Білоруський політолог Усов: Як тільки виникне потреба, Лукашенко стане на бік Росії

Антін Борковський
6 травня, 2017 субота
11:00

Білоруський політолог, керівник Центру політичного аналізу та прогнозів Павло Усов про запевнення президента Лукашенка в тому, що Білорусь не вдарить в спину України

Остання зустріч президента Лукашенка і нашого президента Петра Порошенка принесла начебто непогану новину: «батька» нас запевнив, що Білорусь не вдарить в спину.

Але з іншого боку ми розуміємо, що якщо мова зайшла про це, то з якого б дива Лукашенко почав, так би мовити, відгороджуватися від можливих російських провокацій через білорусько-український кордон?

Потрібно розуміти, що Лукашенко - це політичний хамелеон. Він робить декларації, ті чи інші заяви, в залежності від тієї ситуації або від тих зустрічей, які він проводить. Такі заяви щодо того, що Білорусь не вдарить в спину України, робилися не вперше.

Можна згадати 2014 рік, під час інавгурації Порошенка, тоді Лукашенко запевняв, що Білорусь не буде троянським конем або простором, через який Росія зможе нашкодити Україні. Але не варто забувати, що, зустрічаючись з Путіним, Лукашенко підкреслює, що він буде прикривати спину Росії від інтервенції, або від загроз з боку Заходу.

Тобто не варто серйозно сприймати ті чи інші декларації Лукашенка, особливо на зустрічах двостороннього характеру, тому що це прості маніпуляції, він повинен щось сказати, і він робить ці заяви, розуміючи водночас, що Україна - це хороший лобіст білоруських інтересів на західному зовнішньополітичному векторі.

Потрібно сказати, що Порошенко чимало доклав зусиль для того, щоб Лукашенка серйозно сприймали на Заході, тому він таким чином продає себе, позиціонує себе у відносинах до України, або у відносинах з Україною.

Однак його не слід сприймати як серйозного союзника, або очікувати, що в разі ще більшого погіршення відносин між Україною і Росією він стане на стороні України. Неодноразово ми бачили і в питанні визнання Криму позицію Білорусі, і в питанні прав людини в Криму, що Білорусь підтримала на міжнародній арені Росію.

Тому коли мова заходить про питання фінансування, або винятково особистих інтересів Лукашенка у відносинах з Росією і Україною, він все-таки стане на бік Росії.

Ми розуміємо, що білоруські спецслужби тягнуться ще від радянських, тобто в Білорусі навіть не потрудилися перейменувати КДБ в якусь іншу абревіатуру: КДБ як було, так і залишилося.

Ми розуміємо, що подібні тенденції стосуються й інших силових відомств, включаючи армію. Чи не може бути такого моменту, якщо в Кремлі накажуть, то білоруські спецслужби або білоруські військові послухають в першу чергу саме путінський наказ?

Скажімо, якщо мова йде про конфлікт, який буде продовженням українсько-російського конфлікту, то тут я сумніваюся, що є керованість білоруських військ і білоруських служб з боку Москви.

Безумовно, вплив російського силового блоку на білоруський, і інтегрованість білоруського блоку і системи безпеки в російські - дуже сильні. 30% вищого складу білоруського керівництва армії - це етнічні росіяни.

Практично 90% генералів - це ті, які закінчували академію Генерального штабу Російської Федерації. Навіть начальник Генерального штабу Білорусі - Бєлоконєв - етнічний росіянин. Тобто, природно не буде ніякого протистояння між білоруською армією і російською.

І в разі конфронтації серйозної між Білоруссю і Росією - якби така була - то безумовно Лукашенко не знайде опори в білоруській армії. Білоруські спецслужби серйозно зачищені, фактично вичищені всі ті кадри, які так чи інакше мали якийсь зв'язок з російськими спецслужбами, бо Лукашенко спочатку завжди побоювався КДБ.

Але ось армія - це дійсно інтегральна частина системи безпеки Росії, цілісної системи безпеки. І тут не повинно бути ніяких сумнівів щодо того, що білоруська армія захищатиме суверенітет країни, або якісь інші інтереси, або інтереси тієї ж України.

Звучить це досить грізно, хоча і дипломатично. Але ми розуміємо, що в країнах Балтії ця стурбованість, напевно, не на меншому рівні, - йдеться про російсько-білоруські навчання військових, які будуть проходити в тому числі і на території Білорусі.

Наскільки я розумію, навряд чи наказ того чи іншого представника білоруського командування дозволить вигнати російських солдатів, якщо вони отримувати наказ залишитися.

Дійсно навчання «Захід-2017» викликають дуже багато побоювань, перш за все, з боку країн Балтії, тому що балтійські країни відчувають безпосередню загрозу з боку Росії, і вважають, що під час навчання в Білорусі на територію Білорусі можуть увійти певні частини російських військ і перетворити Білорусь безпосередньо в плацдарм подальшої агресії, і таким чином тихо окупувати країну.

Але я хотів би сказати, що Росія не зацікавлена ​​саме в такому сценарії окупації, тому що на сьогоднішній момент для Москви дуже важливо зберегти стабільність Білорусі - як економічну, так і політичну. А свого роду військові провокації або окупації - це, безсумнівно, дестабілізація регіону.

І для утримання стабільності в країні необхідні будуть додаткові кошти, величезні кошти, щоб утримати Білорусь в контексті безпосередньої сфери впливів Росії. Це дуже дорогий проект був би. Росія зацікавлена ​​в поступовій поступальній інтеграції та інкорпорації.

На сьогоднішній момент ми знаємо, що Білорусі виділено 1 млрд. доларів додаткового кредиту, у відповідь Росія, швидше за все, чекає те, що на території Білорусі буде розміщена військова база, мова йде про військово-повітряну базу в Бобруйську, яка може використовуватися для розміщення стратегічних бомбардувальників. Тому вважають, що вчення 2017 будуть використані для безпосередньої прямої агресії або окупації Білорусі.

На сьогоднішній день Лукашенко проводить винятково таку політику, яка задовольняє Москву, незважаючи на якісь конфлікти, незважаючи на те, що зовні це підноситься як «протистояння». Він був і залишається лояльним, він був і залишається провідником інтересів Росії в Білорусі, і авторитарний режим в Білорусі - це гарантія того, що Білорусь нікуди не дінеться. А поступово використовуючи економічні важелі, Білорусь можна просто-напросто з часом задушити остаточно.

У нас є боязнь 2014 року, коли ми чекали, що війна на сході України може перекинутися на північ, тобто, що російські війська можуть зайти не тільки через Чернігівську область, а й через білоруський кордон.

Якби Росія дійсно хотіла б реалізувати сценарій повної окупації України за допомогою ведення повномасштабної війни, або ж вторгнення або окупації країн Балтії, то, безумовно, Білорусь стала б першим об'єктом збройної інтервенції.

І тут ні армія, ні Лукашенко ніякої б ролі не грали, тому що навіть простий аспект з точки зору стратегії - всі основні стратегічні об'єкти і дислокація військ білоруських зосереджені на північно-західному напрямку або на південно-західному напрямку.

Східний простір повністю відкритий і нічим не захищений, плюс до того, що у нас немає кордону, немає ніякого прикордонного контролю, тому в Білорусь можуть проникнути як зелені чоловічки, так і іншого роду чоловічки - коричневі, чорні, які завгодно.

Кордон абсолютно прозорий і при необхідності, звичайно, якщо Росія захоче подальшої агресії або подальшої конфронтації з Заходом, то Білорусь буде першою жертвою.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
16:58
Ексклюзив
"Це зовсім нова унікальна розробка": у Defense Express припустили, чим могли збити російський Ту-22М3
16:43
Сатурн
Учені з NASA виявили передумови для формування життя на одному зі супутників Сатурна
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
16:29
Cybertruck
Tesla відкликала 3,8 тис. авто Cybertruck через несправність
16:28
Миколаївщина обстріл
РФ вдарила артилерією по Миколаївщині: загинула літня жінка, поранено дитину
16:28
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
16:14
Газовики прифронтових областей отримали від чеських колег 20 тонн обладнання
16:10
Ексклюзив
ЗРК Stormer
"В нас є сили й засоби для ураження літаків РФ": у Повітряних силах ЗСУ прокоментували збиття Ту-22М3
16:09
На фото: система ППО
Країни Великої сімки зобов'язалися посилити українську ППО
16:07
РФ атакувала Одещину ракетами: є постраждалий, пошкоджено припортову інфраструктуру
16:06
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona
Jerry Heil та Alyona Alyona показали чорно-білі образи для Євробачення-2024
16:03
OPINION
Олег Манчура
Останні пів року для України були часом самотності
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт про допомогу Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
Більше новин