Росія атакувала Україну щойно виробленою ракетою X-101. Колонка Сергія Згурця
Серійний номер ракети Х-101, яка сьогодні була збита під Києвом, вказує на те, що вона була виготовлена в другому кварталі 2024 року. Тобто, цю ракету росіяни використали для атаки буквально з конвеєра. Друга особливість цієї ракети полягає в тому, що на ній стояла подвійна бойова частина
Росія завдала ракетного удару по Україні 8 травня
Після майже двотижневої паузи, сьогодні вночі, ворог знову завдав комбінованого ракетного удару по території України. Росіяни використали 76 засобів ураження. Зокрема, крилаті та балістичні ракети, а також БПЛА. Командування Повітряних сил повідомило, що вдалось перехопити 57 цілей. Не вдалось збити балістичні ракети. Відомо, що головними цілями противника були обʼєкти генерації та передачі електроенергії. Попри потужну роботу протиповітряної оборони ЗСУ, окупантам вдалось влучити в обʼєкти критичної інфраструктури. Через це сьогодні в Укренерго повідомили, що можливі обмеження в постачанні електроенергії до побутових та промислових споживачів по всій території України.
Збита ракета Х-101 під Києвом була вироблена у II кварталі 2024 року
З приводу крилатих ракет Х-101, яких у сьогоднішній атаці було використано 45 одиниць, то нам вдалось отримати фото уламків Х-101, яка була збита під Києвом. Ці уламки дають нам цікаву інформацію. Зокрема, серійний номер цієї ракети показує, що вона була виготовлена в другому кварталі 2024 року. Тобто, цю ракету росіяни використали для атаки буквально з конвеєра. Друга особливість цієї ракети полягає в тому, що на ній стояла подвійна бойова частина. Інакше кажучи, на додачу до основної бойової частини вагою 450 кг, в ракеті була додаткова бойова частина вагою 350 кг. Такі ракети з подвійною бойовою частиною росіяни почали застосовувати з березня. Це вказує на те, що окупанти почали шукати варіанти більш ефективного удару по наших обʼєктах. Ракета Х-101 була збита нашим комплексом ППО і на цьому тлі знову постає питання про посилення можливостей нашої протиповітряної оборони.
Румунія може відправити Україні батарею ЗРК Patriot
Україна постійно звертається до партнерів з проханням передати більшу кількість систем Patriot. Відомо, що Україна має 3 батареї ЗРК Patriot. Ще одну батарею нам пообіцяла передати Німеччина. Що стосується постачання цих систем з Ізраїлю, який знімає їх з бойового чергування, то ця дискусія ще триває. Втім, сьогодні стало відомо, що Румунія може посилити захист українського неба. Президент Румунії, після зустрічі з Джо Байденом, заявив про готовність обговорити можливість постачання Україні ЗРК Patriot. Однак це відбудеться після того, як він проведе урядові консультації в Румунії. В Румунії є одна батарея Patriot, але ще замовлено три. Власне, одна із трьох замовлених в США систем Patriot може бути передана Україні. Поки що це лише політичні заяви й нам варто лише чекати, коли вони будуть реалізовані.
Ядерні погрози РФ є підготовкою до саміту НАТО у Вашингтоні
Аналітик Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак вважає, що росіяни зараз намагаються повернути світу страх перед ядерною зброєю. За його словами, саме з цим повʼязані заяви про підготовку навчань із застосуванням тактичної ядерної зброї й перевіркою ядерних сил у Білорусі. Аналітик наголосив, що в усіх цих діях багато чого дивного. До прикладу, в оголошенні про перевірку та навчання ядерних сил у Білорусі йдеться про літаки Су-25, які ще в часи СРСР створювались й використовувались, як неядерні носії. Загалом же, росіяни намагаються далі шантажувати ядерною зброєю. Оскільки, як би не ставитися до ядерних погроз РФ, давно зрозуміло, що країни НАТО не будуть безпосередньо залучені до російсько-української війни.
Партнери готові постачати Україні зброю, але залучати свої війська не будуть. США дотримуються цієї лінії. Однак, як зауважив Їжак, Франція та Велика Британія змінюють риторику щодо залучення військ й застосування їхньої зброї на території РФ. Зокрема, Велика Британія дозволяє застосовувати їхні ракети на території РФ. Що стосується Франції, то були повідомлення навіть про те, що в Україні вже перебувають їхні військовослужбовці. Саме із цим і повʼязані ядерні погрози Росії. Таким чином, на думку Їжака, в Кремлі готуються до саміту НАТО. Оскільки в Росії дуже побоюються того, що буде прописано у фінальній декларації саміту. Зокрема, те що в декларації можуть дуже розмито прописати, що НАТО не є учасником російсько-української війни.
Росія не готова провести масштабне ядерне переозброєння
Аналітик Олексій Їжак вважає, що РФ буде дуже складно наздогнати США в рамках ядерного переозброєння. Зараз РФ не має достатньо фінансів для таких дій. Що стосується заяви російського МЗС про загрози з боку США в інших частинах та дзеркальних дій з їхнього боку, то, ймовірно, росіяни мають на увазі американські ракети PRSM. За словами Їжака, саме цей тип ракет має повністю замінити Atacms в армії США, які не могли застосовуватись з ядерною бойовою частиною. Ракети ж PRSM можуть оснащуватись ядерною бойовою частиною. Росіяни, говорячи про дії у відповідь, ймовірно, говорять про "Іскандер" великої дальності, або ж наземну версію ракет "Калібр". Втім, це лише заяви й уявити, що в Росії мають на увазі про "симетричні" дії дуже складно.
Олексій Їжак також висловив сумніви щодо російських ракет, які мають ядерне оснащення. За його словами, надійність таких російських ракет може бути дуже низькою. Оскільки, всі російські ракети, теоретично можуть бути оснащені ядерною бойовою частиною, були створені після того, як були припинені чимало ядерних програм РФ. Однак, для ракет "Калібр" та "Іскандер-М" все-таки можуть існувати ядерні боєприпаси, які були зроблені ще в радянські часи. За словами Їжака, це не та загроза, яка б не могла бути закрита сучасними системами ППО, зокрема ЗРК Patriot.
За словами Олексія Їжака, всі ядерні погрози РФ мають більше політично-психологічного компонента, ніж технічних складових зі створення й застосування ядерної зброї. Втім, повністю нехтувати цими погрозами не варто. Загроза застосування ядерної зброї з боку РФ існуватиме завжди. Їжак не виключив, що на певному етапі росіяни можуть вдатись до застосування ядерної зброї. До прикладу, коли їхній ядерний шантаж не спрацює.
- Актуальне
- Важливе