10 лайфхаків для ФОПа: штрафи, відпустки, переплати

Олеся Блащук
21 квітня, 2017 п'ятниця
12:53

Є кілька способів спростити роботу фізособам-підприємцям. На жаль, податкові інспектори зазвичай не поспішають розповідати про них бізнесу

Спілкування з державою – справжній квест для ФОПів. Розмір єдиних соціальних внесків весь час змінюється, а недоплата загрожує велетенськими штрафами. Заповнення регулярних звітів – майже не можливе без консультацій з державним інспектором.

А будь-який «чих» вимагає узгодження з держорганом за місцем реєстрації. Правила виживання підприємців у таких умовах передаються, немов фольклор, – з вуст у вуста.

Від досвідченого ФОПа ви цілком серйозно можете почути пораду додзвонюватися до інспектора лише о 9:10 ранку чи 17:20 вечора – в інший час, мовляв, слухавку все одно не візьмуть.

Чи заходити в кабінет до інспектора лише з одним питанням за раз – інакше на другому питанні відправлять подалі, а відповідь так і залишиться невідомою.

Втім, є декілька корисних для підприємців лайфхаків, про не розкажуть більшість інспекторів, навіть якщо заходити до них за всіма правилами.

Легкий штраф

Одна з особливостей роботи ФОПів – небезпека непомітно «вхопити» штраф, який виростає до нечуваних розмірів. Уникнути цього можна, якщо добре знати випадки та механізм його нарахування, а також нюанси поведінки інспекторів в такій ситуації.

Найчастіше ФОПи отримують штрафи через несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ). Його підступність – у пені за кожен день заборгованості.

«За несплату або несвоєчасне перерахування єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20% від своєчасно неоплачених сум. На суму недоїмки нараховують пеню – 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу», - пояснює Роман Бондарев, юрист юридично-консалтингової компанії «Де-Юре».

Крім того, за доначислення ЄСВ підприємцем чи інспектором накладається штраф у 10% від суми за кожний звітний період, навіть неповний.  

Але й цим підступність штрафів не вичерпується. «Термін давності нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується», - попереджає Дмитро Гутгарц, керуючий партнер «Адвокатського бюро Гутгарца». Це означає, що нараховувати такі штрафи можна заднім числом без будь-яких часових обмежень. 

Частіше за все ФОП дізнається про штрафи вже під час закриття, що не дивно: чим пізніше інспектор видасть платіжку, тим більшою буде її сума. Тому зазвичай штрафи у декілька разів перевищують суми недоплати.

Поширена помилка підприємців, які запізнилися з ЄСВ – оплата штрафу в 20% наперед. Якщо після цього зайти в особистий кабінет, то система покаже: штрафу немає, є переплата. ФОП розраховує погасити нею штраф після того, як інспектор його нарахує. На практиці відбувається дещо зовсім інше.

«Інспектор замість того, щоб зарахувати поточний платіж ЄСВ на сплату недоїмки, зараховує його на сплату суми штрафу – і знову виникає недоплата поточного платежу ЄСВ, а значить, знову штраф», - попереджає Владислава Іванова, директор ТОВ «Бюро Бумажкін». Відбувається це незаконно – і захистити себе можна, посилаючись на ухвалу ВАСУ від 21.07.2016 р. №К/800/9365/16.

Щоб уникнути проблем, вона радить оплачувати після прострочки більшими сумами. Приміром, якщо поточний платіж за квартал 2017 року – 704 грн, то після запізнення можна сплатити 4*704+20%=2534,40 грн. Це вбереже підприємця від штрафу за один квартал.

Повернути своє

Будь-які надлишкові платежі ФОПів, окрім ЄСВ, мають їм повертатися.

«Підстава для такого повернення – заява платника, яку можна подати протягом трьох років після оплати», - каже Роман Бондарев.

"Контролюючий орган не пізніше 5 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання такої заяви готує висновок про повернення коштів з бюджету та подає його для виконання до Держказначейства", - пояснює Дмитро Гутгарц. В Держказначейства є ще 5 днів на повернення грошей.

Теоретично можливі три варіанти повернення коштів: на поточний банківський рахунок, готівкою за чеком або зачислення в рахунок інших грошових зобов'язань, контроль за сплатою яких здійснює податкова. На практиці вони працюють не завжди.

Наприклад, при закритті ФОП переплату можуть повернути тільки на розрахунковий рахунок – якщо підприємець не поспішає його закрити.

«Якщо вам принципово важливо повернути кошти, то після подачі документів держреєстратору не поспішайте закривати розрахунковий рахунок, хоча це буде одною з умов інспектора, щоб він провів вам перевірку», - попереджає Владислава Іванова.

До речі, нещодавно скасували акти звірки, тому закриваючи ФОП, зробіть скрін-шот розрахунків з бюджетом в особистому кабінеті платника податків. Це допоможе у разі проблем довести, що ФОП не мав штрафів та пені.

«Процедура закриття та її терміни ніде не прописані, і це призводить до перевищення службових повноважень податківцями і перевірки на міцність ФОП», - каже Владислава Іванова.

Дистанційне спілкування

Податкову звітність, а також звітність з ЄСВ згідно зі статтею 49.3 Податкового Кодексу можна подавати трьома способами: особисто або довіреною особою; в електронній формі (якщо ФОП має електронний цифровий підпис) та поштою з описом вкладення.

«Рекомендую відправляти саме Укрпоштою, адже для цього потрібен рекомендований лист з описом вкладення, який, як правило, інші поштові оператори відмовляються приймати до відправки», - каже Роман Бондарев.

Податкову декларацію потрібно відправляти не пізніше, ніж за 10 днів до дедлайну.

Електронна звітність, особливо для недосвідчених користувачів, також має підводні камені. Головна порада – не розраховувати, що подати її можна напередодні дедлайну.

«Я думала, що це займе мій вільний час протягом одного-двох днів, а на практиці виявилося у 2-3 рази довше. Програма, яку я скачала, не працювала, вимагала встановлення все нових додаткових програм, пошуків на форумах порад і зрештою довелося дзвонити і просити, щоб її дистанційно налагодили», - говорить ФОП Єлена Івануна.

Відпустка від податку

Одна з новинок для ФОПів, про яку мовчать інспектори – можливість брати відпустку на один календарний місяць на рік та брати лікарняні, під час яких можна не сплачувати єдиний податок (ЄСВ при цьому сплачується).

Це стосується платників єдиного податку першої та другої груп, які не мають найманих працівників. Третя група не має такої можливості, бо її оподаткування напряму залежить від прибутків: якщо їх нема, то не потрібно платити єдиний податок.

Важливий нюанс: отримати лікарняний можна лише, якщо хвороба тривала не менше, ніж 30 календарних днів. В усіх інших випадках це не можливо.

Для отримання звільнення від сплати податку на період хвороби потрібно звернутися в податкову за місцем реєстрації із заявою та копіями лікаряного. Так само, лише заздалегідь, подають заяву про відпустку на місяць.

На практиці інспектори часто забороняють подавати такі заяви дистанційно, але закон не має прямих норм, які б це регулювали. Відповідно, можна відправляти документи рекомендованими листами за 10 днів до 1 числа місяця відпустки.

«На випадок, коли інспектор щось стверджує, є чарівне питання: а де це написане?», - каже Владислава Іванова.

Відкрив-закрив

Ще дві поради ФОПам стосуються процесу їхнього закриття, назавжди чи на деякий час. Перша помилка підприємців – поспіх в оплаті нарахованих штрафів. Коли ФОП подає державному реєстратору документи про закриття, інспектор повідомляє про штрафні санкції.

«Окрім усного повідомлення, вручається папірець з сумою штрафу, пені та реквізитів, за якими потрібно платити. Інспектор каже: «Йдіть платити, а я тим часом вам рішення підготую, бо поки його підпише начальник, поки зареєструють, а ви ж хочете швидше», - говорить Владислава Іванова.

Проте поспішати з оплатою не варто – вище «Еспресо» вже розповідало, яких порушень припускаються інспектори під час підрахунку штрафів. Оскаржити ж вже оплачені штрафи – неможливо: якщо ви отримали рішення і заплатили, значить, з усім згідні.

Крім того, при закритті ФОП інспектори зазвичай не розповідають наступний нюанс: якщо підприємець принесе державному реєстратору заяву на припинення діяльності, то оподаткування припиняється, не зможуть проводити і податкові перевірки. А головне – це дає можливість у будь-який момент відновити діяльність через держреєстратора. 

Читайте також:
Київ
-3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.62
  Купівля 39.62
  Продаж 40.33
 • EUR
  Купівля 42.62
  Продаж 43.62
 • Актуальне
 • Важливе
2023, понедiлок
6 лютого
05:27
Китайський шпигунський аероста
У небі Колумбії теж спостерігали розвідувальний аеростат
01:53
Танк Leopard
Українські екіпажі з 6 лютого починають навчання на танках Leopard, питання літаків обговорюється, - Резніков
01:23
санкції проти Росії
Норвезькі біатлоністи засудили наміри МОК повернути росіян до змагань
00:42
У Мелітополі окупанти проводять обшуки у вчителів: вилучають гаджети, - Федоров
00:29
Оновлено
Арахамія: Міноборони очолить Буданов, а Резнікова переведуть в Мінстратегпром
00:00
Литва прапор
У Литві зібрали 6 млн євро на радари ППО для України
2023, неділя
5 лютого
22:58
Папа Римський
Папа Франциск пояснив, чому досі не відвідав Україну
22:19
Ексклюзив
Каховське водосховище
Рівень води в Каховському водосховищі впав майже на 1,5 м унаслідок підриву росіянами шандорів ГЕС, - журналіст Южда
21:58
Аналітика
Сергій Згурець
Нюанси з використанням Україною західної допомоги важливі для відносин зі США. Колонка Сергія Згурця
21:42
Володимир Зеленський
Президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про санкції проти атомної галузі Росії
20:59
іранські дрони-камікадзе "Шахід-136"
Нове покоління "шахедів" збиратимуть на заводі у Татарстані, - Wall Street Journal
20:25
санкції проти Росії
Відсьогодні діє ембарго на продаж російської нафти у країни Заходу
20:13
На фронті ліквідували командира російської бригади Полякова, - журналіст Казанський
20:03
OPINION
Володимир Єрмоленко
Ми боремося за незворотність
19:41
патріарх Кирил
Патріарх Кирило у 70-ті роки шпигував на КДБ у Швейцарії, - SonntagsZeitung
19:25
Ярослав Павенко (Слов'янськ)
Від російського обстрілу загинув пастор зі Слов'янська, - ЗМІ
18:53
Олексій Резніков
При Міноборони з'явиться громадська антикорупційна рада
18:36
російські військові окупанти
У Токмаку окупанти виселяють цивільних з їх помешкань, аби віддати ці житла колаборантам, - Генштаб
18:09
OPINION
Володимир Гевко
Західні політики докладали усіх зусиль, аби не допустити моменту старту катастрофи
18:01
Дмитро Кулеба
"Не дайте себе обдурити": Кулеба прокоментував заяву Бенетта щодо обіцянки Путіна не вбивати Зеленського
17:51
діти
В Україну повернули ще двох незаконно вивезених до РФ дітей
17:15
Інтерв’ю
Шойгу, Герасимов, Путін та Суровікін
Оточення Путіна вже планує майбутнє Росії без нього, - ексдепутат російської думи Яковенко
17:14
школярі, діти
Школярів Одеси відправляють на вимушені дводенні канікули
17:03
Андрій Лунін (ліворуч)
Перший матч Луніна за "Реал" в Ла Лізі у 2023 році завершився сенсацією
16:58
Індія росія прапор
Індія постачає перероблену нафту з Росії до Європи та Америки, - Bloomberg
16:41
Олексій Резніков
"Ми готові": Резніков попередив про можливість нового наступу РФ у лютому
16:40
Ексклюзив
Віталій Кулик
В Ірану є потенціал, щоб зробити цикл виробництва тактичної ядерної зброї незалежним, - політолог Кулик
16:32
ЄСПЛ
ЄСПЛ розглядає вісім позовів України та Грузії проти РФ
16:19
Олексій Резніков
Резніков прокоментував інформацію щодо своєї можливої відставки
16:03
Ексклюзив
окупанти
Бахмут виконує роль мʼясорубки для російської армії, - експерт з питань безпеки Варченко
16:02
Ексклюзив
обмін полоненими
РФ улаштувала провокацію під час обміну військовополоненими 4 лютого, - координатор групи родин полонених військових медиків
16:01
OPINION
Зоя Казанжи
Про списки чиновницьких бажань і винних журналістів
15:50
Міністр оборони Олексій Резніков
Резніков пообіцяв, що Україна не битиме ракетами більшої дальності по території РФ
15:44
Ground Master 200
Франція передає Україні радари Ground Master 200, - Резніков
15:27
Нафталі Беннет
"Це фікція": в Офісі президента відреагували на слова Беннета про обіцянку Путіна не вбивати Зеленського
15:24
Пригожин пояснює чому вагнерівці не можуть взяти Бахмут
Пригожин визнав, що ЗСУ в Бахмуті "нікуди не відступають"
14:57
Леся Цуренко
Екс перша ракетка України дійшла до фіналу та показала найкращий результат за 4 роки
14:35
Гашек знищив НХЛ за вихід сина Овечкіна у Матчі всіх зірок
"Плюнули в обличчя українцям": Легенда хокею Гашек розкритикував НХЛ за вихід сина прихильника Путіна у Матчі всіх зірок
14:25
"Щоб підготувати ЗСУ до контрнаступу". Порошенко забезпечив зв'язком новостворену бригаду ДШВ
14:20
Олег Немчінов
"Можливо, не всі до кінця розуміють процедуру": Немчінов роз’яснив, кого стосуються нові обмеження щодо виїзду держслужбовців за кордон
Більше новин