Економія від Трампа. Якої допомоги США не дочекається Україна

Гасло Трампа "Америка передусім" несе перші гіркі плоди для України - скорочення фінансової допомоги

Джерелом свіжої "зради" про скорочення американської допомоги для України стало видання Foreign Policy. Воно з посиланням на власні джерела опублікувало детальний проект бюджету Державного департаменту США. Україну видання наводить як приклад скорочення фінансування для країн, які вважаються стратегічно важливими.

У рядочку оприлюдненого Foreign Policy проекту бюджету, де йдеться про Україну, записано, що допомогу планується скоротити на 68,8%. Тобто, як свідчать наведені там же цифри, Україні замість $570 мільйонів виділять лише $177 мільйонів.

Насправді, все не так страшно. По-перше, це лише проект бюджету. По-друге, мова не обов'язково йде про "живі гроші", а про віртуальні кредитні гарантії. По-третє, зміни ніяк не зачіпають військову допомогу, яку США надають та обіцяли надати Україні.

Варіант економії коштів від Трампа

Фінансовий рік у США закінчується 30 вересня, і, відповідно, 1 жовтня починається новий. Саме тому ухвалення проекту бюджету на 2018 рік відбувається саме зараз і ця робота народжує та буде народжувати масу інфоприводів для ЗМІ.

Президент Дональд Трамп ще у березні запропонував радикальний проект бюджету на 2018 рік. Він, як і обіцяв, запропонував рекордне скорочення видатків.

Фінансування урізається майже всім міністерствам. Збільшення планувалося лише для Пентагону, Міністерства нацбезпеки (відповідальне за проект "Стіна"), Міністерства у справах ветеранів і зовсім трошечки Адміністрації соціального забезпечення США.

У згаданому проекті мова йшла про скорочення бюджету Держдепартаменту США в загальних рисах. І ось тепер з'явився детальний проект.

Окрім очевидного бажання адміністрації Трампа скоротити видатки бюджету, Україна сама легітимізує претензії американських урядовців. "Прогресу, на який очікували американці, ми не продемонстрували", - відзначає аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

Нереальний проект

У тому вигляді, в якому проект бюджету-2018 подано до Конгресу, він, скоріше за все, не пройде. До нього багато претензій не лише в демократів, але й в республіканців. Частина з них стосується якраз фінансової допомоги зарубіжним партнерам.

Ситуація з бюджетом у Трампа зараз склалася так, що він готовий йти на компроміси і з республіканцями, і з демократами. Якщо до п'ятниці, 28 квітня, бюджетна резолюція не буде схвалена Конгресом, Америку чекає урядовий "шатдаун" - припинення роботи більшості урядових організацій через відсутність фінансування. Трамп чудово усвідомлює ризик зустріти свої перші 100 днів правління (це 29 квітня) на тлі бюджетного колапсу.

Технічно, після п'ятниці можливо ухвалити резолюцію, яка дозволить ще два тижні фінансувати урядові установи в рамках старого бюджету. Це дозволить продовжити переговори щодо бюджету.

"До п'ятниці конгресмени можуть не встигнути узгодити всі деталі резолюції. Але консенсус на сьогоднішній день є", - говорить Бєлєсков. Компроміс, на який пішов Трамп, зокрема полягає у відмові від негайного фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою.

До речі, адміністрація Барака Обами свого часу пережила урядовий "шатдаун" - він тривав з 1 по 16 жовтня 2013 року. Тимчасово без роботи сиділо близько 1,5 млн держслужбовців. Але в Обами це сталося, коли він працював президентом уже другий строк підряд і він не мав більшості в Конгресі.

А Трамп ризикує повторити "шатдаун" у перші дні свого правління та ще й в ситуації, коли республіканці контролюють обидві палати парламенту. Це буде потужний удар по президентському іміджу.

Військова допомога недоторканна

Скорочення бюджетних витрат, про яке йдеться, не стосується озброєння, яке Штати надали та планують надавати Україні. Так само воно не зачіпає проекти посилення боєздатності української армії, її реформування, тренування тощо. Наразі мова лише про бюджет Держдепартаменту, а конкретно - про підпорядковане йому Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Кошти від цієї структури отримують урядові структури та громадські організації України в рамках дуже багатьох проектів. Зокрема, USAID фінансує програми протидії епідемії ВІЛ/СНІД і туберкульозу, реформи в енергетичній сфері, забезпечення верховенства права та розвиток звітності уряду перед громадянами України.

Читайте також: Скальпель імені Трампа. Як США може порізати допомогу Україні

З військовою допомогою існує інша проблема. "Оскільки бюджет не ухвалений, нам ніяк не можуть виділити обіцяні ще Обамою $150 млн, вони заблоковані", - відзначає Бєлєсков.

У грудні минулого року тоді ще президент Барак Обама підписав бюджет-2017, у якому на оборонну допомогу Україні виділялося $350 млн. З них $150 млн передбачалося надати до 1 жовтня 2017 року. Решту - після 1 жовтня, але ще невідомо, чи виділять цю другу половину. 

Урізання віртуальних грошей

Посольство України в США у середу, 26 квітня, оприлюднило свої роз'яснення щодо можливого скорочення фінансової допомоги США.

Там підкреслили, що цифра в 68,8% не означає скорочення саме "живих грошей". Дипломатичне відомство нагадало, що треба враховувати той факт, що частина допомоги надавалася у вигляді кредитних гарантій.

Це означає, що Україна отримувала не гроші, а лише обіцянку США виступити поручителем. Тобто, український уряд мав знайти де взяти гроші в кредит, а Вашингтон обіцяв лише виступити гарантом, що Київ ці кошти поверне.

"У 2016 році США надали Україні кредитні гарантії у розмірі $1 млрд., що потребувало фінансування з бюджету Сполучених Штатів обсягом близько 300 млн", - зазначено в прес-релізі посольства.

У 2018 році, оскільки економіка України вже почувається краще, фінансової допомоги у формі кредитних гарантій не буде. Усі ці віртуальні гроші будуть зазначені як скорочення допомоги.

"Фактичне зменшення американської допомоги Україні у 2018 році становитиме близько 30%, що дозволяє продовжити реалізацію більшості діючих програм допомоги", - сказано в релізі.