Що принесе сінгапурська зустріч Трампа з Кімом

Сінгапур приймає першу в історії зустріч лідерів Сполучених Штатів та Північної Кореї. Втім, навряд чи довгоочікуваний саміт вирішить основні питання протистояння на корейському півострові

З часу різкого загострення відносин між Вашингтоном і Пхеньяном навесні минулого року (коли режим Чучхе розпочав серію випробувань ядерної зброї та ракет все більшої дальності і точності, а Дональд Трамп у відповідь послав до Східно-Китайського моря ескадру на чолі з авіаносцем "Карл Вінсен") спостерігачі заговорили про те, що нинішній раунд протистояння закінчиться або ядерною війною, або розрядкою. У перше відверто не вірилося – війна не відповідала інтересам ні Кім Чен Ина (оскільки означала гарантований демонтаж його режиму), ні цивілізованих країн на чолі зі США – бо призвела б до колосальних жертв і відкинула б один з найважливіших і найрозвиненіших регіонів планети у кам’яний вік.

Про переговори всерйоз заговорили з початку цього року, коли з’явилися перші паростки розрядки та взаєморозуміння між Кореями. Збірні КНДР та Південної Кореї виступили під єдиним прапором на зимовій Олімпіаді. Пхеньян миттєво перестав брязкати зброєю, натомість заговоривши про серйозні поступки – аж до припинення ядерних випробувань.

Апофеозом відлиги стала зустріч північнокорейського диктатора Кім Чин Ина з президентом Республіки Корея Мун Чже Ином, що відбулася 27 квітня у селі Пханмунджом в демілітаризованій зоні, що з 1953 року розділяє комуністичну північ і демократичний південь півострову. За підсумками якої було підписано Декларацію, яка передбачає укладання до кінця року повноцінного мирного договору між двома країнами (наразі КНДР та Республіка Корея формально перебувають у стані війни, з того ж таки 1953 року між сторонами діє перемир’я) та денуклеаризацію корейського півострова.

Власне, на офіційному рівні про можливість зустрічі Дональда Трампа з лідером Північної Кореї заговорили на початку весни - 9 березня повідомив ЗМІ, що зустріч Трампа і Кім Чен Ина повинна відбутися до травня 2018 року. Того ж дня Білий дім офіційно підтвердив інформацію про підготовку зустрічі. Прес-секретар Білого дому Сара Сандерс заявила, що зустріч запланована на травень цього року.

Втім, певність щодо того, чи буде проведено саміт, була відсутньою до останнього часу. Після зустрічі у Пханмунджомні, Пхеньян для когось несподівано, а для когось – навіть дуже очікувано, повернувся до войовничої риторики, одночасно фактично припинивши підготовку до зустрічі – за словами державного секретаря Сполучених Штатів Майка Помпео, північнокорейські дипломати просто перестали відповідати своїм американським колегам.

Проте коли Білий дім оголосив про скасування зустрічі, північнокорейський режим відразу ж повернувся за стіл перемовин (за словами Рудольфа Джудліані - адвоката Дональда Трампа і колишнього мера Нью-Йорка - Кім Чен Ин просто благав Трампа про рандеву), і невдовзі світ дізнався: зустріч таки відбудеться там, де й було заплановано з самого початку – 12 червня, на території міста-держави Сінгапур.

Дональд Трамп зі своєю командою відбув до Сінгапуру після повністю провального саміту G7 у Канаді – під час якого сторони не лише не змогли подолати суперечності в торгівлі та підписати підсумкову декларацію, але й обмінялися купою "компліментів" на адресу один одного.

Варто сказати, що приготування до саміту, яку вже встигли охрестити "історичною зустріччю" та "головною подію року", велися справді титанічні.

Так, прем'єр Сінгапуру Лі Сун Лун під час зустрічі із Трампом розповів, що проведення саміту США-КНДР, який відбудеться на острові Сентоса в готелі Capella, коштуватиме острівній державі 15 мільйонів доларів, більше половини коштів піде на заходи безпеки та охорону.

Перед зустріччю з керівником КНДР Дональд Трамп повечеряв з прем'єр-міністром Сінгапуру Лі Сун Луном - сином легендарного творця цієї держави Лі Куан Ю

Повідомлялося також, що влада Сингапуру розпорядилася виділити спеціальну зону, яка буде відгороджена з 10 по 14 червня для запланованого саміту між президентом США Дональдом Трампом і лідером Північної Кореї Кім Чен Ином.

Готель Capella на острові Сентоса, на якому буде відбуватися зустріч

Крім того, повітряний простір над Сингапуром буде обмежений на час саміту. 11, 12 і 13 червня він буде закриватися на деякий час. Усі повітряні судна, які прибувають у Сингапур, повинні будуть знизити швидкість, а також літаки зіткнуться з деякими обмеженнями на злітно-посадковій смузі "виходячи з національної безпеки".

Напередодні зустрічі Сингапур випустив пам'ятні монети. На аверсі медалей зображено рукостискання Трампа та Кім Чен Ина на тлі прапорів США і КНДР, а також вибита дата проведення саміту - 12 червня 2018 року. На реверсі медалей зображений голуб миру, "який символізує важливість саміту для миру в усьому світі", а також переплетені між собою національні квіти США та КНДР - троянда і магнолія.

По прибутті в Сінгапур, Держсекретар Помпео провів прес-конференцію, на якій, зокрема, повідомив - Вашингтон готовий запропонувати КНДР "унікальні" гарантії безпеки у разі успішної денуклеаризації Корейського півострова.

"Ми готові запропонувати різні і унікальні гарантії і надати КНДР достатню впевненість в тому, що денуклеаризація не несе загрозу її безпеці", - заявив він.

В чому ці гарантії, і чим вони принципово будуть відрізнятися від, скажімо, Будапештського меморандуму, голова американської дипломатії не повідомив.

Крім того, Помпео зазначив, що сторони працюють над тим, щоб звузити саме поняття "денуклеаризації" та надати цьому терміну більшої конкретики. Espreso вже писав, під словом "денуклеаризація" сторони розуміють зовсім різні речі. Якщо Сеул та особливо Вашингтон хотіли би бачити під цим цілковиту відмову КНДР від ядерної і водневої зброї, то Пхеньян буде наполягати на тому, щоб американці прибрали ядерний щит, що захищає південну Корея (а в ідеалі – і Японію).

Читайте також: Потепління на 38-й паралелі. Чи стала Корея ближче до завершення 70-річної війни

До чого домовляться сторони – дізнаємося вже протягом доби. Втім, великого оптимізму і очікувань на прорив на переговорах відверто небагато. Дональду Трампу потрібен швидкий прорив на корейському напрямку – на фоні провального саміту "Сімки", початку торгівельних конфліктів і перманентного падіння рейтингу, президенту треба хоча б щось продемонструвати напередодні запланованих на листопад виборів до Конгресу.

Північнокорейський режим, хоч і відчуває на собі тягар посилених санкцій, не надто обмежений у часі і може дозволити собі "гратися" з Вашингтоном ще не один рік. І приклади України та Лівії, що відмовилися відповідно від ядерної зброї та від ядерної програми, а також вихід Сполучених Штатів з ядерної угоди з Іраном теж не створить найліпший фон для переговорів – адже тепер Кіма буде складно переконати, що у випадку ядерного роззброєння його банально не "кинуть".