Як топлене масло стало новим суперфудом. Що таке Гхі та чому про нього всі говорять

Його продають у магазинах, рекламують у соцмережах та розповідають про численні корисні властивості. Чи справді воно таке цілюще

Топлене масло Гхі - не щось нове. Це один із найвідоміших інгредієнтів індійської кухні та дуже популярний в традиційній системі індійської медицини (аюрведа).

Його ще називають “золотом аюрведи” і воно вважається найкращим засобом для омолодження організму та збереження молодості. Масло застосовують в тисячах лікарських засобів та в багатьох методах лікування.

По суті, масло Гхі - це звичайне вершкове масло, яке пройшло певну обробку. Його навіть можна зробити вдома. Але під час топлення воно набуває інших властивостей та стає в рази кориснішим за звичайне.

Гхі отримують зі свіжого коров'ячого або буйволячого молока, яке збивають в масло. Через кілька годин вершкове масло повільно нагрівають. Під дією температури вода з розчину перетворюється на пару та масло отримує приємний горіховий запах і присмак.

Що особливого

За аюрведою, це масло також покращує наше душевне здоров’я та збагачує нас енергією сонця.

У складі масла Гхі багато вітамінів А, Е, D і К. У комплексі вони зміцнюють імунну та нервову систему людини, покращують травлення і стимулюють функції печінки.

Читайте також: Що таке суперфуди і чи насправді вони корисні: Ягоди годжі, насіння чіа, спіруліна

Гхі підтримує роботу серцево-судинної системи, зокрема, контролює згортання крові, зміцнює стінки судин і капілярів, покращує периферичний кровообіг, запобігає утворенню холестеринових бляшок.

Також регулярне вживання масла Гхі  нормалізують функцію ендокринної системи та контролює роботу репродуктивної системм.

Масло Гхі  має антиоксидантний ефект, тобто захищає від утворення злоякісних клітин. Також бере участь в синтезі білків та впливає на обмінні процеси в організмі.

Топлене масло багате поліненасиченими жирними кислотами омега-3 і омега-6. Доведено, що вони зміцнюють нервову і серцево-судинну системи. Серед них є лінолева кислота, яка не синтезується в організмі, але дуже потрібна для метаболізму людини. 

Топлене масло відрізняється від вершкового. Воно гіпоалергенне, не містить глютену та підходить для людей із лактозною непереносимістю.

Це масло не горить, тобто підходить для смаження. А це вже дуже великий плюс.

Що каже наука

Після того, як в 90-х жири стали суспільними ворогами, масло Гхі потрапило в список заборонених продуктів. Тепер про нього згадали знову.

Вплив топленого масла вчені неодноразово досліджували. У 2010 році, у дослідженні журналу Ayurveda, американські вчені дійшли висновку, що це масло знижує у тварин рівень холестерину в крові та зменшує ризик появи певних серцево-судинних захворювань.

Також вони знайшли потенційний зв’язок між вживанням масла Гхі та зменшення ризику коронарної серцевої хвороби.

В 2016 дослідники довели, що топлене масло краще для смаження, ніж соняшникове. Інше ж дослідження в 2013 виявило, що Гхі допомагає захистити від розвитку жирових відкладень в артеріях.

Багаточисленні дослідження масла Гхі в 2015 році показали, що в ньому дуже мало холестерину і він може покращувати загальний рівень холестерину.

Варто відзначити, що практично усі дослідження проводились лише на щурах. Але властивості масла Гхі досі вивчають.

Наприклад, на початку 2017 були припущення, що Гхі може допомагати при проведенні хіміотерапії. Адже воно дозволяє препаратам краще проникати в організм.

Окрім корисних речовин, у топленому маслі досить багато насичених, шкідливих жирів, які мають певні негативні наслідки для роботи серця. Дослідження, яке вийшло в 2016 році в журналі Clinical & Diagnostic Research, вивчало зв’язок між вживання масла та роботою серця.

Вчені проаналізували здоров’я 137 людей з різних частин Індії, які використовують Гхі в раціоні. Результати досліджень не підтвердили твердження про негативний вплив масла на здоров’я серця.

Як і скільки

Вартість масла Гхі в українських магазинах не тішить. Банка топленого масла вагою 450 грам коштує близько 700 грн. 

Приготувати топлене масло можна і в домашніх умовах, адже в його складі лише вершкове масло.

Зробити Гхі можна на плиті або в духовці. Різниці між цими способами приготування майже немає.

Потрібен 1 кг вершкового масла, мінімум 82% жирності. Пропорції можна зменшувати або збільшувати. В кастрюлю чи деко з товстим дном кладемо шматок масла та відправляємо у духовку на 150 градусів на 1,5 години. 

Після з масла потрібно зняти шкірочки, які утворились на поверхні масла. Це білок, який вийшов під час готування. 

Потім процідити масло в скляну банку так, щоби осад, який утворився на дні не потрапив. Ось і все. Масло Гхі готове.

Таке масло може зберігатись дуже довго, при правильних умовах навіть роками. В аюрведі вважалось, що чим старіше топлене масло - тим воно цінніше. Його навіть передавали з покоління від покоління. 

Топлене масло Гхі - це хороше джерело жирів, які дуже потрібні організму і воно краще за звичайне вершкове. Адже під час готування змінює свої властивості та позбувається шкідливих частинок (те, що опадає в осад). 

Використовувати таке масло як і звичайне - додавати в каші, намазувати на хліб, додавати в супи та заправляти салати. Часто і для лікування або покращення здоров'я.

Наприклад, для поліпшення травлення, перед і після їжі приймати одну чайну ложку Гхі, повільно розсмоктуючи його в роті. За аюрведою, жодне інше масло не діє так само м'яко і ефективно.