Шпигунство чи конкуренція? Чому світ забороняє Huawei і за що заарештували фіндиректора компанії

Смартфони Huawei стали дуже популярними в Україні. Та чи безпечні вони? Чому світ забороняє техніку китайського виробника та через що арештували фінансового директора компанії

Останні дні назва популярного в Україні китайського виробника смартфонів Huawei не сходить зі шпальт світових ЗМІ.

Спочатку з’явилася інформація про арешт у Ванкувері фінансового директора компанії, а потім про намір заборонити електронні пристрої Huawei та ZTE заявили в уряді Японії.

Що відбувається з популярним серед українців виробником смартфонів та найбільшим у світі виробником мережевого обладнання

Арешт у Канаді

1 грудня у Ванкувері при перетині канадського кордону затримали фінансового директора китайської корпорації Huawei Technologies Менг Ванчжоу.

Відомо, що прохання про арешт Ванчжоу канадській владі висунули США.

Офіційна підстава для арешту: Ванчжоу підозрюють у порушенні американських торгових санкцій проти Ірану.

Повідомляється, що влада США розслідувала діяльність Huawei принаймні з 2016 року, підозрюючи її у відправці продукції США в Іран та інші країни на порушення американських законів про експорт та санкції.

7 грудня з’явилася інша версія:фіндиректора китайської компанії затримали за підозрою в незаконних транзакціях через банк HSBC. Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на власні джерела.

Банк звинувачують в грошових переказах в країни, що знаходяться під санкціями США - Іран, Судан, Лівію. Тобто, те саме, але трохи ширше.

У Huawei скаржаться на брак інформації про звинувачення та заявили, що дотримувалися всіх законів:

Втім ці версії лише для прикриття, головне звинувачення - шпигунство, пишуть в Financial Times за 7 грудня. "Дуже важко порушити справу про шпигунство проти будь-якої особи, тож для відвернення проти Huawei висунули звинувачення про продаж продукції з порушенням санкцій. Цілком очевидний крок та простіше довести справу до суду”.

Заборона в світі на Huawei через шпигунство

7 грудня стало відомо, що уряд Японії заборонить закуповувати техніку китайських компаній Huawei і ZTE  для державних установ. У країні побоюються шпигунства з боку Китаю, тож таким чином хочуть убезпечити себе від нього.

Читайте також: Купи собі нишпорку. Як гаджети стали занадто розумними

У серпні 5G-обладнання від Huawei та ZTE заборонили Австралія та Нова Зеландія : “через загрозу безпеці держави”.

А ще у лютому відразу кілька високопоставлених співробітників ФБР, ЦРУ і АНБ висловилися на тему шпигунства з боку китайських виробників смартфонів.

Нагадаємо, проблеми у Huawei і ZTE почалися ще в 2012 році, коли Комітет з розвідки Палати представників Конгресу США назвав їх загрозою національній безпеці через тісну співпрацю з китайським урядом. У наступному році їм було заборонено продавати продукцію американськими урядовцями.

Ще уважніше ставитися до техніки з Китаю американців навчив опублікований в жовтні скандальний матеріал Bloomberg BusinessWeek про те, що спеціальний підрозділ китайської армії вже багато років встановлює в серверні материнські плати так звані “закладки” - чіпи, що дозволяють отримати несанкціонований доступ до цих серверів.

Жертвами атаки, згідно з даними видання, стали 30 найбільших компаній США, включно з великим банком, військовими підрядниками, Apple і Amazon.

Bloomberg стверджує, що цю інформацію їм підтвердили 17 осіб, включно з високопосадовцями  Сполучених Штатів та співробітниками Amazon й Apple. Хоча офіційно компанії спростували цю інформацію.

Враховуючи, що 90% всієї комп'ютерної техніки виробляється в Китаї, це просто вражаюче відкриття.

Нагадаємо, Huawei Technologies є найбільшим у світі виробником мережевого обладнання (3G, 4G та в перспективі 5G).

Й теоретично контроль за технологією, яка лежить в основі життєво важливих комунікаційних мереж, дає фірмі можливість для шпигунства.

“Перцю” історії з арештом головного фінансиста Huaweі додає те, що Менг Ванчжоу є одним із заступників голови правління та дочкою засновника Huawei.

Засновник компанії Huawei Technologies Жень Чженьфень - колишній офіцер Народно-визвольної армії Китаю. Хоча від зв’язків з урядом КНР у компанії відхрещуються, США вказують на китайський закон про національну розвідку, ухвалений 2017 року. Закон зобов’язує компанії співпрацювати в галузі національної розвідки.

Боятися шпигунства чи конкуренції

У Huawei відповіли, що уряд США обмежує їхній бізнес, а сама компанія працює в 170 країнах світу і створює загрозу кібербезпеки не більше, ніж будь-який інший постачальник телекомунікаційного обладнання.

Минулоріч дохід компанії сягнув майже $100 млрд. Близько 60% доходів компанія генерує за межами Китаю. До того ж, компанія активно завойовує ринки та інвестує. Наприклад, у найближчі 5 років Huawei планує вкласти в британську економіку £3 млрд.

У рейтингу найбільш впливових брендів КНР BrandZ Top 30 Chinese Global Brand Builders Huawei посів 2 місце після Lenovo.

2018 рік став для китайської компанії блискучим, в тому числі й на ринку Україні, де компанія проводить активну рекламну кампанію.

Вперше Huawei обійшла Apple за обсягами продажів смартфонів на світовому ринку і тепер посідає друге місце, поступаючись за цим параметром тільки Samsung.

 

Згідно з даними дослідження Gartner, продажі смартфонів кінцевим споживачам на світовому ринку в 2-му кварталі 2018 року зросли на 2% і досягли 374 млн штук.

При цьому, китайський виробник Huawei зумів продати в 2-му кварталі 49,8 млн смартфонів, збільшивши свою частку ринку (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року) з 9.8% до 13.3%.

 

Для порівняння, Apple продала в 2-му кварталі тільки 44,7 млн ​​пристроїв, зменшивши свою частку на світовому ринку смартфонів до 11.9% (з 12.1% у 2-му кварталі 2017 року) і опустившись, таким чином, на третє місце.

До того ж у компанії є проблеми з продажем навіть найновіших моделей. У середині листопада з’явилася інформація, що у Apple виникли проблеми з попитом на нові моделі смартфонів iPhone XS, iPhone XS Max і iPhone XR.

Читайте також: Три сини iPhone X і особистий лікар: що показала Apple на новій презентації

Нова торговельна війна

Нагадаємо лише на днях Трамп розповів всім, що торговельна війна між КНР та США закінчена та Китай погодився зменшити мита на машини зі США.

Читайте також: Що означає тарифне протистояння США і Китаю

Втім вже незабаром Трамп звинуватив Пекін у недобросовісній практиці торгівлі та крадіжці інтелектуальної власності, що належить американським фірмам.

Фото зі шпальти FT за 7 грудня про те, як твіти Трампа впливають на ключовий фінансовий індекс S&P 500

Директор з розвитку бізнесу Huawei Україна Олександр Сербін впевнений, що дії США та союзників з заборони їхньої техніки - інструмент для торговельної війни між Штатами та Китаєм. Про це він заявив в інтерв’ю виданню ЛІГА.Tech.

“Північноамериканський ринок був довгий час закритий для компанії Huawei. Якби не це, компанія Huawei стала б №1 у всьому світі”, - заявив Сербін.

“Сполучені Штати Америки, граючи м'язами і використовуючи своє домінуюче становище в світі, можуть таке зробити практично будь-якій компанії”, - додав він.