Анастасія Меркушина, Юлія Журавок, Яна Бондар та Артем Тищенко – призери юніорського чемпіонату світу. Христина Дмитренко – медалістка юнацької Олімпіади. Усім їм просто необхідно дати шанс.

Не тратити зусиль на другорядні турніри

Сестри Семеренко переможно фінішують на Універсіаді-2011

Ще одна вада, яку потрібно прибрати збірній України – це бажання перемагати на другорядних турнірах. Наші біатлоністи регулярно опиняються на п'єдесталі чемпіонатів Європи та Універсіад. Вони користуються тим, що на цих змаганнях низька конкуренція, натомість державні винагороди досить вагомі.

Проте здобуваючи певні преференції представники збірної України розпорошують сили перед головними стартами – чемпіонатами світу та Олімпійськими іграми.

Чи не єдиним винятком був минулий чемпіонат Європи у російській Тюмені, який наша команда проігнорувала. Добре було б вчинити так саме й цього сезону, коли континентальна першість та студентські ігри пройдуть безпосереднього перед чемпіонатом світу, який стартує 9 лютого 2017 року у австрійському Хохфільцені. ЧЄ відбуватиметься з 22 по 29 січня у польському місті Душники-Здруй, а Універсіада – пройде з 29 січня по 8 лютого у казахському Алмати. На ці змагання основних українських біатлоністів відправляти в жодному разі не потрібно.