10 лайфхаків для ФОПа: штрафи, відпустки, переплати

Олеся Блащук
21 квітня, 2017 п'ятниця
12:53

Є кілька способів спростити роботу фізособам-підприємцям. На жаль, податкові інспектори зазвичай не поспішають розповідати про них бізнесу

Спілкування з державою – справжній квест для ФОПів. Розмір єдиних соціальних внесків весь час змінюється, а недоплата загрожує велетенськими штрафами. Заповнення регулярних звітів – майже не можливе без консультацій з державним інспектором.

А будь-який «чих» вимагає узгодження з держорганом за місцем реєстрації. Правила виживання підприємців у таких умовах передаються, немов фольклор, – з вуст у вуста.

Від досвідченого ФОПа ви цілком серйозно можете почути пораду додзвонюватися до інспектора лише о 9:10 ранку чи 17:20 вечора – в інший час, мовляв, слухавку все одно не візьмуть.

Чи заходити в кабінет до інспектора лише з одним питанням за раз – інакше на другому питанні відправлять подалі, а відповідь так і залишиться невідомою.

Втім, є декілька корисних для підприємців лайфхаків, про не розкажуть більшість інспекторів, навіть якщо заходити до них за всіма правилами.

Легкий штраф

Одна з особливостей роботи ФОПів – небезпека непомітно «вхопити» штраф, який виростає до нечуваних розмірів. Уникнути цього можна, якщо добре знати випадки та механізм його нарахування, а також нюанси поведінки інспекторів в такій ситуації.

Найчастіше ФОПи отримують штрафи через несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ). Його підступність – у пені за кожен день заборгованості.

«За несплату або несвоєчасне перерахування єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20% від своєчасно неоплачених сум. На суму недоїмки нараховують пеню – 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу», - пояснює Роман Бондарев, юрист юридично-консалтингової компанії «Де-Юре».

Крім того, за доначислення ЄСВ підприємцем чи інспектором накладається штраф у 10% від суми за кожний звітний період, навіть неповний.  

Але й цим підступність штрафів не вичерпується. «Термін давності нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується», - попереджає Дмитро Гутгарц, керуючий партнер «Адвокатського бюро Гутгарца». Це означає, що нараховувати такі штрафи можна заднім числом без будь-яких часових обмежень. 

Частіше за все ФОП дізнається про штрафи вже під час закриття, що не дивно: чим пізніше інспектор видасть платіжку, тим більшою буде її сума. Тому зазвичай штрафи у декілька разів перевищують суми недоплати.

Поширена помилка підприємців, які запізнилися з ЄСВ – оплата штрафу в 20% наперед. Якщо після цього зайти в особистий кабінет, то система покаже: штрафу немає, є переплата. ФОП розраховує погасити нею штраф після того, як інспектор його нарахує. На практиці відбувається дещо зовсім інше.

«Інспектор замість того, щоб зарахувати поточний платіж ЄСВ на сплату недоїмки, зараховує його на сплату суми штрафу – і знову виникає недоплата поточного платежу ЄСВ, а значить, знову штраф», - попереджає Владислава Іванова, директор ТОВ «Бюро Бумажкін». Відбувається це незаконно – і захистити себе можна, посилаючись на ухвалу ВАСУ від 21.07.2016 р. №К/800/9365/16.

Щоб уникнути проблем, вона радить оплачувати після прострочки більшими сумами. Приміром, якщо поточний платіж за квартал 2017 року – 704 грн, то після запізнення можна сплатити 4*704+20%=2534,40 грн. Це вбереже підприємця від штрафу за один квартал.

Повернути своє

Будь-які надлишкові платежі ФОПів, окрім ЄСВ, мають їм повертатися.

«Підстава для такого повернення – заява платника, яку можна подати протягом трьох років після оплати», - каже Роман Бондарев.

"Контролюючий орган не пізніше 5 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання такої заяви готує висновок про повернення коштів з бюджету та подає його для виконання до Держказначейства", - пояснює Дмитро Гутгарц. В Держказначейства є ще 5 днів на повернення грошей.

Теоретично можливі три варіанти повернення коштів: на поточний банківський рахунок, готівкою за чеком або зачислення в рахунок інших грошових зобов'язань, контроль за сплатою яких здійснює податкова. На практиці вони працюють не завжди.

Наприклад, при закритті ФОП переплату можуть повернути тільки на розрахунковий рахунок – якщо підприємець не поспішає його закрити.

«Якщо вам принципово важливо повернути кошти, то після подачі документів держреєстратору не поспішайте закривати розрахунковий рахунок, хоча це буде одною з умов інспектора, щоб він провів вам перевірку», - попереджає Владислава Іванова.

До речі, нещодавно скасували акти звірки, тому закриваючи ФОП, зробіть скрін-шот розрахунків з бюджетом в особистому кабінеті платника податків. Це допоможе у разі проблем довести, що ФОП не мав штрафів та пені.

«Процедура закриття та її терміни ніде не прописані, і це призводить до перевищення службових повноважень податківцями і перевірки на міцність ФОП», - каже Владислава Іванова.

Дистанційне спілкування

Податкову звітність, а також звітність з ЄСВ згідно зі статтею 49.3 Податкового Кодексу можна подавати трьома способами: особисто або довіреною особою; в електронній формі (якщо ФОП має електронний цифровий підпис) та поштою з описом вкладення.

«Рекомендую відправляти саме Укрпоштою, адже для цього потрібен рекомендований лист з описом вкладення, який, як правило, інші поштові оператори відмовляються приймати до відправки», - каже Роман Бондарев.

Податкову декларацію потрібно відправляти не пізніше, ніж за 10 днів до дедлайну.

Електронна звітність, особливо для недосвідчених користувачів, також має підводні камені. Головна порада – не розраховувати, що подати її можна напередодні дедлайну.

«Я думала, що це займе мій вільний час протягом одного-двох днів, а на практиці виявилося у 2-3 рази довше. Програма, яку я скачала, не працювала, вимагала встановлення все нових додаткових програм, пошуків на форумах порад і зрештою довелося дзвонити і просити, щоб її дистанційно налагодили», - говорить ФОП Єлена Івануна.

Відпустка від податку

Одна з новинок для ФОПів, про яку мовчать інспектори – можливість брати відпустку на один календарний місяць на рік та брати лікарняні, під час яких можна не сплачувати єдиний податок (ЄСВ при цьому сплачується).

Це стосується платників єдиного податку першої та другої груп, які не мають найманих працівників. Третя група не має такої можливості, бо її оподаткування напряму залежить від прибутків: якщо їх нема, то не потрібно платити єдиний податок.

Важливий нюанс: отримати лікарняний можна лише, якщо хвороба тривала не менше, ніж 30 календарних днів. В усіх інших випадках це не можливо.

Для отримання звільнення від сплати податку на період хвороби потрібно звернутися в податкову за місцем реєстрації із заявою та копіями лікаряного. Так само, лише заздалегідь, подають заяву про відпустку на місяць.

На практиці інспектори часто забороняють подавати такі заяви дистанційно, але закон не має прямих норм, які б це регулювали. Відповідно, можна відправляти документи рекомендованими листами за 10 днів до 1 числа місяця відпустки.

«На випадок, коли інспектор щось стверджує, є чарівне питання: а де це написане?», - каже Владислава Іванова.

Відкрив-закрив

Ще дві поради ФОПам стосуються процесу їхнього закриття, назавжди чи на деякий час. Перша помилка підприємців – поспіх в оплаті нарахованих штрафів. Коли ФОП подає державному реєстратору документи про закриття, інспектор повідомляє про штрафні санкції.

«Окрім усного повідомлення, вручається папірець з сумою штрафу, пені та реквізитів, за якими потрібно платити. Інспектор каже: «Йдіть платити, а я тим часом вам рішення підготую, бо поки його підпише начальник, поки зареєструють, а ви ж хочете швидше», - говорить Владислава Іванова.

Проте поспішати з оплатою не варто – вище «Еспресо» вже розповідало, яких порушень припускаються інспектори під час підрахунку штрафів. Оскаржити ж вже оплачені штрафи – неможливо: якщо ви отримали рішення і заплатили, значить, з усім згідні.

Крім того, при закритті ФОП інспектори зазвичай не розповідають наступний нюанс: якщо підприємець принесе державному реєстратору заяву на припинення діяльності, то оподаткування припиняється, не зможуть проводити і податкові перевірки. А головне – це дає можливість у будь-який момент відновити діяльність через держреєстратора. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.11
  Купівля 38.11
  Продаж 38.66
 • EUR
  Купівля 41.23
  Продаж 42.05
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
29 лютого
01:11
Під час виконання бойового завдання загинули воїни 73-го морського центру ССО
01:03
хакери
Хакери злили нову закриту документацію російського виробника БПЛА "Орлан-10"
00:55
Німеччина солдат армія
Досвід війни РФ в Україні: ФРН змоделювала гібридний сценарій можливого нападу на НАТО
00:27
світ Україна Володимир Зеленський вступ у ЄС вступ до НАТО
Північна Македонія підтримає вступ України в ЄС і НАТО, - декларація
00:01
МЗС України
МЗС України закликало Кишинів і Тирасполь мирно врегулювати проблемні питання без втручань зовні
2024, середа
28 лютого
23:37
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
Гол Мудрика допоміг "Челсі" обіграти "Лідс" та вийти у чвертьфінал Кубка Англії
23:22
Ексклюзив
Андрій Магера
Рішення Конституційного Суду поставить крапку в дискусії про легітимність президента Зеленського, - Магера
23:20
Марія Захарова
"Зеленський має відповісти на публічному судовому процесі": добірка російських фейків і маніпуляцій за 28 лютого
22:49
Фінляндія
Можна бити по території РФ: Фінляндія не обмежила Україну у використанні наданої зброї
22:48
Україна ЄС
Євросоюз остаточно схвалив надання Україні 50 млрд євро підтримки
22:44
Михайло Ткач
"Поліція своїми діями намагалася цензурувати журналістську роботу": редакція УП відреагувала на затримання Ткача у Польщі
22:25
Володимир Данилюк
Помер найкращий бомбардир в історії "Карпат" Володимир Данилюк
22:10
OPINION
Віталій Портников
Позиція уряду Польщі демонструє політичну шизофренію щодо розв'язання проблеми з блокування кордону. Колонка Віталія Портникова
22:05
Стадіон Динамо ім. Лобановського
"Динамо" дозволили проводити матчі з глядачами
21:42
Мітч МакКоннелл
Лідер республіканців у сенаті США Макконнелл оголосив про відставку
21:37
Маріуполь
Партизани зафіксували у Маріуполі велику кількість російських військових азіатської зовнішності
21:28
Ексклюзив
СУ-35
"У Повітряних сил ще чимало роботи": експерт Романенко розповів, скільки військових літаків залишилось в Росії
21:28
Оновлено
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
Третя штурмова вибила окупантів з Красногорівки на Донеччині
21:25
Ексклюзив
Єврокомісія
"Європа прокидається й розуміє, що напад РФ можливий": кореспондентка Еспресо про рішення Єврокомісії збільшити оборонні витрати
21:07
Зустріч Володимира Зеленського з Маєю Санду
Зеленський запевнив президентку Молдови в підтримці Києва на тлі загострення ситуації в Придністров'ї
21:05
Ексклюзив
Віктор Ляшко
COVID-19 втратив агресивність і переходить у стадію сезонного захворювання, - міністр Ляшко
21:01
Пентагон
У Пентагоні обговорюють можливість використати останнє джерело фінансування для допомоги Україні за відсутності рішення конгресу, - CNN
20:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ мають мінімальні запаси боєприпасів, що дозволяє лише стримувати противника. Колонка Сергія Згурця
20:17
Путін
Маємо гарантувати провал Путіна в Україні, це найбільше випробування для нашого покоління, - міністр закордонних справ Британії
20:09
Оновлено
Дональд Туск
"Закриття кордону в 4-годинних перемовинах з польськими урядовцями не згадувалося": торгпредставник України Качка прокоментував слова Туска
20:02
OPINION
Віталій Гайдукевич
Бацила ідіотизму не є чимсь новим
20:01
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
Лунін і "Реал" домовились розпочати перемовини щодо нового контракту
19:47
Ексклюзив
Придністров'я
"Це не передвісник чогось серйозного": журналістка Присяжнюк про "з'їзд депутатів усіх рівнів" в окупованому РФ Придністров'ї
19:40
Сергій Марченко
Україна щомісяця потребує $3 млрд зовнішнього фінансування, - очільник Мінфіну
19:30
Протягом доби ворог 25 разів намагався прорвати оборону ЗСУ на Новопавлівському напрямку
19:17
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
"Найталановитіший і найунікальніший гравець у світі": гендиректор "Шахтаря" засипав Мудрика компліментами
19:09
Багаторазовий дрон-бомбер
В Україні створили багаторазовий дрон-бомбер Hummel
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 735-го дня війни: на лівобережжі Херсонщини ЗСУ знищили 6 бліндажів окупантів, а Нідерланди замовили 9 САУ DITA для України
18:49
Александер де Кроо
"Наступними тижнями надійде більше боєприпасів": Бельгія на €200 млн профінансує ініціативу Чехії щодо закупівлі снарядів
18:28
Оновлено
Зеленський та учасники саміту "Україна – Південно-Східна Європа" підписали спільну декларацію в Албанії
18:24
Великий Бурлук
Росія вдарила по вокзалу в селищі Великий Бурлук на Харківщині. Загинули чоловік і 6-річна дитина
18:02
Оновлено
зеленський макрон
Зеленський про заяви Макрона щодо розміщення іноземних військ: ми домовилися обговорити ідеї посилення України
18:02
Оновлено
Придністров'я
Невизнане Придністров'я пожалілося Росії на "економічну блокаду" з боку Молдови. Кишинів, Київ і Москва відреагували
18:00
OPINION
Зоя Казанжи
Беззубі політики. Безпорадні міжнародні організації. Російські вуха і гроші...
17:59
Оксана Забужко
"Цілий зал переляканих облич": Забужко зізналась, що навмисно включила сирену на Берлінале
Більше новин