Що такого в авокадо, що від нього схибнувся весь світ

У США розгорілася справжня криза на авокадо. Чому цей фрукт такий шалено популярний

Середньостатистичний американець з'їдає за рік 2,7 кг авокадо. Ще десять років тому споживання було вдвічі меншим - 1,3 кг на рік в 2006 році, йдеться в матеріалі Bloomberg.

Лише за тиждень фіналу чемпіонату Національної футбольної ліги американці з'їли 100 т гуакамоле - закуски на основі авокадо. Страви з авокадо можна зустріти чи не в кожному закладі харчування в США, в тому числі в Starbucks.

Споживання авокадо в США в 2000-2014 роки

Імпорт цих фруктів з 2000 року виріс в 73 рази, перевищивши 700 млн тонн на рік.

Зараз в США розгорілася справжня криза на авокадо. Що такого в цьому фрукті та чому злетів попит на нього

Мода на здорове харчування

Авокадо завдячує своєю популярністю саме моді на здорове харчування, яка останнім часом захоплює все більше американців та жителів інших країн. В Китаї, наприклад, з 2015 року популярність фрукту зросла на 250%, британці за останній рік наростили споживання авокадо на третину.

Цей екзотичний фрукт вважається суперфудом, тобто продуктом з високим вмістом білка, корисних кислот та вітамінів. Завдяки високій концентрації омега-9 і олеїнової кислоти авокадо також широко використовують у виробництві косметики. Через це фрукт подекуди називають “зеленим” золотом.

Читати також: Що таке суперфуди і чи насправді вони корисні: ягоди годжі, насіння чіа, спіруліна

Мода на вживання авокадо пішла з соціальних мереж. Кожен день тільки в Instagram з'являється до 3 млн постів, присвячених авокадо.

Рецептами страв на основі авокадо діляться світові знаменитості на кшталт Гвінет Пелтроу чи Кім Кардашян. Співачка Майлі Сайрус навіть зробила собі тату з зображенням цього фрукту.

Спокусливі фото сендвічів чи салатів з авокадо та красиві фігури зірок змушують повірити в чудодійну силу цього фрукту все більше прихильників здорового способу життя.

Читати також: Тисячі доларів за фото. Як заробити великі гроші в Іnstagram

Поганий урожай

Головним постачальником авокадо в світі є Мексика. Два з трьох авокадо в США будуть саме мексиканськими, пише Time. А загалом світ завдячує цій країні 72% авокадо. 

Але проблема полягає в тому, що самі мексиканці теж дуже люблять цей фрукт - 80% урожаю вони з’їдають самостійно.

Та цього року любителям авокадо не пощастило - урожай виявився вкрай низьким. Навесні засуха змінилася на період затяжних дощів. В результаті - колосальні втрати авокадо.

Американці мають й власні плантації авокадо в Каліфорнії, однак й там халепа: до засухи додалося нашестя жуків-паразитів.

Наслідком стало шалене підняття цін. Тепер “зелене” золото може по праву так називатися не лише через свої корисні властивості.

Лише за рік ціна на 10- кілограмовий кошик мексиканського авокадо зросла більше, аніж вдвічі: з $14 до $30.

Зростання цін на мексиканські авокадо в США протягом року

У Мексиці бізнес на авокадо стає прибутковішим заняттям, ніж торгівля марихуаною. 

Під плантації незаконно вирубують соснові ліси, позбавивши житла метеликів-монархів. Частина ринку контролює зловісний картель Los Caballeros Templarios, який звинувачують у рекеті, викраденнях людей і вбивствах

Вибагливе авокадо та Україна

Вирощуванням авокадо займаються також в Домініканській Республіці, Перу, Чилі, Індонезії, Колумбії, В‘єтнамі. Та останніми роками урожайність падає і в цих країнах.

Справа в тім, що авокадо дуже вибагливий до умов: йому потрібен стабільний клімат, три роки догляду з боку фермера та дуже багато води. Плодоноситиме саджанець лише 10 років. 

Наприклад, у Чилі плантації авокадо висушують водні запаси всієї країни. Простим фермерам займатися вирощуванням авокадо стає неможливо.

Щоб виростити авокадо лише для Великої Британії, щороку витрачається 25 млн  куб. м. води - це 10 тис. олімпійських басейнів, порахували в Global Food Security.

Оскільки запаси води на планеті щороку скорочуються, то вирощування авокадо перетворюється в дуже затратний процес, тож цілком ймовірно, що ціна на нього в майбутньому тільки зростатиме.

Україна вирощувати авокадо в промислових масштабах не може, оскільки наш клімат для цього не придатний. Тож українцям залишається сподіватися на постачання з інших країн, щоб поласувати цим фруктом.

Зараз фрукт в середньому коштує 20-50 грн за штуку, однак вже найближчим часом ціни на авокадо в Україні можуть зрости вдвічі.