Саміт G20 в Аргентині: чи стане агресія Кремля топ-темою зустрічі

Сьогодні в аргентинському Буенос-Айресі стартує зустріч очільників двадцяти найбільших економік світу. До ключових питань порядку денного – торгівельних війн, боротьби зі зміною клімату та кіберзагроз – цього разу також і російська агресія у Керченській протоці

Найважливішою світовою подією цього тижня є зустріч лідерів "Великої двадцятки" - дев’ятнадцяти країн з найбільшими економіками та Європейського Союзу.  Протягом двох днів керівники найпотужніших держав планети будуть обговорювати здебільшого економічні питання. Тема цьогорічної зустрічі – "справедливий і стійкий розвиток", а програма включає такі напрямки, як координація макроекономічної політики, фінансового регулювання, світової торгівлі, технологічного розвитку, зміни клімату, енергетичним питанням, питанням розвитку інфраструктури та продовольчої безпеки.

Зустріч в ритмі танго - проблеми і виклики

Але, оскільки зустріч проходить на тлі зміни стрімкого демонтажу світового порядку, фрагментації та посиленого протистояння на всіх фронтах, то ризикнемо припустити – найбільше говоритимуть саме конфліктні питання світової торгівлі та погіршення стану глобальної безпеки.

Темою №1 (як і на минулому саміті G7 у Канаді), беззаперечно, стане посилення торгівельного протистояння. Насамперед – між Сполученими Штатами і Китаєм. Починаючи з липня, Вашингтон обклав додатковими митами китайські товари, що експортуються на приблизно 250 млрд доларів. Втім, нещодавно Дональд Трамп пригрозив запровадити додаткові торгівельні обмеження на продукцію китайського експорту ще на 267 млрд. При чому – і це явно не межа. Про посилення напруженості у торгівельних відносинах по лініям США-ЕС поки що начебто не йдеться (а проблемні питання в рамках NAFTA більш-менш врегульовані), проте питання, пов’язані з обмеженнями глобальної торгівлі та посиленням протекціоністських заходів, будуть звучати на саміті особливо гостро.

Читайте також: Що означає тарифне протистояння США і Китаю

Іншою болючою темою Саміту буде вбивство саудівського дисидента Джамаля Хашоггі. Кронпринц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман явно буде змушений вислухати багато критики з боку демократичних країн – членів ЄС, Великої Британії та Канади. Проте найважливіший партнер Ер-Ріяду – президент США Дональд Трамп – навряд чи буде надто сильно критикувати свого основного союзника в регіоні.

Україна - у фокусі уваги

Нарешті – цього разу зустріч "Двадцятки" відбувається на тлі нападу Росії на українські кораблі у Керченській протоці. Що дає підстави сподіватися, що тема російської агресії проти нашої країни (та й узагалі – гібридної війни Кремля проти усього вільного світу) посяде належне місце на полях Саміту. Принаймні, канцлер ФРН Ангела Меркель вже пообіцяла підняти під час зустрічі тему звільнення полонених українських моряків. Щоправда, бундесканцелерин через поломку літака пропустить перший день заходу. Так само Київ може розраховувати на чітку та безкомпромісну позицію Великої Британії (голова Кабінету ЇЇ Величності по дорозі в Буенос-Айрес заявила, що Лондон буде наполягати на "належних санкціях" проти Росії), Канади та Австралії.

А ось головна інтрига Саміту – чи пройде на його полях зустріч президента США Дональда Тампа з господарем Кремля Володимиром Путіним – схоже, вирішилася. По дорозі до Аргентини Трамп, провівши консультації з держсекретарем Майком Помпео, радником з нацбезпеки Джоном Болтоном і керівником апарату Білого Дому Джоном Келлі, вирішив скасувати зустріч з Путіним до повернення додому українських кораблів і моряків.

"З огляду на той факт, що кораблі і моряки не повернулися до України з Росії я вирішив, що для всіх зацікавлених сторін буде краще скасувати мою заплановану зустріч в Аргентині з президентом Владіміром Путіним. Чекаю на новий змістовний саміт після того як ситуація вирішиться!", - протвіттив господар Білого Дому.