Що означає тарифне протистояння США і Китаю

Максим Вікулов
9 квітня, 2018 понедiлок
10:30

Торгівельна війна між найбільшими економіками може боляче вдарити по всім країнам світу. Загрожує зруйнувати існуючу модель глобальної економіки, призвести до фрагментації світу та наростання хаосу і ентропії

Під час президентської виборчої кампанії у Сполучених Штатах, одним з ключових пунктів програми тоді ще кандидата Дональда Трампа (поряд з боротьбою з ісламськими фундаменталістами та будівництвом стіни на кордоні з Мексикою) був захист інтересів американського товаровиробника та повернення робочих міст до США.

За твердженнями Трампа, країни з дешевою робочою силою зловживають принципом вільного руху товарів, внаслідок чого створюються величезний диспаритет у світовій торгівлі, а американці втрачають мільйони робочих місць на сотні мільярдів доларів.

Особливо часто діставалося на горіхи Китаю – Піднебесну звинувачували ледь не у паразитуванні на американській економіці, а також – у масштабному промисловому шпигунстві. Фактично, Трамп апелював до працівників промислових підприємств так званого "іржавого поясу" - Пенсильванії, Огайо, Індіани, Мічігану, Іллінойсу та Міннесоти, що значною мірою залишилися на узбіччі через те, що нескладне промвиробництво з низькою додатковою вартістю внаслідок глобалізації перемістилося до країн Азії та Латинської Америки.

Після приходу до влади (в першу чергу, якраз завдяки голосам робітників "іржавого поясу"), Дональд Трамп заходився втілювати протекціоністські кроки в життя. Одним з перших рішень нового господаря Білого дому був вихід США з договору про Транстихоокеанське партнерство – найбільшої зони вільної торгівлі в історії людства, що об’єднувала 12 найбільших економік Азії, Північної та Латинської Америки.

Втім, до справжніх торговельних воєн до останнього часу не доходило - радники досить довго утримували президента від відверто необачних кроків, що спровокували б аналогічні дії у відповідь, руйнуючи наявний економічний світовий порядок. Але тепер ці часи скінчилися.

Початок гарячої фази конфлікту

8 березня президент Трамп своїм указом запровадив спеціальні ввізні мита на сталь та алюміній (25% та 10% відповідно) для усіх країн, за винятком американських партнерів по NAFTA – Канади і Мексики. Пізніше тимчасові – до 1 травня – винятки були встановлені також для країн ЄС, Південої Кореї, Австралії, Аргентини та Бразилії.

Таким чином, основною країною, проти якої спрямовуються протекціоністські заходи, став Китай, що минулого року поставив вказаною продукції до США приблизно на 2,5 млрд доларів. Свої дії, які прямо суперечать нормам та принципам Світової організації торгівлі, у Вашингтоні обґрунтували посиланням на ст. 232 американського Акта про розширення торгівлі 1962 року та ст. 21 Генеральної угоди по тарифам і торгівлі, в яких мова йде про можливості обмежень "з міркувань національної безпеки".

22 березня Пекін повідомив про введення підвищених мит на 128 найменувань американських товарів – від кеш’ю і виробів з сої до свинини і труб з неіржавіючої сталі – загальним обсягом у 3 млрд долларів. Характерний момент – вказані товари в основному виробляються в штатах, в яких підтримка Дональда Трампа особливо висока – Іллінойс, Айова, Міннесота, Небраска, Індіана.

На думку КНР, Вашингтон своїм рішенням про запровадження мит порушив правила СОТ, після чого Китай має право на дзеркальну відповідь.

Того ж 22 березня, буквально за кілька годин до вказаного китайського повідомлення, Трамп підписав виконавчий меморандум, котрим доручив торговому представнику США  Роберту Лайтхайзеру підготувати протягом двох тижнів перелік китайських товарів, що експортуються до Сполучених Штатів загальною вартістю біля 60 млрд доларів на рік, для введення на них додаткових мит.

За попередніми оцінками, мова може йти про приблизно 1300 позицій китайського експорту, зокрема автомобілі, мотоцикли, залізничний транспорт, станки, медичне обладнання, авіаційні запчастини, супутники та багато іншого.

4 квітня Пекін попередив, що, у випадку запровадження таких мит, Китай також обкладе митами додаткові обсяги американської сої, автомобілі та хімічні добрива – на ті ж таки 50-60 мільярдів. А наступного дня, 5 квітня, Дональд Трамп назвав таку реакцію КНР "несправедливою" і заявив, що відтепер мова може йти про додаткове оподаткування вже не 50-60, а 100 млрд китайського імпорту. "Замість того, щоб виправити свої неправомірні дії, Китай вирішив завдати шкоди нашим фермерам і виробникам", - наголосив американський президент.

Читайте також: Трамп закликав Китай "покласти край недобросовісної торгівлі"

Варто зазначити, що така політика Трампа зазнає постійної критики, в тому числі - з боку однопартійців президента. Зокрема, на думку республіканця Бена Сасса, сенатора від штату Небраска, дії Трампа "загрожують спасили американський агросектор".

"Поведінка китайців неприпустима, це так - заявив сенатор - але давайте все ж таки покараємо за це їх, а не нас. [Те, що пропонує Трамп] - найдурніший спосіб це зробити".

Цілі і засоби

Декларованою метою Білого дому є зменшення дефіциту у двосторонній торгівлі, який за підсумками минулого року склав 396 млрд доларів (експорт американських товарів до Китаю склав 130, імпорт – 526 мільярдів). У своїй промові під час підписання згадуваного меморандуму 22 березня, Трамп нагадав, що поставив своїм підлеглим за мету скоротити дефіцит на 100 млрд.

Крім того, Вашингтон прагне примусити Піднебесну відмовитися від поширеної практики коли американські компанії примушують передавати китайцям технологічні ноу-хау, погрожуючи в іншому випадку викинути американців з китайського ринку. У Пекіні останнє звинувачення, звісно, спростовують – кажуть, що американці самі їм передають свої розробки, так би мовити, від щирого серця.

Читайте також: Одна країна, один імператор: Сі Цзиньпін перетворюється на пожиттєвого правителя Китаю

Посадовці КНР наразі докладають максимум зусиль, щоб загасити конфлікт у зародку.  Зокрема, Голова Держради (прем’єр) КНР Лі Кецян закликав Вашингтон "діяти раціонально", щоб уникнути обмеження свободи торгівлі як для сталі, так і для високотехнологічних товарів, попередивши, що в торговельній війні "не буде переможців", та пообіцявши натомість "розширити доступ іноземних постачальників і інвесторів до китайського ринку".

Можливі наслідки

В той же час, на думку експертів аналітичного центру The Conference Board, у випадку загострення протистояння програє однозначно Китай. Запас міцності американської економіки значно вищий, а залежність від зовнішніх ринків – менша. В той же час, значні втрати понесуть також американські споживачі, оскільки такий конфлікт буде означати миттєвий і досить істотний ріст цін.

Загалом, торгівельна війна між світовими надпотугами матиме серйозні наслідки для всього світу. Адже торгівельні обмеження будуть вводитися все новими й новими країнами – за принципом доміно, і включатимуть все нові й нові групи товарів. На заміну свободі торгівлі прийде протекціонізм, на відкритості – бар’єри, кооперацію та співпрацю замінять фрагментація і ворожнеча. Виробникам не буде куди дівати надлишок товарів, а споживачі будуть змушені платити неадекватно високі ціни за товари нижчої якості. Сповільняться темпи економічного росту, світ стане бідніше і менш безпечним.

Перша реакція на початок застосування обмежувальних заходів вже є – американські фондові індекси відразу ж впали більш ніж на два відсотки.

Американські і світові індекси різко впали на тлі початку американо-китайського торговельного конфлікту

Для України світовий торгівельний конфлікт матиме однозначно негативні наслідки, адже широке впровадження протекціоністських закриють ряд ринків для основних продуктів вітчизняного експорту – виробів сталеварної та хімічної промисловості. Крім того, витіснена з таких ринків продукція попрямує на відносно відкриті ринки, створюючи там додаткову конкуренцію.

З іншого боку, високі мита спрямовані проти конкретних країн – як, наприклад, китайські обмеження для американської агропродукції – можуть означати додаткові можливості для українських виробників сої, свинини та ще ряду найменувань сільськогосподарської продукції.

Читайте також:
Бій Іван Редкач - Реджіс Прогрейс
18 квітня, 2021 неділя
Український боксер Редкач зазнав нищівної поразки та залишив ринг на ношах
Володимир Зеленський
18 квітня, 2021 неділя
Зеленський не помітив, як Кремль загнав його в безвихідь, - Безсмертний
Гаррі Каспаров
19 квітня, 2021 понедiлок
Путін готується до анексії Білорусі, - Каспаров
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.85
  Купівля 27.85
  Продаж 28.08
 • EUR
  Купівля 33.3
  Продаж 33.72
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
20 квітня
10:02
Війська РФ уздовж кордону: найбільша фракція Бундестагу підтримала Україну
10:02
Справа "ПВК Семенченка-Шевченка": директору охоронної фірми повідомили про підозру
10:00
лотерея
Mega Millions США розіграють $ 259 млн у вівторок. Дізнайтеся, як взяти участь в тиражі з України!

Опитування

Чи задоволені Ви роботою президента Зеленського?
09:48
Олександр Гвоздик
Брехун та інтриган: Ексчемпіон світу Гвоздик зневажливо висловився про українського боксера Редкача
09:48
Пентагон пояснив перекидання десятків винищувачів США до Польщі
09:44
Зеленський закликав підприємців активніше реєструватися на отримання "карантинних" 8 тис. грн
09:40
Посол України у США Маркарова поїхала до Вашингтону
09:39
ХДС визначився з кандидатом у канцлери Німеччини
09:32
Пентагон про війська РФ на кордоні з Україною: більше, ніж у 2014 році
09:27
Youtube не надав відповіді на звернення про закриття акаунтів "каналів Медведчука", - Ткаченко
09:21
Олександр Усик
Ломаченко та Усик обурили підписників відео, на якому пливуть рибалити на Дунаї у нерест
09:14
Курс валют: долар і євро продовжують дорожчати
09:12
"Приклад неспровокованої ескалації": Держдеп США про рішення РФ блокувати низку районів Чорного моря
09:10
У холі міськради Харкова відновили макет ордену Леніна, поліція почала перевірку, - активісти
08:51
За І квартал року окупанти у Криму провели майже 150 затримань та заарештували 45 людей, - правозахисники
08:43
В Україні впродовж доби від COVID-19 померли 367 людей, 8 940 - заразилися
08:40
Флорентіно Перес
Президент "Реалу" відреагував на погрози ФІФА та УЄФА заборонити футболістам Суперліги грати на Євро-2020 та ЧС-2022
08:35
Посол США в Москві відмовляється їхати з РФ попри "рекомендації" Кремля, - ЗМІ
08:20
Представник Зеленського в АРК обговорив із заступницею Блінкена проведення саміту "Кримської платформи"
07:59
Доба в зоні ООС: окупанти застосували заборонені міномети, протитанкові ракети, зенітки, гранатомети і кулемети
07:34
У Черкасах у шкільному тирі підлітка поранили кулею в голову, він у тяжкому стані
07:15
Ferrexpo
Компанія Ferrexpo за 12 місяців 2020 року сплатила понад 4,5 млрд. гривень податків і зборів
2021, понедiлок
19 квітня
22:58
МЗС Литви: Те, що відбувається на сході України - це напад на всіх нас
22:46
Тищенко
Зеленський, Тищенко, мухи і котлети
22:40
Моргенштерн
КНУКІМ розігрує квитки на концерт російського репера Моргенштерна
22:29
Олексій Арестович
ТКГ 20 квітня проведе позачергове засідання, - Арестович
22:09
Микола Тищенко
Карантин: журналісти показали відео святкувань “слуги” Тищенка у київському готелі
21:55
ВООЗ
Коронавірус: ВООЗ продовжить у світі режим надзвичайної ситуації
21:38
На Донеччині військовий вимагав у громадянина $3 тисячі
21:24
Виплати ФОПам по 8 тис. грн — це мало, але більше в умовах війни і пандемії не виходить, — Біркадзе
21:23
Естонія може розглянути питання про надання притулку Навальному
21:08
Огризко
Путіну потрібна провокація зі спробою відтяпати черговий шмат української землі, - Огризко
20:45
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков
Будуть величезні втрати для того, хто зайде на нашу землю без згоди, - Аваков про загострення на кордоні
20:38
Єлизавета Богуцька
Вимагаємо від Зеленського розірвати дипломатичні відносини з РФ, - Богуцька
20:13
На Київщині за добу викрили 36 нелегальних гральних закладів
20:00
Влада Ізраїлю уклала договір з Pfizer про покупку ще мільйона доз вакцин
19:47
вода
В окупованому Сімферополі вводять новий графік подачі води: без гарячої
19:25
Ексглава СЗР Божок подав заяву на поновлення в МЗС після 10 місяців відставки
19:17
Максим Степанов
В Україні не вводитимуть загальнонаціональний локдаун на свята, - Степанов
19:05
У Києві почали щеплювати COVID-вакциною Pfizer
Більше новин